Gündem
20.06.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 20.06.2013-2:30

Sait Maden’i kaybettik

Grafik sanatı denildiğinde Türkiye’de ilk akla gelen isim olan Sait Maden hayatını kaybetti

Sitene Ekle

Kültür Sanat Servisi

Türk grafik sanatı denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan, şair, illüstratör, ressam, çevirmen, yayıncı ve grafik tasarımcısı Sait Maden’i kaybettik. Usta sanatçı geçtiğimiz hafta geçirdiği bypass ameliyatı sonrasında yakalandığı akciğer pnömonisine bağlı olarak dün saat 09.00’da vefat etti. 1932 doğumlu Maden’in cenazesi, cuma günü Üsküdar’daki Şakirin Camii’nden, öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrasında Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecek.
13 yaşındayken şiir yazmaya başlayan, 16’sında Fransızca ve Osmanlıca öğrenen, 18’inde Fransız şairlerinden çeviriler yapan, Lorca’yı ana dilinden çevirebilmek için İspanyolca öğrenen Sait Maden, grafik tasarımın kendine özgü, has isimlerinden biriydi. Pek çok tasarıma, logoya, afişe, kitap kapağına imza atan Maden, Milliyet Sanat dergisinin de logosunu tasarlayan isimdi.

Milliyet Sanat’ın logosunu yapmıştı

Sait Maden Milliyet Sanat dergisi için yaptığı logoyu şöyle anlatmıştı bir röportajında: “Akal Atilla logo tasarımı isteyince oturdum, birkaç gün içinde yaptım. Yaparken de şunlara dikkat ettim: Öncelikle okunaklı olması, ikincisi düzgün bir yazı olması gerekiyordu. Yani o güne kadar aslında gazetelerde, dergilerde bulunmamış bir yazı olması gerekiyordu. A harfinin ortasından     geçen çizgiyi kaldırdım düzgün bir A harfi ortaya çıktı. Kolay şekilde ortaya çıkmış bir logoydu bu.”


Etiketler:
Bilgi YarışmasıEv temizliğinde kullandığımız küçük küreğe ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.