Sakal modası tıraş bıçağını bitirdi: Trendler ekonomiyi nasıl etkiliyor?

Son yıllarda birçok erkeğin hevesle uzattığı sakalları artık demode olmaya yüz tuttu. Uzun, gür sakal dönemi geçmeye yaklaşırken insanlar sakalsız erkek görmeyi geçtim, az sakallı erkek görmeye bile hasret kaldı. Peki uzun sakal modası gibi trendlerin hiç düşünmediğimiz domino etkileri neler?

Sakal modası tıraş bıçağını bitirdi: Trendler ekonomiyi nasıl etkiliyor?

Sakalın etkileri

Sakalın etkileri

Sinek kaydı erkek sayısı azalıp herkesin gür sakalla dolaşmaya başlamasından şimdiye dek büyük tıraş bıçağı firmalarından Gilette, 8 milyar dolar zarara uğradı.

Sadece tıraş bıçağı değil, köpük, tıraş sonrası bakım kremleri ve jeller de buna dahil. Bu sadece büyük firmalardan birinin zararı. Toplam zarar daha da büyük.

Erkek kuaförü ve berberlerinden maddi olarak olumsuz etkilendiği sakal uzatma trendi, parayı bir yerden alıp bir yere veriyor. Nereye mi?
 

Sakal bakımı

Sakal bakımı

Sakalı uzatınca haliyle bakımı da zorlaşıyor. Parlak olsun, gür olsun, düzgün olsun derken bu defa da sakal bakım ürünleri rağbet görüyor.

Sanki sakal yapısı saçtan farklıymış gibi 'sakal özel ürünler' piyasaya çıkıyor. Yani bir nevi kozmetik firmaları için de ekstra bir kazanç fırsatı. Kozmetik firmalarının tıraş bıçağı ve tıraş sonrası ürünlerinde satış düşse de, başka ürünlerine olan ilgi artıyor.
 

Sirkülasyon

Sirkülasyon

Kısacası trendler bir yerden alıp bir yerden veriyor. Aynı firma bir maldan zarar ederken başka bir maldan kâr ediyor.

Mesela kısa paça pantolonlar moda olduğunda uzun çorap ve boğazlı ayakkabılarda düşüş görülürken bileksiz ayakkabılara ve babet çoraplara rağbet oldu. Terziler de ekstra iş yapmaya başladı.

Bu örnek birçok giyim kuşak ve kişisel bakım ürünlerinde arttırılabilir. Aslında ne tüketici daha az harcıyor ne de üretici daha az kazanıyor. Piyasa aynı piyasa, dolaşımdaki para aynı para. Sadece sirkülasyon artıyor ve paranın gittiği ürün değişiyor.

Bu makaleye ifade bırak