Gündem
22.02.2011 - 10:27 | Son Güncelleme: 22.02.2011-10:28

Salgın hastalık alarmı

Avrupa'dan İstanbul’a yayılan kızamık salgınında hasta sayısı 21’e yükselirken, artık “pandemi ” (salgın) sayılmayan domuz gribinde de artış var.

İstanbul’daki hastanelerin yoğun bakımları, domuz gribine yakalanan hamile ve bağışıklık sistemi zayıf olan konik hastalarla doldu.

Sitene Ekle

Domuz giribine yakalanan iki hamile kadından birinin halen İstanbul’daki bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde, solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi verdiği, diğerinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Domuz gribine yakalandığı yapılan testlerle ortaya çıkan genç bir kadının, bir hafta önce doğum yaptığı, bebeğin durumunun iyi olduğu, ancak annenin halen hayati tehlikeyi atlatamadığı için solunum cihazına bağlı olduğu belirtildi. Domuz gribi, artık dünyanın her yerinde görüldüğü için pandemi (salgın) grubunda sayılmıyor. İstanbul Sağlık Müdürü Yardımcısı Doç. Serap Gencer, “Domuz gribi artık mevsimsel giribin bir parçası oldu. Geçen yıl yaşadığımız salgın halini yaşamıyoruz. Ancak geçen yıl aşı olanlara bu yıl da olmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

KIZAMIK AŞILARI ETKİSİZ Mİ?

Bu arada, kızamık salgınına karşı mücadele başlatan Sağlık Bakanlığı’nın, geçmişte yapılan kızamık aşılarının yüzde 14’ünün etkisiz olduğunu tespit ettiği ileri sürüldü. Aşı olduğu halde kızamığa yakalanan hastalar üzerinde yapılan inceleme sonucu, aşıların saklama koşulları nedeniyle etkisini yitirmiş olabileceği tahmin ediliyor. Yüzde 14’le birlikte hiç aşı olmayanların aşılanması için başlatılacak olan kampanya için yurtdışından aşı sipariş edildiği öğrenildi. Kızamık salgını için oluşturulan bilimsel danışma kurulunun kararıyla İstanbul’da, 9 ay-12 ay arası bebeklere rutin aşı takvimi dışında ekstra bir doz aşı uygulaması ve tüm sağlık çalışanlarına bir ay arayla 2 doz KKK aşısı uygulaması başlatıldı. (Habertük)


Etiketler:
Bilgi Yarışması"Atın Beni Denizlere" şarkısı hangi sanatçımıza aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Sakıncalı Piyade" adlı kitabı ile ünlü, siyasi bir süikastla öldürülen araştırmacı gazetecimiz kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX