Sam Allardyce, Beşiktaş'ı Olympiakos'la karıştırınca alay konusu oldu

Unutkanlık hepimizin yaşayabileceği insani bir durum. Hele Big Sam gibi 60'lı yaşlarında olanlar için... Fakat bu unutkanlıklar aynı açıklamanın içerisinde arka arkaya gelince eleştiri ve alay konusu olmak kaçınılmaz oluyor.

Sam Allardyce, Beşiktaş'ı Olympiakos'la karıştırınca alay konusu oldu

Ne Olympiakos'u Karavana Sam?

Ne Olympiakos'u Karavana Sam?

Sam Allardyce, Beşiktaş'tan Everton'a bizzat transfer ettiği Cenk Tosun için "Onu Olympiakos'tan alabildiğimiz için çok şanslıyız" dedi. Peki Beşiktaş ve Olympiakos'u nasıl karıştırabildi?

Beşiktaş'ı Olympiakos sanması Beşiktaş'ı küçültmez

Beşiktaş'ı Olympiakos sanması Beşiktaş'ı küçültmez

Karıştırma sebebini söyleyelim, eğer bir Türk takımı 22,5 milyon euro verip oyuncu transfer etseydi, değil aldığı takımı karıştırmak, takımın başkanının şeceresine kadar ezberlerdi. Bunlar hep paranın değersizleşmesinden oluyor. İngiltere Premier Ligi'nde oynayan bir takım için 22,5 milyon euro, deyim yerindeyse çerez parası. İngiltere'nin bir alt ligindeki takımlar bile 10-15 milyon euro'ları gözü kapalı veriyor. Haliyle para değersizleştikçe nereye harcadığınızı, kime verdiğinizi de çok önemsemiyorsunuz.

Big Sam'in hatası elbette büyük fakat bu 'ufak karışıklık' Beşiktaş'ı küçültmez.

Gafların ardı arkası kesilmedi

Gafların ardı arkası kesilmedi

Sorun Beşiktaş'ta değil, Sam Allardyce'ta. Bunun bir diğer kanıtı da Everton, Barcelona gibi büyük bir takımdan sol bek Lucas Digne'yi transfer edeli henüz birkaç gün oldu. Fakat Sam Allardyce, Everton'ın acilen yeni bir sol bek alması gerektiğini de Cenk Tosun gafından sadece birkaç dakika sonra söyledi.

Birkaç ay önce ayrıldığı takımı takip etmeyen (ya da ettiği halde unutkanlığının kurbanı olan) Big Sam'in Beşiktaş'ı Olympiakos'la karıştırması hafif bile kalmış. Yunanistan ve Türkiye yakın ülkeler. Bu unutkanlıkla Cenk'i isminden ötürü Moğolistan Ligi'nden aldıklarını bile söyleyebilirdi.

Big Sam, Karavana Sam oldu

Big Sam, Karavana Sam oldu

Açıklamasında birçok ıska yapan Sam Allardyce, Big Sam olan lakabını artık Karavana Sam (orijinal ismiyle Yosemite Sam) olarak değiştirebilir. Türkiye'de daha çok Küfürbaz Haydo olarak bilinen Karavana Sam karakteri, bizim gibi tuttuğu takım konusunda aşırı hassas olan ve çabucak sinirlenebilen futbolseverler için de daha uygun bir karakter.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak