08.12.2018 - 08:15 | Son Güncelleme: 08.12.2018-8:15 A-A+

SANAT DÜNYASINDAN KAYAN YILDIZ



Sanat dünyamızı sarsan üzücü bir haberle geçtiğimiz haftaya başladık. Bu yazımı da Türkiye’deki sanat ortamı ve galericilik anlayışı adına emeklerini saymakla bitiremeyeceğimiz sevgili Evin İyem’e ayırmak istedim.

Rahmetli İyem’le tanışıklığımız neredeyse 30 yıl öncesine dayanıyor. Henüz koleksiyonerliğe yeni başladığımız ve sanatçıların derin dünyası içerisinde yolumuzu bulmaya çalıştığımız yıllarda, etik, vizyoner ve dürüst galericiliğin sembollerinden biri olarak zihnimize kazındı. Kendisiyle yaptığımız hafta sonu sohbetleri, fikir alışverişine ve farklı düşüncelere açıklığı sebebiyle bize her daim keyif verdi. Türk resim sanatının önde gelen isimlerinden İyem’in gelini olması sebebiyle, bu ortamla hâlihazırda organik bir bağı olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek bir galerici

Eşi Ümit İyem’le birlikte 1996 yılında Bebek’te kurduğu Evin Sanat Galerisi, kendi bakış açısının ve sanata yaklaşımının ne denli gelişmiş olduğunu gösterdi. Figüratif ağırlıklı üretim pratiğini öne çıkardığı bu 22 yıl içerisinde, pek çok önemli sanatçının isminin duyulmasını, eserlerinin koleksiyonerlerle buluşmasını ve bu alandaki yeni eğilimlerin görünürlük kazanmasını sağladı. Sayısız karma ve kişisel serginin yanında, 2006 yılından bu yana genç yeteneklerin keşfine vesile olan Nuri İyem Resim Ödülü ve sergisi de sanat ortamımıza olan katkılarından biri. Temsiliyetinde bulunan Hakan Gürsoytrak, Rahmi Aksungur ve Emin Turan gibi isimlerin en yeni çalışmalarıyla bizleri buluşturan İyem; Antonio Cosentino, Mustafa Horasan, Murat Akagündüz, Orhan Cem Çetin, Hafriyat Grubu ile Mehmet Güleryüz gibi yerel, güncel pratiğin başarılı isimlerini de galerisinde ağırladı.

Geçtiğimiz yıllar boyunca sanat piyasasının çalkantılarına rağmen ayakta durmayı başarmış, çizgisini bozmadan ve ilkelerinden ödün vermeden galerisini bugünlere getirmiş özel bir isim. Hem mesleğinin ticari yönünü özveriyle ele almış hem de istikrarını sürdürebilmiş örnek bir galerici diyebiliriz. Kayınpederinin temsil ettiği kuşakla günümüz arasında bir köprü oluşturan İyem, son yıllarda mirasını oğluna emanet ederek galericilik geleneğini üçüncü kuşağa aktarmış oldu. Sanat dünyamızdan kayan bu yıldızı daima sevgi ve saygıyla anacağız.

‘Sonsuz ve İmge’ 

Geçtiğimiz günlerde izleyiciyle buluşan ‘Sonsuz ve İmge’ sergisiyle 2018 yılına veda eden Evin Sanat Galerisi, yine başarılı bir seçkiyle karşımızda. Küratörlüğünü Fırat Arapoğlu ve Osman Nuri İyem’in üstlendiği sergi, farklı kuşak ve disiplinlerden sanatçıları bir araya getiriyor. Sanat tarihinin tartışmalı konularından olan görüntü üretimi, müdahale ve tekrar-düzenleme gibi  manipülasyon tekniklerine değinen proje, renk, form ve imaj dönüşümlerini kendi pratiklerince ele alan sanatçılara yer veriyor. Gülsün Karamustafa, Ahmet Elhan, Orhan Cem Çetin, Hakan Gürsoytrak, Murat Germen ve Begüm Yamanlar gibi isimlerin çalışmaları aracılığıyla, teknik, zanaat, popüler kültür-sanat tarihi ilişkisi masaya yatırılıyor. Post-prodüksiyon, montaj, dijital  manipülasyon yöntemlerini merkeze alan sanatçıların tartışmaya açtığı imge ve değişen algı, çok yönlü bir şekilde sorgulanıyor. 29 Aralık’a kadar devam edecek olan sergiyi mutlaka ziyaret edin derim.

 

Etiketler
Bilgi YarışmasıGülben Ergen'in ilk albümünün adı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.