Ege

21.05.2019 - 07:50 | Son Güncelleme: 21.05.2019-7:50

Sandalyeye mahkum olanlara yeni umut

Sitene Ekle

DENİZ TOKAT-RAMAZAN ÇETİN DHA

Omurilik felçlisi hastalara dünyada sadece altı merkezde uygulanan tedavi Pamukkale Üniversitesi’nde başladı. Yerleştirilen pil ile hasta yürüyebiliyor.

PAMUKKALE Üniversitesi Algoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses, omurilik felçlisi hastalara dünyada az sayıda merkezde uygulanan tedaviyi Türkiye’de başlattı. Hastaların omuriliklerine ameliyatla pil yerleştiren Prof. Dr. Gürses, “Pil tedavisi hastaların yeniden yürümesinin yanı sıra, idrar ve tuvalet kontrollerinin yeniden sağlanmasıyla yaşam konforlarını olumlu etkileyen bir tedavi yöntemi” dedi.

Elektrik uyarısı

Pil sayesinde omuriliğe elektriksel uyarılar verildiğini, bu uyarıların sinir sistemini harekete geçirip engelli bireyin yeniden yürümesini sağladığını belirten Prof. Dr. Gürses, tedaviyl eilgili şu bilgileri verdi:

“İki yıllık bir ön fizik tedavisinin ardından pil tedavisi uygulanıyor. Bütün hastalarda yüzde 100 başarılı olma garantisi yok. Her hastanın hasar düzeyi birbirinden farklı oluyor. Bütün hastalar için çok büyük bir umut ama tedavi için hastanın durumuna göre karar verilmeli. Çok yakın bir süreçte çok sayıda hastaya erişim sağlayacağımızı düşünüyorum. Hastaları, hayatlarını tekerlekli sandalyeye mahkum geçirmekten, günlük hayatlarına, sosyal yaşamlarına hatta işlerine geri dönmelerini sağlayacak çok büyük bir tedavi yaklaşımı”

Hasta ayağa kalktı

Pil tedavisinin uygulandığı ilk hasta olan Atilla Atilla (45), omurilik zarındaki iltihaplanma nedeniyle iki yıldır tekerlekli sandalyeye bağımlı olduğunu dile getirdi. İki aydır tedavi görüdüğünü ve güçlükle de olsa adım atmaya başladığını belirten Atilla, “Fizik tedavim de devam ediyor. Doktorum bir yıl sonra ayağa kalkabileceğimi söyledi” dedi.

 


Etiketler: Pamukkale
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.