Sans Forgetica en akılda kalan font mu?

Bilgisayarlarımız ya da telefonlarımız ne kadar akıllı, ne kadar gelişmişse, biz de o kadar kendimizi özgür hissediyoruz. 2010'lu yıllardan 90'lara baktığımızda "Aa" diyoruz. Disket mesela, ne kadar tuhaf geliyor... Bir de font meselesi var. Hatta gelin, şu font meselesinin üzerinde duralım...

Sans Forgetica en akılda kalan font mu?

Tıkıtık tıkıtık yazarken...

Tıkıtık tıkıtık yazarken...

Times New Roman, Bookman Old Style, Arial, Comic Sans MS... Bilgisayarımızdaki word programını açıp tıkıtık tıkıtık yazmaya başlarken bu dördünden birini seçiyoruz.

Çıkıntılık yapmaya gerek yok, başka seçenekleriniz de olabilir. Ama çoğunlukla bilgisayar kullanıcıları bu font'ları tercih ediyor.

Alışkın değilsek garipsiyoruz

Alışkın değilsek garipsiyoruz

Ve düşünün, bu font'ları öyle kanıksıyoruz ki başka bir font'la karşılaştığımızda garipsiyoruz, alışamıyoruz, şaşkınlık yaşıyoruz. Avustralya'daki uzmanlar bir araştırma yapmış.

RMIT Üniversitesi'nde psikolog ve tasarımcılardan oluşan bir ekip, 'zorluk seviyesindeki tatlı nokta' olarak adlandırılan bir font tasarlamış.

Daha iyi hatırlayabiliyormuşuz

Daha iyi hatırlayabiliyormuşuz

Ve font'un adı da Sans Forgetica. Okuduğunuzu daha iyi hatırlamanıza yardımcı olacak yeni bir font...

Bu font sayesinde okuduğunuz şeyler aklınızdan uçup gitmiyor.

En azından başka font'larla kıyaslandığında daha akılda kaldığını ortaya çıkmış. Hemen bir örnek verelim.

Aradaki fark yüzde 7

Aradaki fark yüzde 7

Araştırmacılar, 303 öğrenci belirledi. Yarısına Arial, diğer yarısına Sans Forgetica fontuyla yazılmış metinler sundu. Ve bu öğrenciler hafıza testine tabi tutuldu.

Ortaya çıkan sonuç ne? Arial'daki hafıza başarısı yüzde 50, Sans Forgetica'daki hafıza başarısı ise yüzde 57. Aradaki fark kocaman olmasa da yine de yüzde 7 hiç de küçümsenmeyecek bir oran.

Belki de hepimiz kullanacağız

Belki de hepimiz kullanacağız

Günlük hayatımızda, iş yerlerimizde birçoğumuz masa başı iş yapıyoruz. Haliyle fontlar önemli.

Yani neymiş? Font deyip geçmemek gerekiyormuş. Özellikle de bir harf hatasının bile önemli olduğu riskli bir görev yapıyorsanız çok daha önemli.

Biçim olarak bir Arial ya da Times New Roman kadar estetik gözükmese de Sans Forgetica'yı belki de birkaç yıl içinde hepimiz kullanıyor olabiliriz. Demedi demeyin.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak