Tren kaçıyor mu?

Kritik
Şansal Büyüka KritikTüm Yazıları
10 Eylül Pazar 2017

Dakika bir, gol bir bu olsa gerek... Maç neredeyse iki santra ile başladı. Önce maçın başlama vuruşu, sonra ilk dakika golünün santrası... Zaten Fenerbahçe’nin gol yemediği maç yok ki... Dört lig maçında sekiz gol yiyen, bu dört maçtan sadece birini kazanan bir takımın şampiyonluk ihtimali ne kadar olabilir ki...

Aslında Fenerbahçe, transferde çok geç kalmanın, henüz takım olamamanın ciddi sıkıntılarını yaşıyor. Üstelik Fenerbahçe 2-0 yenik duruma düştüğü maçta belki de bu sezonun en ofansif, sürekliliği en fazla olan maçını oynadı.

Mücadelesine kimsenin laf edecek hali yok. Ama kalitesi konusunda ciddi sıkıntılar var. Skrtel’e rağmen savunma her maçta gollere “abone” olmuş durumda... Hücumda yakaladığı bunca fırsata rağmen şu görüntü ile ciddi kalite sıkıntısı, beceri sıkıntısı var. İşin henüz başındayız ama, bu görüntü ile Soldado belki gol kralı olamaz ama, böyle devam ederse ligin gol kaçırma kralı olabilir.

Fenerbahçe adına kuşku duyulacak bir başka konu, Giulaino’nun hali... Hadi ilk maçta ortada yoktu, kabul edelim ama, Başakşehir maçında da takımının en zayıf halkalarından biri olarak göründü.

Aslında birinci dakika golü Başakşehir’i gerçek futbolundan uzaklaştırmış, hızını ve hırsını en azından ilk yarı için kesmişti... Buna rağmen  üç atağa çıktılar, iki gol attılar, bir topu da çizgiden Skrtel çıkardı. Ama Başakşehir öyle bir takım ki, durum 2-2’ye gelince son beş dakikada vitesi hücuma taktılar, bu kısacık sürede Visca’nın mutlak pozisyonunu Volkan çıkarttı, Kerim Frei’nin şutu kılpayı dışarı gitti, “Allah’ın hakkı üçtür” misali Kerim Frei’nin üçüncü teşebbüsünde top Fenerbahçe ağlarıyla buluştu.

Dikkatimi çeken, Başakşehir’in ikinci golünde, hızlı bir hücum yok, bir kontratak yok, Başakşehir faulü kullanıyor ve golün asistini yapan Caiçara, İsmail’in kanadından bomboş durumda top Adebayor’un kafasına teslim ediyor. Düşünün, duran bir topta bile Fenerbahçe savunması kendi alanını kapatamıyor.

Linç kültürünün yeni kurbanı, bir başka deyişle yeni adresi Ozan Tufan’a baktım, takımın ayakta kalmaya çalışanlarından biriydi. Kaleci Volkan’ın kötü yediği goller de var, çıkardığı, önlediği tehlikeler de...

Görünen o ki, Fenerbahçe takım olana kadar, Fenerbahçe kaliteyi yakalayana kadar, atı alan Üsküdar’ı  geçecek. Üstelik atı alıp Üsküdar’a geçmek isteyenlerin sayısı bu yıl o kadar çok ki... O bakımdan Fenerbahçe için hasret bir başka bahara kalırsa, buna kimse şaşırmasın...

Aykut Hoca’nın ısrarla “şampiyon olacağız” ifadesine saygı duyuyorum, ama  şu dört haftadan sonra çok da gerçekçi görmüyorum.

İki önemli not: Fenerbahçe’nin beraberlik golü temiz... Kaleci Volkan Babacan’ın kafasında  su şişesine patlatana bakalım 6222 sayılı şiddet yasası işleyecek mi?

canlı skor
Tüm maçlar için tıklayın