Sapyoseksüellik neden trend oldu?

Sapyoseksüellik kavramıyla daha yeni tanışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Ayşegül Aldinç bile bir röportajında "Sanırım sapyoseksüelim" dediyse, artık bu kavrama biraz daha Molatik olma vakti gelmiş demektir...

Sapyoseksüellik neden trend oldu?

Herkes enerjisine hayran

Herkes enerjisine hayran

Ayşegül Aldinç, geçtiğimiz günlerde bir röportaj vermiş. Erkek ya da kadın, herkes Ayşegül Aldinç'i beğenir. Bu bir Türkiye gerçeği sonuçta. "Yahu ne kadar hoş kadın" denir onun hakkında. Herkes onun enerjisine hayran.

"Kendimi beğenmeme durumu vardı"

"Kendimi beğenmeme durumu vardı"

Aldinç, röportajında enteresan bir şekilde şunu demiş: "Bende yıllarca 'kendimi beğenmeme' durumu vardı. Başkaları o kadar beğeniyordu ki, sanki beğenmem gerekmiyordu. Şimdi eskisine göre kendimi daha çok beğeniyorum."

"Sanırım sapyoseksüelim"

"Sanırım sapyoseksüelim"

Asıl bombayı ise bu sözlerin devamında patlatmış. Aldinç, "Bradley Cooper'ı çok beğenirim. Ondan daha çok ise Eddie Redmayne'i. Enteresan o. Bana 'yetenek', 'zeka' de hemen etkisiz hale gelirim. Sanırım sapyoseksüelim" demiş.

Kaçımız sapyoseksüeliz?

Kaçımız sapyoseksüeliz?

Sizi bilemiyorum ama bence Ayşegül Aldinç gibi çekici, hoş bir kadın "Ben galiba sapyoseksüelim" diyorsa, işte o zaman bir durup düşünmek lazım. Acaba kaçımız sapyoseksüeliz?

Özetle 'beyin' aşkı

Özetle 'beyin' aşkı

Önce sapyoseksüelliğin ne demek olduğunu bilmeyenler için özetleyelim. Zeki kişilere ilgi duyanları tanımlayan bir kavram sapyoseksüellik. Yani özetin özetini geçmek gerekirse 'beyin' aşkıdır.

Ön koşul zeki olmak

Ön koşul zeki olmak

Dış güzellikten ziyade zekaya önem verirler. Karşılarındaki kişiyi çekici bulabilmeleri için ön koşul 'zeka'dır. Entelektüellik, akıl gibi kriterlerden 'geçer sınıf' alanlara ilgi duyan kişileri sapyoseksüellerdir.

'Zeka' kriteri

'Zeka' kriteri

İyi de bu aslında bugün ortaya çıkan bir kavram değil. Binlerce yıldır, tarih boyunca insanlar, kendi cinslerinden ya da karşı cinsten kişilere sırf 'zeka' kriterinden tam not aldıkları için aşık oldular.

Son yıllarda trend oldu

Son yıllarda trend oldu

Ancak 'trend' haline gelmesi son yıllarda gerçekleşti. Bundaki en önemli sebep ise cinsel kimliklerimizi, yönelimlerimizi daha açık ve net konuşuyor olmamızla alakalı.

Milenyum'la hız kazandı

Milenyum'la hız kazandı

Aynı cinsten bireylerin resmi kurumlar tarafından onaylanmış bir şekilde evlenmeleri ancak ve ancak 2000'li yılların başında gerçekleşti. Dolayısıyla tarih boyunca o güne kadar alttan alta verilen onur mücadelesi 'Milenyum'la beraber hız kazandı.

Hislere tercüman olmak

Hislere tercüman olmak

Artık sapyoseksüelliğin ne demek olduğunu daha iyi biliyoruz. Neden trend olduğundan ziyade 'iyi ki' trend olduğunu düşünüyoruz. Ne kadar normal bir şey olduğunun farkındayız. Bunun için, evet, Ayşegül Aldinç gibi isimlerin cümle içinde kurmaları da 'trend'liğe 'trend'lik katıyor. İyi ki birçok kişinin hislerine tercüman olmayı başarıyor Aldinç gibi ünlüler.
 

Bir pencerenin açılması kâfi

Bir pencerenin açılması kâfi

Okuduğunuz bir kitabı düşünün. İçinde sizi etkileyen bir cümleye rastladıysanız, kafanızda yeni bir pencere açıldıysa o kitap sizi aydınlatmış demektir. Ayşegül Aldinç'in de röportajında söyledikleriyle birçok kişinin "Aaa ben de sapyoseksüel olabilirim" demesine vesile olduğuna eminim. Yani bir şeyler trend diye illa kötülemek yerine durup düşünmek lazım.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak