31.08.2016 11:57 | Son Güncelleme:

Sarıkaya'nın ifadesi, FETÖ çatı iddianamesine girdi

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından itirafçı olan ve açığa alınan savcı Sarıkaya'nın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına tanık sıfatıyla verdiği ifade, darbe öncesinde hazırlanan FETÖ çatı iddianamesine girdi

Görevden  uzaklaştırılan savcı Ferhat Sarıkaya'nın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca  alınan itiraf içeren ifadesi, 15 Temmuz darbe girişiminden önce hazırlanan  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı iddianamesine  girdi.

    Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, FETÖ/PDY ile ilgili, örgütün  elebaşı Fetullah  Gülen'in de arasında bulunduğu 73 kişi hakkında hazırladığı  "çatı iddianame", darbe teşebbüsünden bir gün önce tamamlanarak, Ankara 4. Ağır  Ceza Mahkemesince kabul edildi.

    Davanın ilk duruşması,  22-25 Kasım'da görülecek.

    FETÖ'nün darbe girişiminin ardından itirafçı olan savcı Sarıkaya'nın,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına tanık sıfatıyla verdiği ifade de darbe öncesinde  hazırlanan iddianameye girdi. Sarıkaya'nın itirafları, Ankara 4. Ağır Ceza  Mahkemesine gönderildi.

 

    Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın "suç  işlemek için çete kurmak"la suçlandığı "Şemdinli iddianamesini" hazırlayan  dönemin Van Savcısı Sarıkaya'nın itirafları, soruşturmanın önemli unsurları  arasında yerini aldı.

 

    - TSK'ya ilk tertip

 

    Türkiye, Ferhat Sarıkaya'nın adını, 2005'te dönemin Van Yüzüncü Yıl  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında "tarihi eser kaçakçılığı" ve  "çete kurmak" suçlamasıyla hazırladığı iddianameyle duydu. Sarıkaya'nın yürüttüğü  bu soruşturmada, üniversitenin Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı da  gözaltına alındı. Tutuklanan Arpalı, 13 Kasım 2005'te intihar etti, Rektör Prof.  Dr. Aşkın ise yargılandığı davada beraat etti.

 

    Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Umut Kitabevi, 9 Ekim 2005'te  bombalandı. Saldırıda iki kişi hayatını kaybetti. Dönemin Van Savcısı Sarıkaya,  aynı yıl olayla ilgili "Şemdinli iddianamesi"ni hazırladı. "Türk Silahlı  Kuvvetlerine yapılan ilk tertip" kabul edilen iddianamede, dönemin Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Büyükanıt hakkında "Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı  olduğu dönemde suç işlemek için çete kurmak" suçlamaları yer aldı.

 

    - 2010 sonrası şekillenen yeni HSYK Sarıkaya'yı mesleğe geri aldı

 

    HSYK, Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan Van  Cumhuriyet Savcısı Sarıkaya'yı 20 Nisan 2006'da Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun  69. maddesinin son fıkrasına göre 1'e karşı 6 üyenin oyuyla meslekten ihraç etti  ancak Anayasa değişikliğine ilişkin 2010'da yapılan referandumla hakim ve  savcılara mesleğe dönüş yolu açıldı.

 

    Bu referandumla yeniden şekillenen HSYK Genel Kurulu da Sarıkaya  hakkındaki ihraç kararını kaldırıldı. Ferhat Sarıkaya, 2011'de mesleğe yeniden  kabul edildi ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına atandı.

 

    - Darbe girişiminden sonra gelen itiraf iddianamede

 

    FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Sarıkaya, bu kez itirafçı olarak  kamuoyunun gündemini meşgul etti.

 

    Şemdinli iddianamesine Yaşar Büyükanıt'ın adını, cemaatçi hakim ve  polis müdürünün isteğiyle eklediğini söyleyen Sarıkaya, "Meslekten ihracımdan  sonra hakim İlhan Kaya, 'Hocaefendi (Böyle bir kahraman çıkmış, kendisine ve  ailesine ölünceye kadar bakılacak, bu da size bir vasiyetimdir) dediğini'  söyledi. Anlattığına göre Fetullah Gülen cemaati benim bütün ihtiyaçlarımı  giderecek, aileme bakacak ve benimle ilgilenecekti. Açığa alındığım dönem boyunca  bütün maaşımı almış gibi mali hiçbir kaybım olmadan hayatıma devam ettim."  şeklinde ifade verdi.

 

    Sonradan Yargıtay üyesi olan dönemin Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi  Başkanı tutuklu İlhan Kaya'nın Şemdinli soruşturmasında kendisini yönlendirdiğini  savunan Sarıkaya'nın ifadesinde şunlar yer aldı:

 

    "Özellikle Yaşar Büyükanıt üzerinde yoğunlaşmamı istedi. Büyükanıt'ın  genelkurmay başkanı olacağı kesin gibiydi. Şemdinli'deki olayın içerisine  özellikle Yaşar Büyükanıt'ı katmamı istiyordu. Şemdinli olaylarını araştırmak  üzere Meclis'te bir komisyon kurulmuş. Bu komisyona Diyarbakırlı, bir oğlu PKK  tarafından öldürülen, bir oğlu da intihar süsü verilerek ölen Mehmet Ali Altındağ  ifade vermiş. Mahkeme Başkanı İlhan Kaya, o ifadeyi bulmamı özellikle istedi. Ben  de onun istediği gibi dosyaya katkısı olacağını düşünerek bu ifadeyi isteyip  soruşturma evrakı içerisine aldım. İlhan Kaya, Yaşar Büyükanıt'ın askeri bir  darbe yapacağını, bunun engellenmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

 

    Fetullahçı örgütlenmenin neden Yaşar Büyükanıt'ı hedef aldığını şimdi  anlamaya başladım. Bu yapılanma, TSK içerisinde örgütlenebilmek için başlattığı  girişimi tamamlamak için onu hedef almıştır. Şemdinli olayının genel çerçevesi,  askeri bir vesayetin kurulmasını önlemek, seçilmiş, demokratik yoldan işbaşına  gelen hükümetin korunmasını sağlamaktı. Bunu benden özellikle isteyen İlhan Kaya  idi. KOM Müdürü Mustafa Uçkan’ın getirdiği bilgilerle iddianameyi yazmaya  başladım. Getirilen bilgi ve belgelerin hukuki kısmını ben yazdım. Bir flash  bellekle Mustafa Uçkan iddianamede yazılı bilgileri bana getirdi. Getirdiği  bilgileri iddianameye kopyalayıp yapıştırdım. Mahkeme başkanı, iddianame  taslağını hazırladıktan sonra görmek istedi. Ben de kendisine taslağı verdim.  İlhan Kaya, bu taslak üzerine çalıştı. Birkaç paragrafını da kendisi yazdı.  Yazdığı paragraflardaki iddialar çok ağırdı. Bunların içerisinde bulunmamasını  istedim ancak 'Bir şey olmaz' dedi. Ben de bir askeri darbeye engel olacağımı  düşünerek yazılanlara bir şey demedim. İlhan Kaya, bu iddianamenin kendi  mahkemesine düşmesini istiyordu. Bunu da sağladı. İki gün içerisinde iddianameyi  kabul etti."

 

    - 6 yıl sonra tekrar görevden uzaklaştırıldı

 

    Bu itirafların ardından Sarıkaya hakkında HSYK'ya suç duyurusunda  bulunuldu, meslekte kalmasının sakıncalı olacağı iddia edildi.

 

    Suç duyurularını ele alan HSYK tarafından Sarıkaya hakkında soruşturma  başlatıldı. HSYK 2. Dairesince, hakkındaki soruşturma tamamlanana kadar  Sarıkaya'nın geçici olarak meslekten uzaklaştırılmasına karar verildi. Ferhat  Sarıkaya'nın, hakkındaki müfettiş raporu tamamlandıktan sonra meslekte kalıp  kalmamasına karar verilecek.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0