Siyaset
25.02.2011 - 17:08 | Son Güncelleme: 25.02.2011-18:48

Sarkozy'den soğuk mesaj

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Gül ile birlikte yaptığı basın toplantısında bir gazetecinin AB üyeliği ile ilgili sorusuna soğuk bir mesaj verdi...

Açık konuşmaktan yana olduğunu söyleyen Sarkozy, üyelik ve ortaklık konularının söz konusu olmayacağını ama başka yöntemlerin de bulunabiliceğini söyledi...

Sitene Ekle

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye ile mutabık kalmadıkları malum bir konu olduğunu belirterek, "Her iki tarafın da kırmızı çizgilerini anlamaya çalıştık. Gelecek için bir yol bulmaya çalıştık.

Avrupa’nın istikrarsızlaşması ya da Türk toplumunun küçük düşmemesi, modernleşmesinin önüne engel çekilmemesi için uygun bir yol bulunması gerektiğini söyledik" dedi.

G20 dönem başkanı sıfatıyla Türkiye’yi ziyaret eden Sarkozy, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü’nde görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Gül’ün daveti üzerine geldiği Türkiye’de bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Abdullah Gül’ün saygı duyduğu bir devlet adamı olduğunu kaydeden Sarkozy, çok tecrübeli, bilge ve kanaatleri olan bir insan olarak tanımladığı Cumhurbaşkanı Gül’ü geçen yıl Fransa’da ağırlamaktan da mutluluk duyduklarına işaret etti.

Sarkozy, Türkiye’ye 1992’den beri Fransız Cumhurbaşkanının gelmediğine dikkati çekerek, bu 19 yıllık araya son veren Cumhurbaşkanı olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin çok uzun zamandır uluslararası planda oynadığı rolün önemine çok inandığını dile getiren Sarkozy, Türkiye’nin bu rolünün tarihinin derinliğinden ve doğu ile batı arasındaki konumundan, özel coğrafi konumundan kaynaklandığını kaydederek, dünyanın istikrarı için inisiyatif alan bir Türkiye’ye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Sarkozy, G20 dönem başkanı olarak Fransa için Türkiye’nin desteğinin çok önemli olduğunu ifade ederek, gündemlerinde uluslararası para sisteminin reformu ve hammadde fiyatlarının düzenlenmesi gibi çok zor, acil ve karmaşık konular olduğunu söyledi.

Büyük bir tarım ülkesi olan Türkiye için hammadde fiyatlarının düzenlenmesinin önemli olduğuna işaret eden Sarkozy, bu yüzden Tarım, Gıda, Balıkçılık, Kırsal Kesim ve Bölgesel İdare Bakanı Bruno Le Maire ile Türkiye’ye geldiğini ifade ederek, bu konuda Türkiye’nin oynayabileceği çok önemli bir rolü olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün Fransa Cumhurbaşkanı olarak gelmesini de istediğini anlatan Sarkozy, bundan memnun olacağını belirttiğini, "Özellikle istanbul’a da gidebilirsek dedim. Dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi, ziyaret ettiğim en güzel şehirlerinden biri İstanbul. 2011 yılı içinde bu ziyareti gerçekleştirebilirsek şeref duyarım" diye konuştu.

G20 dönem başkanlığı çerçevesinde en önemli G20 üye ülkelerine çalışma ziyareti gerçekleştirdiğine, ABD ve Çin’i ziyaret ettiğine işaret eden Sarkozy, Türkiye’nin şu anki süreç içindeki önemi bağlamında bir çalışma ziyaretinde bulunduğunu dile getirdi.

Sarkozy, nisan ayında bakanlar düzeyinde Türkiye’de hammadde fiyatlarının düzenlenmesi konusunda bir çalışma semineri düzenlenebilirse Fransa dönem başkanlığı olarak çok mutlu olacaklarını, Fransız-Türk eşbaşkanlığı altında bu seminerin yapılabileceğini, Cumhurbaşkanı Gül’ün buna olumlu baktığını kaydetti.

Sarkozy, "Ekonominin daha fazla istikrarsızlaşmaması için bu sorunları hızlı bir şekilde çözmemiz gerekiyor" dedi.

"G20 Fransa dönem başkanlığı sırasında, Türkiye’nin uluslararası bir rol oynama planında G20 çerçevesinde de işbirliğine çok inanıyoruz" diye konuşan Sarkozy, Gül ile görüşmelerinde nükleer konulardan bahsettiklerini, Türkiye’ye nükleer alanda sınırsız bir işbirliği önerdiklerini, bunun Türk demokrasisine, Türk toplumunun istikrarı ve ekonomik potansiyeline duydukları güvenin bir ifadesi olduğunu vurguladı.

-"FRANSIZ DEMOKRASİSİ TÜRK DEMOKRASİSİNİN YANINDADIR"

Görüşmelerinde ayrıca terörle mücadele gibi konulardan da bahsettiklerini dile getiren Sarkozy, "Fransız demokrasisi açık bir şekilde Türk demokrasisinin yanındadır bu konuda" dedi.

Türkiye ile mutabık olmadıkları malum bir konu olduğuna dikkati çeken Sarkozy, şunları kaydetti: "Bu konudan devlet adamları olarak bahsettik. Her iki tarafın da kırmızı çizgilerini anlamaya çalıştık. Gelecek için bir yol bulmaya çalıştık. Avrupa’nın istikrarsızlaşması veya Türk toplumunun küçük düşmemesi veya modernleşmesinin önüne engel çekilmemesi için uygun bir yol bulunması gerektiğini söyledik.

Farklı görüşmelerimiz olabilir, buna rağmen iyi ve yakın ilişkilerimiz olabilir. Birlikte çalışmaya ve birlikte geleceğin yollarını aramaya devam edeceğiz. Bu şekilde Türkiye, modernliğe doğru yol almaya devam edecek ve Avrupa siyasi birliğinde zaten karmaşık olan bir işi mevcut gündemde de devam ettirecektir."

SORU VE CEVAPLAR

Ortadoğu'da tarihi gelişmelere AB'nin müdahalesini görmüyoruz. Ama Türkiye bir esin kaynağı olarak rol model oluyor. Sizce Türkiye'nin Ab üyeliğine engel olması kötü değil mi?

Gülü tebrik ederim gazetecileriniz ne kadar güveniyor ülkesine keşke Fransa'da da böyle olsa.. İnsan ülkesini severek de gazetecilik yapıyormuş. Çok ayrıntısına girmeyeceğım ama üyelik ve ortaklık konularının söz konusu olmayacağını belirtti. Ama başka yöntemler de bulunabilir. Türkiye demokrasi değerlerini taşıyor. Neden bu kadar ısrarcısınız madem demokratikseniz... Bugünülkesini sevmenin vatandaşlığın gururu olduğu bir ülkedeyim. Hiçbir Türk kendi ülkesinin geleceğini belirlememeyi kabul etmez. Ortadoğu'da olağan dışı bir şey olmuştur. Arap halklarının kendi kaderini ele almak istemeleri olmasa idi bunlar olmazdı. Mısır ve Tunus halkı kendi iradelerini kullanmasalardı biz mi onların adına karar verecektir. Onlara yardımcı olmak istiyoruz... Artık zamanı geldi yeniden Akdeniz için birlik vizyonunu gündeme getirmeli... akdeniz'de birlik aynı şekilde kurulmayacak... Artık farklı birşeyler gerekecek. Geçmişte daha otoriter rejimler gerekecek. Dolayısıyla bir AB  konsey toplantısında Akdeniz için birlik konusunda uzun vadede buna eğilmeliyiz. Kimse bunu öngörememişti. Bunu dikkate almak yeni gerçekleri dikkate almak gerekiyopr

Libya'da bir dram yaşanıyor... Bu konuda ne düşünürsünüz?

Gül: Tüm bölgede toplu değişiklik var liderlerin yapamadığını halk yapıyor. Bu ülkelerde halk öne geçiyor. Sonraki tepkiler kaçınılmaz hale geliyor. Biz bunları yakından takip ediyoruz. Libya'daki can kaybı hepimizi derinden üzüyor. Bugünkü dünyada can kayıplarına müdahale etmek gerekir. Şu an Libya ile görüşüyoruz. Umarız can kaybı kesilir ve halkların istediği şekilde düzelmesini istiyoruz... Herkes niçin bizdeki gelişmeleri kendilerinde olmadığını sorguluyor. Biz oradaki olaylarla ilgili kaygılıyız... Libya halkının can güvenliği ve bizim vatandaşlarımız birinci derecede önemli...

Sarkozy: Türkiye ilke Fransa konusunda bir görüş ayrılığı yok. Ülkeler tamamlayıcı bir rol oynayabilir. Bizim konumumuz açıktır. Kaddafi gitmelidir. uygulanan şiddet kabul edilemez... Gül'ün de belirttiği gibi insani yardım planı olmalı. Göçler istikrarsızlık riski taşıyor. Onlar da kendi demokrasilerine doğru yürüyorlar... Fransa çok ciddi biçimde silahlı müdahaleyi ciddi şekilde düşünüyor. Bu ülkelerin özgürleşmesi gerekir. Bu bağlamda bir müdahale olması nasıl sonuç getirir bilinmeli... Fransa'nın duruşu makuldür. Temeller değişmiştir. Korkuyla endişeyle bakmamak gerekir...

Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği ile ilgili karar oybirliği ile alındı fakat 2007'de Cumhurbaşkanı olarak siz tam ters bir tutum takındınız? Bu noktada bunun sizin ve AB'nin imajını sarstığını düşünüyor muısunuz?

Diğer gazeteciyle aynı soruyu sordunuz. Karar müzakereleri açma kararı idi. Henüz üyelik kararı alınmadı. Ben müzakerenin faydalı olduğunu düşünüyorum. Bir yol alınması gerekiyor. Ama müzakerelerin durması gerektiğini düşünmüyoruz. Olan da yapılan da budur. Kıbrıs konusunda beyanatta bulunmadım mesela bu konuda Kıbrıs'ın da rolü vardır. Bence konuşmaya devam etmek gerekir diyorum. Böylesine açık sözlü ve saygıdeğer bir görüşle dost olarak geldim. Dost olarak Gül'ü ağırladım. Türkiye'ye gelmemek de bir tercih olmuş geçmişte ama biz Türkiye'ye gelerek anlaşmayı tercih etmiş bulunuyoruz... Fransa farklı kanaatleri vardır buna saygı gösterilir. Türkiye büyük bir ülkedir. Bugün olduğu gibi heyetimle buraya gelerek görüşlerimizi anlamaya çalışallım her iki ülkede de bu irade vardı...

Dışişleri Bakanı heyetinizde yok bu sabah istifa iddialarını yalanladı... Hala güveniyor musunuz?

İç siyasete yurt dışında cevap vermem...

ANKARA'DA BÖYLE KARŞILANDI:

Oynat

 

 


Etiketler: ABD
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangisi "Misak-ı Milli" ifadesinin Türkçe karşılığıdır?

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX