25.02.2009 17:42 | Son Güncelleme: 25.02.2009-17:42

Sarp-Sarpi sınır kapısı, ortak gümrük kapısı oluyor

Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sarp ve Sarpi sınır kapıları, iki ülke arasında ortak gümrük kapısı olarak kullanılacak.
Gümrük kapısına gelen araçların işlemleri, birbirine çok yakın veya aynı mekanda bulunacak iki ülke gümrük görevlileri tarafından birbirini takiben yapılacak. Böylece, giriş çıkış işlemleri hızlanacak, araçların bekleme sorunu olmayacak. Türkiye ve Gürcistan, Batum Havaalanı’ndan sonra Sarp-Sarpi gümrük kapısını da ortak kullanmış olacak.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Sarp-Sarpi sınır kapılarının iki ülke arasında ortak gümrük olarak kullanılmasına ilişkin kararın, Türkiye-Gürcistan Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında dün Tiflis’te yapılan ortak komite toplantısının tutanağına girdiğini bildirdi.
Gürcistan’a düzenlenen ticaret heyeti gezisi kapsamında Acara Özerk Bölgesi’nin Başkenti Batum’a geçen Bakan Tüzmen, bu sabah, kaldığı otelde Acara Başbakanı Levan Varshalomidze ile bir araya geldi. İkili görüşmeden sonra, Türk ve Gürcü iş adamlarına yönelik düzenlenen iş forumunun açılışı yapıldı.
Toplantının açılışında konuşan Başbakan Varshalomidze, bağımsızlıktan sonra kendilerine ilk destek veren ülke olan Türkiye’nin, Gürcistan’ın en büyük ticari ortağı haline geldiğini söyledi. Batum Havaalanının ortak kullanımı, karşılıklı vizenin kaldırılması, sınır ticareti uygulamalarının ticareti hızlandırdığını anlatan Varshalomidze, sınır kapılarının ortak gümrük kapısı olarak kullanılması ile ticaretin daha da hızlanacağını kaydetti. Ticaretin hızlanması ile Acara Bölgesi’nin hızlı bir kalkınma sürecine girdiğini, yeni yatırımlar yapıldığını anlatan Başbakan, Batum’da deniz kıyısında 20 büyük otel inşaatının sürdüğünü, su ve kanalizasyon yatırımlarına öncelik verildiğini kaydetti. Batum’a gelen turist sayısının önceki yıllara göre 5 kat arttığını belirten Varshalomidze, turizm yatırımlarının hızla artması gerektiğini vurguladı. Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Varshalomidze, Türk iş adamlarının Acara Bölgesinde 100 milyon dolarlık yatırımlarının bulunduğunu, Batum Havalanı dışında, tekstil, tarım, gıda sanayi tesislerinin yapıldığını, halen bu alanlarda birçok işbirliği imkanının bulunduğunu söyledi.

DEVLET BAKANI TÜZMEN
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye ve Gürcistan’ın risk alarak birçok projeyi başlattığını bu projelerinin her iki ülkenin ekonomik gelişimi ve kalkınmasına önemli katkılar sağladığını söyledi. Bunlardan biri olan Sarp-Sarpi sınır kapısının ortak gümrük kapısı olarak kullanılması konusunun sonuçlanmak üzere olduğunu belirten Tüzmen, kapının 5 Mart’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gürcistan Devlet Bakanı Mihail Sakaaşvili’nin katılacağı törenle açılacağını anımsattı.
Ortak gümrük kapısının bir pencereden hizmet vereceğini, böylece işlemlerin hızlandırılacağını anlattan Tüzmen, "Bu iki ülke arasındaki güvenin en üst noktalara gelmesi demektir. İşlem hızının artması da dünya ticaretinin buraya akması demektir" dedi. Sarp sınır kapısından yaya geçişlerini kolaylaştırmak için de yeni düzenlemeler yapılacağını kaydeden Tüzmen, Gürcistan vatandaşlarına yönelik vizenin söz konusu olmadığını vurguladı. Tüzmen, yaya geçişlerinin ilk aşamada kapının deniz tarafından verilecek bir koridorla sağlanacağını, daha sonraki aşamada ise karşılıklı düzenli otobüs seferlerinin yapılacağını anlattı.
Tüzmen, iki ülke arasındaki bu ticareti iki Avrupa ülkesine yakışır hale getirmeyi hedeflediklerini belirtirken, "Ticaretin bu haliyle yürütülmesi mümkün değil. İki yılda 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleyen iki ülkeye yakışır hale getirmek gerekir " dedi. Tüzmen, Batum’un Karadeniz’in çok önemli turistik, lojistik ve finans merkezlerinden biri haline gelebileceğini söyledi. Gürcistan gezisine ilgi gösteren Türk iş adamlarının sayısının çokluğuna dikkati çeken Tüzmen, şöyle konuştu:
"Burada Gürci kardeşlerimizle birlikte zengin olmak isteyenler için büyük imkanlar var. Siz iş adamları akıllısınızdır. Boş yere turistik seyahat yapmazsınız. Para kazanmak için gezersiniz. Gittiğiniz ülkelere ve Türkiye’ye yararlı olursunuz. 334 milyar dolar ticaret hacmine ulaşan bir ülkenin bakanı olarak konuşuyorum şimdi Gürcistan ekonomisine katkıda bulunacaksınız. Biz devlet olarak yanınızdayız. Gürcistan’ın zenginliği Türkiye’nin zenginliğidir. Acara’nın zenginliği, Karadeniz’in zenginliğidir. Türkiye’nin zenginliği de tüm bölgenin zenginliğidir. "
Bakan Tüzmen daha sonra Acara’da iş yapan Türk işadamlarıyla görüşerek sorunlarını dinledi. Öğle yemeğini Gürcistan Maliye Bakanı Kakha Baindurashvili ile birlikte yiyen Tüzmen Baindurashvili’yle birlikte Karadeniz’in en büyük limanlarından biri olan Foti limanını gezdi. Daha sonra sarp sınır kapısına geçen iki bakan 5 Mart’ta resmi açılışı yapılacak yeni hizmet alanlarını gezdi.

KAPI HAKKINDA BİLGİ
Burada, Sarp sınır kapısının yenileme işlemlerini yapan Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız uygulama hakkında bilgi verdi. Parmaksız’ın verdiği bilgiye göre, sarp sınır kapısının yenilenmesi için 30 milyon dolar harcama yapıldı. Yenileme için devletten hiçbir destek sağlanmadığını belirten Parmaksız, diğer gümrük kapılarının yenilenmesi için harcanan toplam paranın 120 milyon dolar düzeyinde olduğunu söyledi. Sarp gümrük kapısının ortak gümrük kapısı haline dönüştürülmesi için de avan projenin hazırlandığını, Gürcistan tarafının uygun bulması halinde çalışmalara başlanabileceğini söyleyen Parmaksız, benzeri bir uygulamanın Fransa-İsviçre sınırında yapıldığını hatırlattı.
Ortak gümrük uygulamasına geçilmesi halinde işlem hızının 5 kat artacağını kaydeden Parmaksız, bunun ticari hayat açısından önemli bir avantaj sağlayacağını vurguladı.
Bakan Tüzmen ile Gürcistan Maliye Bakanı Baindurashvili Sarp sınır kapısındaki incelemelerden sonra tekrar Batum’a döndü. Gürcistan’daki temaslarını bugün tamamlayan Tüzmen ve beraberindeki ticari heyet bu gece Türkiye’ye dönecek.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0