07.12.2017 08:31 | Son Güncelleme:
NEW YORK (AA)

Rıza Sarraf itiraf etti! Söylediği yalanlar...

New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel  Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada savcılığın tanığı  olan Rıza Sarraf, "hayali" gıda ticareti konusunda Atilla da dahil Halk  Bankası çalışanlarına nasıl yalan söylediğini anlattı.

Kendisine yöneltilen 7 suçlamayı da kabul eden ve savcılık ile  işbirliğine giderek tanıklık yapmayı kabul eden Sarraf, duruşmanın 7. gününde  ifade vermeye devam etti.

ABD'nin Miami kentinde mart 2016'da tutuklanan Sarraf, Atilla'nın  kendisinden yaklaşık bir yıl sonra tutuklandığını öğrendiğinde "şoke olduğunu"  dile getirdi.

Atilla'nın avukatlarından Cathy Fleming'in sorularını yanıtlayan  Sarraf,  duruşma salonunun ortasındaki siyah panoya resimleri asılan İran'ın eski  Cumhurbaşkanı Mahmoud Ahmadinejad ve İran lideri Ali Hamaney ile hiçbir zaman  görüşmediğini iddia etti.

Sarraf, dönemin İran Petrol Bakanı Rostam Ghasemi ile ise Türkiye'de  bir kere toplantı yaptığını kaydederken, dönemin İran Merkez Bankası Başkanı  Mahmoud Bahmani ile babasının da bulunduğu bir toplantıda görüştüğünü anlattı.

Babasının sahibi olduğu Al Nafees Exchange döviz bürosunun, ABD Hazine  Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi'nden (OFAC) uyarı  aldığı ve ceza kesildiğini de doğruladı.

Duruşmada dinletilen ses kayıtlarında bir banka çalışanının “devletle  ilişkisi olan şirketlerle iş yapması durumunda OFAC sizi listeye alabilir diye  uyarısı karşısında Sarraf, İran devletiyle ilişkili şirketlerle zaten iş  yapmadıklarını savunuyor.

Atilla'dan hiç bir zaman yüz yüze görüşme talebinde bulunmadı

Fleming, Sarraf'ın telefon görüşmelerinde Halk Bankası eski Genel  Müdürü Süleyman Aslan ve  o dönem bankada dış operasyonlardan sorumlu Levent  Balkan ile yüz yüze görüşme taleplerinin olduğunu ancak Atilla'dan hiç bir zaman  yüz yüze görüşme talebinde bulunmadığına dikkati çekti.

Sarraf, telefon görüşmelerinde para ticareti konusunun açık şekilde  konuşulmasıyla ilgili olarak "Çok kapalı olsaydı, zaten bu tapeler olmazdı."  yorumunu yaptı.

Fleming, Sarraf'a eşi Ebru Gündeş hakkında sorular da yöneltti. Sarraf  ise, eşi Gündeş ünlü bir sanatçı olduğu için sürekli göz önünde olduğunu  belirterek basında kendileri hakkında çıkan haberlerin yüzde 99'unun "asparagas"  olduğunu savundu.

Duruşmaya kısa bir ara verildiğinde Atilla, gazetecilerin kendisine  yönelttiği sorulara kısa yanıtlar verdi.

"İyiyim" diyerek sözlerine başlayan Atilla, avukatlarının savunmasına  ilişkin ise onların belirli bir strateji izlediklerini söyledi.

Kendisinin daha konuşmadığını belirten Atilla, avukatlarından memnun  olduğunu da sözlerine ekledi.

Sarraf söylediği yalanları anlattı

Halk Bankası çalışanlarının büyük bir kısmının yaptığı işin bütün  detaylarını bilmediğini belirten Rıza Sarraf,  yaptığı "hayali ticaret" konusunda  Halk Bankası çalışanlarına yalan söylediğini anlattı.

Sarraf, "Bankada ne ticareti yaptığımızı bilen bir üst düzey vardı.  Alt kademe ne yaptığımızı bilmiyordu. Halk Bankasında alt kademeden beni arayan  olursa, bu NIOC'nin (İran Milli Petrol Şirketini) ödemesi demedim tabii ki. Zaten  telefonlarda da çok açık hiçbir zaman konuşmadık ... Bilmeyen insanlara yalan  söylediğim kesinlikle doğrudur." şeklinde konuştu.

Sarraf,  Atilla'nın ise sahte gıda ticareti sisteminin gelişmesine ve  çalışmasına katkıları olduğunu iddia etti.

-"Evet yalan söyledim"

Öte yandan Sarraf, Fleming'in ısrarlarına rağmen Aslan, Atilla ve  kendisi arasında gerçekleşen ve bu sistemle ilgili olan toplantının tarihini net  olarak hatırlayamadığını söyledi.

Fleming'in hayali gıda ticareti ile iligili sorularını yanıtlayan  Sarraf, "Atilla beyin gerçek gıdanın fiziksel olarak gitmeyeceği hakkında hiçbir  fikri yoktu." dedi.

Sarraf, gıda ticaretine ilişkin "Atilla'ya yalan söylediniz" sorusuna  ise "Doğrudur, evet yalan söyledim." şeklinde cevap verdi.

Sarraf, kendi işinin detayları ve hesap ekstrelerini rakiplerine  verdiğini iddia ettiği Levent Balkan'ı Süleyman Aslan'a şikayet ettiğini de  anlattı. Sarraf,  Balkan'ın Halk Bankası'ndan ayrılmasının bununla ilgili olup  olmadığını bilmediğini öne sürdü.

Fleming'in "Geçen hafta her insanın bir ücreti var demiştiniz, değil  mi?" ifadesini hatırlatması üzerine Sarraf, "Rüşvete meyilli olan her insanın bir  ücreti vardır. Benim kastettiğim rüşvete meyilli olan kişiler." dedi.

Çalışanları ile arasında bazı şifreli mesajlar kullandığını anlatan  Sarraf, “Çikinova gerçek mal göndermediğimizde aramızda kullanılan bir terimdi”

Atilla'nın kuzeni duruşmadaydı

Öğleden sonra duruşma başlamadan önce ise Atilla'nın kuzeni mahkeme  salonuna geldi.

Kuzenini gördüğüne şaşıran ve gülümseyen Atilla, Amerika'da öğrenci  olduğu öğrenilen  kuzeninin "Abi nasılsın, iyi misin? sorusu üzerine "zor buranın  işleri" diye yanıt verdi. Duygusal anlar yaşayan Atilla'nın kuzeni gözyaşlarını tutamadı.

Sarraf, Türkiye'de tutuklu kaldığı ve serbest kaldığı dönemden sonra  tekrar Halk Bankasına dönüp işlerine kaldığı yerden devam etmek istediğini  belirtti.

Fleming'in "Atilla Bey'in bu düzenin kurulmasına yardım ettiğini  söylemiştiniz. Neden ona gitmediniz?" sorusuna ise Sarraf "Hakan Beyden çok daha üst düzey insanlara gittim." dedi.

Dava süreci

Davanın dünkü duruşmasında ise  Sarraf, tutuklu bulunduğu cezaevindeki  bir gardiyana, Türk avukatı vasıtasıyla, yaklaşık 45 bin dolar rüşvet verdiğini  belirtti.

Türkiye'den diğer masraflarıyla birlikte gönderilen para ile bu  rüşvetin ödendiğini anlatan Sarraf, "45 bin dolar karşılığında bu gardiyan bana  alkol getirdi. Birkaç kere de gardiyanın cep telefonunu kullandım ... Eşimle,  kızımla görüntülü, Türkiye'deki bir avukatımla, bir kere de dayımla ve ablamla  görüştüm, hatırladığım kadarıyla." demişti.

Cezaevinde her mahkuma tanınan ayda 300 dakikalık telefon görüşme  hakkının bitmesinin ardından başka mahkumların da dakikalarını kullandığını  anlatan Sarraf, uyuşturucu madde olan sentetik marihuana içtiğini de kabul  etmişti.  Sarraf, "Bunun kanunen bir suç olduğunu bilmiyordum. Cezaevi kuralı  olabilir." şeklinde konuşmuştu.

Sarraf, tutuklandığı günden beri cezaevinden çıkma çabası içinde  olduğunu ve daha önce bunun için kefalet başvurusunda bulunduğunu belirterek,  Atilla davasının sonunda, cezaevinden çıkmak için savcılıkla tekrar kefalet  görüşmesi fırsatının olduğunu söylemişti.

Miami'ye gelip tutuklandığında üzerinde 102 bin dolar nakit  bulunduğunu ifade eden Sarraf, bu paranın eşi ve kızının da dahil olduğu 7  kişilik ekibin 10 gün boyunca "Disney World" seyahati için olduğunu anlatmıştı.

Sarraf'ın yalan ifade görüşmesi

Sarraf'ın "hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için  işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın" dediği ortaya çıkmıştı.

Atilla'nın avukatları, Sarraf'ın hapishanedeki telefon görüşmelerinin  kayıtlarına ilişkin mahkemeye bir mektup sunmuştu.

Savunmanın avukatlarının sunduğu mektupta, 15 Eylül 2016'da Sarraf ile  Ahad isimli bir kişi arasında geçen telefon konuşmasında Sarraf'ın "ABD'de  hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek  zorundasın" dediği belirtildi.

Mektupta Sarraf'ın "daha az ceza alabilmek için yalan ifade vermekte  istekli olduğu" belirtildi.

Ancak, mahkemenin elektronik belgelere erişim sistemine yüklenen  mektup, kısa süre sonra mühürlendi ve kamu erişimine kapatıldı.

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para  aklamak gibi 6 ayrı suç atfedilen Sarraf geçen yıl mart ayında ABD'de  tutuklanmıştı.

Sarraf, hücresine alkol sokmak ve gardiyanların cep telefonlarını  kullanabilmek için onlara rüşvet verdiğini de itiraf etmişti.

Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken  gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0