Dünya

20.03.2011 - 02:39 | Son Güncelleme: 20.03.2011-3:16

SAVAŞLA 'DUR' DEDİLER

Libya lideri Kaddafi, BM Güvenlik Konseyi uyarılarına rağmen dün gün boyu muhalif kentleri bombalamaya devam etti. Paris’ten yapılan son uyarının ardından TSİ 18.45’te Fransa jetleri Kaddafi tanklarını bombaladı
ABD’nin koordine ettiği operasyonda İngiltere, Fransa, Kanada ve İtalya, Libya’nın askeri üslerine 112 Tomahawk füzesi fırlattı. Uçuş yasağını uygulayabilmek için ülkenin hava savunma sistemleri büyük ölçüde yok edildi

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD, İngiltere ve Fransa önderliğindeki koalisyon güçlerinin Libya lideri Muammer Kaddafi’ye defalarca uyarıda bulunmalarına rağmen halkına şiddet uygulamaya devam etmesi üzerine Paris zirvesinden operasyon kararı çıktı. Önce Fransız savaş uçakları doğuda, ardında da Amerikan ve İngiliz gemileri batıda Kaddafi güçlerinin en kanlı saldırılarını yürüttüğü kentlerdeki hedeflerini bombaladı. 

Üç denizaltı katılıyor
Fransız savaş uçakları dün TSİ 18:45’te doğudaki Bingazi’ye ilk bombardımanı gerçekleştirdi. Fransa ordusu bir saat içinde uçakların üç saldırı daha gerçekleştirdiğini duyurdu. 20 savaş uçağının yer aldığı operasyonda Kaddafi’ye ait dört tankın ve bazı zırhlı araçların vurulduğu açıklandı. İlk darbenin yarattığı etkiler sürerken Pentagon’dan ABD’nin de iki savaş gemisi ve Tomahawk füzesi taşıyan üç denizaltı ile operasyona katılmaya hazır olduğu haberi geldi. 

Obama: Harekât ilk tercih değil
Brezilya’da resmi seyahatte olan ABD Başkanı Barack Obama, Libya’ya yönelik ‘sınırlı askeri operasyon emrini’ verdiğini açıkladı. Obama, yaptığı açıklamada, “Askeri operasyon bizim ilk tercihimiz değildi. Bir tiran kendi halkına acımayacağını söylediğinde biz de boş boş duramazdık” diye konuştu. Saat 21.00 civarında da günler önce Akdeniz’de konuşlanan Amerikan denizaltıları ve  savaş gemileri, bir İngiliz denizaltısı ile birlikte başkent Trablus ve 210 km uzaklığındaki Misrata kentine Tomahawk füzeleri fırlatmaya başladığı haberi geldi. 

Operasyon ‘Şafak Yolculuğu’
Operasyonun ardından Washington’da basına bilgi veren Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Koramiral Bill Gortney, “Odyssey Down” (Şafak Yolculuğu) adlı verilen operasyonun Tomahawk füzelerinin fırlatılışı ile başladığını ve operasyonda ABD, İngiltere, Fransa, Kanada ve İtalya’nın yer aldığını duyurdu. Gortney, 112 Tomahawk füzesinin atıldığı ve Kaddafi’nin 20 uçaksavar hedefinin vurulduğunu belirtti.

Libya Hava Kuvvetleri etkisiz
Operasyonun çok aşamalı olacağını belirten Gortney, ilk bombardıman sonrasındaki durumun değerlendirilmesi için 6-12 saatlik bir süre ara verileceğini söyledi. Bu süre içinde Fransız uçaklarının Kaddafi’nin saldırı düzenlemesini engellemek için Libya hava sahasını kontrol etmeye devam edeceğini belirtti. Gortney daha önce Obama’nın vurguladığı gibi kara operasyonu olmayacağının altını çizdi. Amerikalı yetkililer de bombardımanın ardından Kaddafi’nin hava kuvvetlerinin ‘ciddi şekilde etkisiz hale getirildiğini’ açıkladılar. 

Merkez Stuttgart
Libya’ya yönelik uluslararası askeri operasyonun merkezinin, Almanya’nın Stuttgart kentindeki ABD üssü olduğu bildirildi. AFP’ye açıklama yapan bir Fransız yetkili, İngiltere, Fransa ve ABD’nin öncülüğündeki operasyonun, Almanya’daki ABD üssünde ve Amerikalı komutanlar tarafından koordine edildiğini açıkladı. Yetkili, Stuttgart üssündeki Amerikalı komutanların, Fransa’nın Lyon, İngiltere’nin Northwood’da bulunan üssündeki komuta kademesiyle birlikte uluslararası operasyonu koordine ettiğini duyurdu. 

Muhalif askerler yol gösterdi
El Cezire, Misrata’da muhalefetin askeri kanadı “Askeri Konsey”in müttefiklere Kaddafi’ye bağlı güçlerin bulunduğu gizli yerlerleri bildirdiğini ve bu konuda koordineli bir şekilde işbirliği yaptıklarını belirtti.
İsyancıların Özgür Libya Radyosu ise sivilleri Kaddafi’ye bağlı güçlerin bulnuduğu yerlerden uzak durmaları konusunda sürekli uyardı. Libya yönetimi ise dün gece geç saatte bir Fransız savaş uçağını düşürdüklerini iddia etti.

 

 

 

 

1.4 milyon dolarlık füzelerle vuruyor
ABD Libya’yı stratejik bir seyir füzesi olan Tomahawk ile vurdu. Amerikan gemililerinden fırlatılan füzeler nokta atışı yapmasıyla tanınıyor. Rampası bulunan her çeşit askeri araçtan fırlatılabilen füzenin en önemli özelliği, uydu tarafından saptanan noktaya çok ufak bir hata payıyla yüksek miktarda patlayıcıyı bırakabilmesi. Kütlesi 1440 kg. olan füzenin birim maliyeti 1.4 milyon dolar. Menzili 1100 km. olan Tomahawk’ın ortalama uçuş hızı saatte 880 km.


Etiketler: ABD, El Cezire, Genelkurmay
Ünlü pop yıldızı Tarkan'ın soyadı nedir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.