Gündem
21.04.2017 - 11:52 | Son Güncelleme: 21.04.2017-12:30

Savcılıktan Cübbeli Ahmet hakkında flaş karar

Cübbeili Ahmet hakkında satrançla ilgili sözleri üzerine başlatılan soruşturmada kovuşturmaya  yer olmadığına karar verildi

Sitene Ekle

İSTANBUL (AA)

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet  Mahmut Ünlü hakkında satrançla ilgili sözleri üzerine başlatılan soruşturmada  takipsizlik kararı verildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararında, müşteki  Mücahit Bayraktar'ın şikayet dilekçesinde, "Ünlü'nün 1 Ocak'ta sosyal medyada yer  alan bir videosunda 'Satranç tavladan da kumardan da beter, satranç oynamaktansa  ateş tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı,  oynayanlara ölürken kelime-i şehadet nasip olmayabilir, satranç lanetlenmiştir.  Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir.' sözleriyle halkı kin ve düşmanlığa  tahrik ettiğini" savunduğu belirtildi.

Kararda, Ünlü'nün savunmasında, "Tavla ve satrancın caiz olmadığına,  haram olduğuna dair görüşlerini Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 'İslam ve  Toplum' isimli ilmihalin 119-120 ve 121. sayfalarını dikkate alarak dile  getirdiğini, düşünce ve ifade özgürlüğünü kullandığını, bu ifadelerin suç  olduğunu düşünmediğini" ifade ettiği aktarıldı.

Takipsizlik kararında "Dosya içeriği ve mevcut deliller bir bütün  olarak değerlendirildiğinde, şikayete konu paylaşımda halkı kin ve düşmanlığa  alenen tahrik etme suçunun işlenmediği, şüphelinin sosyal medyada yaptığı  paylaşımın ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu anlaşılmaktadır. Bu  nedenle Ünlü hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir." denildi.


Bilgi YarışmasıTenis oynanan alana ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
"Hababam Sınıfı" filminde "Güdük Necmi" tiplemesiyle rol alan sanatçımız kimdir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX