08.04.2018 14:31 | Son Güncelleme:
AA

Savunmada yeni hamle! Tanklara yerli mühimmat geliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımı için milli kaynaklarla yeni tank mühimmatı üretildi. 120 milimetre HE-T tank topu mühimmatı, açıktaki ve bir mevzinin arkasındaki hedeflerin vurulmasında büyük etkiye sahip. Atış testlerinden başarıyla geçen yeni mühimmat, MKE Kurumunun öz kaynaklarıyla yaptığı yeni Ar-Ge projesi sonucu geliştirildi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türk  Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kullanımı için yeni yerli tank mühimmatı üretildiğini  açıkladı. Milli kaynaklarla üretilen 120 milimetre HE-T tank topu mühimmatı,  açıktaki ve bir mevzinin arkasındaki hedeflerin vurulmasında büyük etkiye sahip.  Yerli imkanlarla üretilen tank topu mühimmatının test atışları başarıyla  tamamlandı, yıl içinde 3 bin yeni mühimmat TSK'ye teslim edilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, etkili ve caydırıcı savaş  araçları arasında yer alan tanklar, daha önce harekat konseptinde sadece zırhlı  hedeflere karşı kullanılıyordu. Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu da  şimdiye kadar bu amaca yönelik zırh delicili tank mühimmatı üretiyordu.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında değişen hedef konseptine  karşı MKE Kurumu, öz kaynaklarıyla yaptığı yeni Ar-Ge projesi hazırladı. Proje  üzerindeki bir yıllık çalışmanın ardından MKE Kurumunca ilk defa 120 mm HE-T tank  topu mühimmatı üretilmeye başlandı.

Yeni mühimmat açıkta ve sütre gerisindeki hedeflere karşı büyük etkiye  sahip. Mühimmat, tüm alt parçalarıyla yerli ve milli olarak üretilecek.

BAKAN CANİKLİ DUYURDU

Yerli kaynaklarla yeni bir tank mühimmatının üretiminin  gerçekleştirildiği, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından duyuruldu.

Canikli, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı  açıklamada, 120 mm HE-T tank topu mühimmatının atışlı testlerinin başarılı  şekilde gerçekleştirildiğini belirtti.

Canikli, mühimmatın sertifikasyon ve atış cetvel çıkarılması  çalışmalarının devam ettiğini kaydederek, "120 mm HE-T tank topu mühimmatı için  2018 yılı ikinci yarısında seri üretime başlanacak ve bu yıl içinde TSK'ye 3 bin  adet teslimat yapılacaktır. İlk defa yapılacak bu üretimle ordumuzun harekat  sırasında ihtiyaç duyduğu ancak yurt dışından ithalatında zorluk olan 120 mm HE-T  tank topu mühimmatı yerli olarak sağlanabilecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Bu habere ifade bırak
  • 21Mutluyum
  • 3Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy28