Ege

17.03.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.03.2012-2:30

Savunmada yerli sanayi öne çıkacak

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Sedat Güldoğan, İzmir’de yaptığı konuşmada ihtiyaçların öncelikle yerli sanayiden karşılanmasına yönelikyeni bir strateji geliştirdiklerini vurguladı

Sitene Ekle

İZMİR DHA

 

Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar (MÖTBE) Kültür Merkezi’nde  gerçekleştirilen konferansta, savunma tedarik sistemi ile savunma sanayiinin gelişimi ve stratejisi anlatıldı.Konferansa Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın yanı sıra çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.  Savunma sanayisinin bugününe vurgu yapan Güldoğan, “Asıl amacımız 2012- 2016 döneminde teknolojik üstünlük sağlamak” diye konuştu.  Güldoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “2000’lerden sonra yeni bir kırılım noktası gerçekleştirdik. Hazır alım yerine tasarım ve ihracat süreci kurgulanmaya başladı.  Bundan sonraki önceliklerimiz, bunu yurtiçinde yapılabildiğinin sorgulanması şeklinde gerçekleşiyor. Hava, kara ve deniz sistemlerinde durum böyle. Son dönemde hazır alımlar yüzde 10’lara kadar indi. İki büyük uçak projesinin de içindeyiz.” diye konuştu.

Sektör iki kat büyüdü
Güldoğan, 2003’ten bu yana sektörün büyüklüğünün iki  kat arttığına da dikkat çekerek, “Savunma sanayisi 2.7 milyar dolarlık ciro üretiyor. Stratejik hedeflerimiz doğrultusunda yüzde 2’lerden yüzde 52’lere geldik.” bilgisini verdi.  Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise savunma sanayiine yönelik çalışmalar geliştirmek istediklerini söyledi.


Etiketler:
Kız Kulesi İstanbul'un hangi semtindedir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.