GündemRSS
17.07.2013 - 09:30 | Son Güncelleme: 17.07.2013-13:22

SBS 2013 Tercih Kılavuzu , SBS Tercih Listesi - MEB SBS İptal mi!

2013 SBS tercihini yap. SBS tercih işlemleri başladı. 2013 SBS terch kılavuzu ile işlemini kolay yapabilirsiniz. SBS iptal oldu mu olmadı mı tartışılıyor.

Sitene Ekle
SBS 2013 Tercih Kılavuzu , SBS Tercih Listesi - MEB SBS İptal mi!
SBS tercihleri.SBS sonuçları açıklandı.SBS iptal mi olacak? SBS tercihleri ne zaman son bulacak? SBS için tercih kılavuzu.SBS ile ilgili tüm bilgiler...
 
SBS İptal Mi?
 
CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Ankara İdare Mahkemesi’ne Seviye Belirleme Sınavı (SBS)’nın sonuçlarının iptali için başvuruda bulundu.
 
Ayaydın, Ankara İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin 8 Haziran 2013 tarihinde girdiği, 12 Temmuz 2013 tarihinde bakanlık tarafından sonuçları açıklanan SBS sonuç değerlendirmelerinin 15-21 Temmuz arasında yapılacak olan tercihlerde esas alınmaması ve tercih yapma tarihinin durdurulması yönünde yürütmenin durdurulmasını istedi. Ayaydın, 12 Temmuz 2013 tarihinde bakanlık tarafından sonuçları açıklanan SBS sonuçlarının iptali ile sınavın tüm öğrenciler bakımından yeniden değerlendirilmesini talep etti.
 
SBS TERCİHLERİ 
 
Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl son kez yapılan Seviye Belirleme Sınavı sonuçlarını 12 Temmuz günün ilk dakikalarında resmi internet sitesinden duyurmuştu.
 
8. sınıfların liseye geçiş sınav olan SBS'nin açıklanmasının ardından , öğrencileri tercih heyecanı sardı. Milli Eğitim Bakanlığı , SBS tercihlerini 21 Temmuz'a kadar kabul edecek. Öğrencilerin tercihlerini OYP'lerine göre yapmaları gerekiyor.
 
Ortaöğretim Yerleştirme Puanı, öğrencilerin 6-7 ve 8. sınıftaki başarı puanıylan 700 puan üzerinden hesaplanan SBS puanlarının ortalamasıdır. Adaylar bu puana göre tercihlerini sıralayacaklar. Ancak öğrencilerin 18 yaşından küçük olması nedeniyle bu tercihlerde 
sorumluluk velilerde olacak.
 
2013 SBS tercihlerinin yapılabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde 2013 Lise Kontenjan Tablosu'nu yayınladı .Adaylar buradaki puan tablosuna göre tercihlerini yapabilecekler.
 
SBS 2013 tercih robotu.SBS tercih işlemleri.2013 SBS tercihleri.SBS tercih 2013 burada.MEB SBS 2013 Tercih kılavuzu yayında.SBS için tercih yapma robotu sizinle...
 
KONTENJANLAR %30 ARTTIRILDI
 
Öğrencilerin tercih işlemlerine başlamasıyla Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da adaylara müjdeli haber geldi. MEB'in yaptığı açıklamaya göre bu sene lise kontenjanları bu sene yüzde 30 arttırıldı.Buna göre puanlarda da yüzde 20 oranında bir düşüş yaşanması bekleniyor.Lise kontenjanlarında ki bu yüzde 30'luk artışın sebebi ise yeni açılan okullar ve Anadolu liselerine çevirlen düz liseler olarak gösteriliyor.Buna  göre bu yıl 6 fen lisesi, 1 Anadolu öğretmen lisesi, 502  Anadolu lisesi 120 Anadolu imam hatip lisesi ile 59 Anadolu meslek lisesi açıldı. Yeni açılan okullarla beraber kontenjan sayısı arttı. Bu artışa göre  geçtiğimiz yıl Fen liseleri kontenjanı 
12 bin 376 iken bu sene bu rakam 15 bin 780 'e çıktı. Anadolu liseleri geçtiğimiz dönem 226 bin 900 öğrenci alırken bu dönem 314 bin 110 aday alacak. Anadolu öğretmen liselerinin alacağı aday sayısı  29 bin 780'den 31 bin 200'e, sosyal bilimlerin 2 bin 522'den 2 bin 782'ye, Anadolu imam hatip liselerinin 42 bin 144'ten 64 bin 170'e, mesleki teknik eğitim okullarının ise 139 bin 513'ten 184 bin 707'ye çıkarıldı.
 
2013 SBS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?
 
2013 SBS tercihleri 15-21 Temmuz arasında yapılacak. Adaylar en fazla 10 okul tercih edebilecekler Adayların tercih sıralarını ve işlemlerini yaparken çok dikkatli olmaları gerekiyor. Adaylar bu sene tercihlerinde herhangi bir değişiklik ve düzeltme yapamayacakları için çok fazla özen göstermeleri gerekecek.Tercihler internet üzerinden online olarak yapılacak. Adayların tercih yaparken velileriyle ve bir uzman yardımıyla yapması daha sağlıklı olacak.
 
 
SBS YERLEŞTİRMELERİYLE İLGİLİ DETAYLAR
 
Öğrencilerin yaptığı tercihlerden sonra yerleştirme işlemleri başlayacak. Yerleştirme işlemlerinde sonra ilk yerleştirmede kontenjanı dolmayan yüksek puanlı bir liseye, ek yerleştirmelerde o okulu ilk yerleştirmesinde tercih etmeyen yüksek puanlı adaylar yerleştirilmeyecek. İlk tercihinde bu okulu tercih etmeyen yüksek puanlı öğrenci yerine , ek yerleştirmelerde okulu ilk tercihinde de yazan düşük puanlı öğrenci yerleştirilecek. Buna göre adayların tercih sıralarına çok dikkat etmeleri gerekiyor.
 
Liselere yerleştirme sonuçları tercihlerin yapılmasından sonra 6 Ağustos 'da öğrencilere duyurulacak.SBS puanıyla tercih yapıp yerleştirilen ilk adaylar 12-16 Ağustos tarihleri arasında kayıtlarını yaptırabilecekler. Kayıtların bitiş anından itibaren boş kontenjanlar açıklanacak ve ek tercihler başlayacak. Ek kontenjanla yerleşen adaylar 26 Ağustos tarihine kadar kayıtlarını yaptırabilecekler.

En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Etiketler: sbs, tercih, kılavuz, Anadolu
Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
Günün İş Fırsatları
Tüm İlanlar desteği ile
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.