Gündem
26.07.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 26.07.2011-23:24

SBS Özel okullarda 5 bin kontenjan boş kaldı

SBS yerleştirme sonuçlarına göre özel okullarda 5.134 kontenjan boş kaldı. Dereceye giren 10 öğrenciden 4’ünün tercihi Galatasaray Lisesi oldu. Mülakatla öğrenci alan okullara kontenjanın2 katı öğrenci yerleştirildi.13 Ağustos’ta ikinci yedek liste açıklanacak

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

SBS yerleştirme sonuçlarına göre 421.080 kontenjan için 668.117 adayın tercih başvurusu yaptığı işlemlerde, 366 bin 762 aday sisteme dahil orta öğretim kurumlarına asıl kayıt hakkı kazandı. Kız Teknik Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu Teknik ve Anadolu Kız Meslek liselerinde 37 ve özel okullarda 5.134 olmak üzere toplam 5.171 kontenjan boş kaldı. Dereceye giren 10 öğrenciden 4’ünün tercihi Galatasaray Lisesi oldu.
SBS’yi kazanarak, tercihte bulunan 8. sınıf öğrencilerinin yerleştirme sonuçları açıklandı. Ortaöğretime Kurumlarına Geçiş Sistemi 2011 yılı yerleştirme işlemleri Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre gerçekleştirildi. Sonuçlar www.meb.gov.tr adresinden yayınlanıyor. Yerleştirme sonuçlarına göre, mülakatla öğrenci alan okullara kontenjanın 2 katı öğrenci yerleştirildi. Mülakata girmeye hak kazanan aday sayısı, 49.147 olarak belirlendi.

5 bir boş
Sonuçlara göre, 421.080 kontenjan için 668.117 adayın tercih başvurusu yaptığı işlemlerde 366.762 aday sisteme dahil orta öğretim kurumlarına asıl kayıt hakkı kazandı. Bu yıl bir okula asıl kayıt hakkı kazanan adayların bir veya daha fazla okul için de yedek kayıt hakkı kazanabildikleri yeni bir uygulamaya geçildi.
-  Fen liseleri ve sosyal bilimler, Anadolu lisesi, Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu teknik ve Anadolu meslek liselerinde, Ticaret Turizm Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullarda, Anadolu Öğretmen Liselerinde, Anadolu İmam Hatip Liselerinde ve Sağlık Meslek Liselerinde boş kontenjan kalmadı.
Kız Teknik Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu Teknik ve Anadolu Kız Meslek liselerinde 37 ve özel okullarda 5.134 olmak üzere toplam 5.171 kontenjan boş kaldı. Toplam 307 özel okulda 12.073, 828 teknik ve Anadolu kız meslek liselerinde ise toplam 35.711 kontenjan bulunuyor.

1 asıl 4 yedek
Tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler, 1-5 Ağustos arasında yerleştirildiği okula kaydını yaptıracak. Öğrenciler kayıt yaptırmazsa haklarını kaybedecek. 6 Ağustos’ta yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecek. Öğrenciler, kazandıkları okullara 8-12 Ağustos arasında kayıtlarını yaptıracak.
13 Ağustos’ta ikinci yedek liste açıklanacak. Kayıtlar, 15-19 Ağustos arasında yaptırılacak. 20 Ağustos’ta üçüncü yedek liste ilan edilecek. Öğrenciler kayıtlarını, 22-26 Ağustos arasında yaptıracak. 27 Ağustos’ta ise dördündü yedek liste açıklanacak. Kayıtlar 5-9 Eylül arasında yaptırılacak.

 

İşte dereceye giren öğrenciler
Dereceye giren 10 öğrenciden 4’ünün Galatasaray Lisesi’ni kazanması dikkati çekti. Dereceye giren öğrencilerin kazandığı okullar şöyle:
-  1. Sinem Sınmaz, İzmir Atatürk Lisesi
-  2. Emre Kızıltuğ, İzmir Özel Yamanlar Fen Lisesi
-  3. Yağmur Kasap, Galatasaray Lisesi
-  3. Seniha Begüm Şentop, İstanbul Lisesi
-  4. Ayhan Okçal,  Galatasaray Lisesi
-  5. Deniz Sönmez,  Galatasaray Lisesi
-  6. Abdullah Sami Koç, Ankara Özel Samanyolu Fen Lisesi
-  7. Büşra Fidanoğlu, İzmir Özel Yamanlar Fen Lisesi
-  8. Ilgın Yaren Demirkesen, Galatasaray Lisesi
-  9. Yiğit Korkmaz, İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi
-  10. Berat Mert Albaba, Ankara Fen Lisesi

 

Yedek kayıtlarda hata yapılmamalı
-  Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden düşecek. Öğrenci, en son kayıt yaptırdığı okuldaki kaydını sildirmesi durumunda bir önceki kayıtlı olduğu okula geri dönemeyecek. Öğrenci, aynı dönemde yedek listeye göre birden fazla okula kayıt hakkı kazanabilecek. Bu durumda öğrenci istediği tek bir okula kayıt yaptırabilecek.
-  5-9 Eylül arasında, kayıt yaptıran öğrencilerin bir önceki okullarından boşalan yerler için sıradaki yedek öğrencilere aynı anda kayıt hakkı verilecek. Söz konusu kayıt dönemi süresince http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinin günlük takip edilmesi gerekecek.
-  Hiçbir ortaöğretim kurumuna yerleştirilmeyen öğrencilerle başvuru yapmayan öğrencilerden genel liseye kayıt yaptırmak isteyenler ise 1-26 Ağustos arasında genel lise müdürlüklerine müracaat edecek. Sınavsız öğrenci alan meslek lisesine kayıt yaptırmak isteyenler ise yine aynı tarihlerde https://e-okul.meb.gov.tr adresinden en fazla 10 adet tercih yaparak e-kayıt başvurusu yapacak.


Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
"Eğreti Gelin" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülü kime aittir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX