Yazarlar
17.02.2016 - 02:30

Sebep ve sonuçta ABD

Sitene Ekle
Bugün  |  Güneri Cıvaoğlu ngunericivaoglu@gmail.com Tüm Yazıları »
Klasik tıp “ortaya çıkmış olan hastalığı” tedaviye odaklıdır.
“Tamamlayıcı tıp” destekli “modern tıp” ise “hastalığı önleyici” müdahaleye odaklıdır. “Hastalık” oluşmuşsa “tedavinin” yanı sıra “hastalığın seyir defterindeki gelişmeleri” de dikkate alarak “nedenini/nedenlerini” de araştırır. Bunları saptar, “nedenleri” de dikkate alarak “kökten tedavi” uygular.

Psikolojik arızalarda da psikiyatr ve psikolog bu yöntemi uygular.
Psikiyatr “ilaçla” arızayı dondurur. Tekrarlamasını önlemek için psikolog, “Kişinin yaşamında bir yolculuğa çıkar, arızayı üreten travmaya ulaşır. Hatayı travma yaratan olayla yüzleştirerek etki izlerini silmeye odaklanır.”
.....................
Suriye sorununda gelinen noktanın “hastalıklı/arızalı” olduğu açık.
“Modern tıp” ve psikoloji ilminin “psikoanaliz” yöntemiyle Suriye sürecinin “seyir defterine” girmekte fayda var.
İşte o “seyir defterinden” devreler / evrilmeler.
.....................
Suriye’de geçen 4 yılın özeti:
1- ABD ve öncülüğünü yaptığı koalisyon ‘yaptırım’ dedi, “Esad’sız Suriye”den söz etti.
Rusya da yaptırımları BMGK’da bloke etti, ‘diplomatik yolları’ önerdi.
2- Ancak ABD öncülüğündeki koalisyon ‘diplomatik’ bir politika ortaya koyamadı; Rusya Suriye’deki ‘askeri’ gücünü artırdı, PYD/YPG ile batıdaki ‘Afrin kantonu’nda ‘ortak operasyon odası’ kurdu.
3- İran da önce Hizbullah’ı yönlendirerek, ardından doğrudan İran ve Irak’tan ‘Şii milis ordusu’ göndererek Esad’ı güçlendirdi.
4- PYD/YPG doğuda, ABD’nin hava desteğiyle DAEŞ’ten boşalan alanda hakim oldu, ‘doğal sınırlarına’ ulaştı.
5- Türkiye, “Fırat’ın batısına geçemez” çizgisini çekince, bu kez Afrin’den ve Rusya’nın hava desteğiyle ‘doğuya’ doğru ilerleme projesi başlattı.
6- Doğuda ise DAEŞ yok, ‘ılımlı muhalefet’ denilen, ABD ve koalisyonun eğitip donatmaya çalıştığı ÖSO grupları var. Yani PYD/YPG, bir yıl önce Kobani’de kendilerine yardıma gelen ÖSO’ya saldırdı!
7- Mülteciler önce Esad rejiminden, sonra DAEŞ’ten, ardından PYD’den kaçmıştı; şimdi de Rusya’nın bombardıma-nından kaçıyor.
8- Böylece Esad rejimi ve PYD/YPG’ye, muhalifler ve kendilerinden olmayan halktan temizlenmiş bir alan kalıyor!
9- Rusya da Kırım’ı ilhakı nedeniyle kendisine ambargo uygulayan Batı’yı ve uçağını düşürerek karizmasını çizen Türkiye’yi ‘mülteci göçü’ ile cezalandırıyor!
10- Türkiye, müttefiklerinin inisiyatif alamaması sonucu Rusya-Esad-İran-PYD dörtlüsüyle karşı karşıya kalıyor.
Yoksa ABD’nin YPG’lilerle poz vermesine bakınca, ‘müttefiklerinin de desteğiyle’ mi demeliyiz?!
.....................
Sonuç;
- ABD ve koalisyonu etkili bir Suriye politikası üretemedi. Sahada güç dengesi sağlanamayınca diplomasi yenildi, Rusya-Esad-İran ittifakının ‘askeri’ gücü kazandı.
- Avrupa mülteci kriziyle karşılaşınca ‘güvenli bölge’ demeye başladı. En son İngiliz Independent ve ABD’li Washington Post yazdı.
- Bütün bunları 4 yıldır bağıra çağıra söyleyen Türkiye, ‘manidar bir zamanlama’ ile PKK’nın şehir işgalleriyle ‘Suriyeleştirilmeye’ çalışılıyor. PYD/YPG Türkiye’deki teröristlere silah, mühimmat, adam ve eğitim desteği veriyor.
- ABD ve bir kısım ‘müttefik’ medyası “Türkiye Kürtlere saldırıyor” diye yayın yapıyor.
......................
Yukarıdaki “Suriye’de geçen 4 yılın özeti” sunumuyla başlayan satırlar iktidara yakın Star gazetesinin haber kaynakları güçlü Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu’ndan...
Ciddi bir kronolojik analiz yapmış.
Sürecin başından sonuna kadar Ankara’nın, Washington’a inanması, -bazen abartılı, hatta “kraldan fazla kralcı” , kendine esnek alan bırakmadan “angaje” olan yorumlarla- ona uyumlu rotalarda seyrettiği, ABD’nin sağlam ve kararlı bir çizgisi olmadığı için yaptığı sapmalar ve “U” dönüşleri nedeniyle “savrulduğu” ve “kontrpiyede kaldığı”, hatta “ABD ile karşı karşıya gelebilecek kadar yalnızlaştığı” izlenimleri çok açık.
“Hastalığın” ya da “arızanın” kökünde de gelinen noktadaki “tedavisinde” de “ABD faktörü” var.
Önce ABD ile “puslu” ilişkiler “stratejik ortaklık” platformunda şeffaflaşmalı.

Yazarlarda Ara
Bul
"Hüzün Kovan Kuşu" isimli şarkı hangi gruba aittir.
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.