Ekonomi
25.10.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 25.10.2013-2:30

Seccade akıllı imam dijital

Isıtmalı, laptop çantalı, pusulalı seccade gibi inovatif ürünleri bulunan Nursace Tekstil, ‘akıllı secadde’ üretmeye hazırlanıyor. Namaz detaylarının anlatılacağı bir müzikçalara sahip seccade bir nevi dijital imamlık yapacak.

Sitene Ekle

EYLEM TÜRK

Nursace Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bayezıt, seccadeyle inovasyonu birleştirdi. Türk Hava Kurumu’ndan aldığı paraşüt eğitimi sırasında aklına gelen bir fikir sonucu pusulalı seccade üretimine başlayan Bayezıt, namaz sırasında üşüdüğü için ısıtmalı seccade fikrini de hayata geçirmiş. Bu seccadenin en büyük özelliği altındaki karbonlu ısıtıcı sayesinde az enerji tüketmesi.
Isıtmalı seccadenin sudan etkilenmediğini söyleyen Bayezıt, “Bu üründe hedef pazarlarımız Kuzey Avrupa ve Doğu Anadolu Bölgesi gibi soğuk coğrafyalar” dedi.

Saflara göre ısıtma
Belçika’daki Alaaddin Cami’nin 200 metrekarelik alanının ısıtmalı seccadeyle kaplanacağını açıklayan Bayezıt, “Bu cami için özel bir sistem kurduk. Namaz saatlerinden yarım saat önce sistem devreye girip seccadeler otomatik olarak ısınacak ve namazın bitmesiyle sistem kapanacak. Saflara göre ısıtma da yapılabilecek” diye konuştu.
Şu sıralarda ise namaz kıldıran ‘akıllı seccade’ üzerinde çalıştıklarını söyleyen Bayezıt, “Bu projede seccadede yer alan bir müzikçalar ile farklı dillerde namazın nasıl kılınacağı anlatılacak. Üzerinde 5 vakit namaz tuşu bulunacak. Namaz kılmayı bilmeyenler için rehber olarak tasarladığımız bu alet bir nevi dijital imamlık yapacak” dedi.

Laptop çantalısını üretti

Dağıtım firmalarıyla Türkiye’de bin 700 nokataya ulaşabildiklerini anlatan İsmail Bayezıt, Nursace Tekstil’in bir başka inovatif  projesinin ise laptop çantası şeklinde seccade olduğunu belirtti.
Bayezıt, “Katlanınca laptop çantası olan bu seccadeler, işadamlarını toplantı, kongre gibi etkinliklerde seccade bulma sıkıntısından kurtarıyor. Çanta halinde olduğu için hem laptopunu koyabiliyor hem de namaz saatinde açıp üzerinde namazını kılabiliyor” diye konuştu.

‘Limited edition koleksiyon hazırlayacağız’

Önümüzdeki yıl limited edition (özel üretim) seccade koleksiyonları da üreteceklerini kaydeden İsmail Bayezıt, “Bu yönde ünlü modacılarla işbirliği yapmak istiyoruz” dedi. Nursace Tekstil’in, İtalya’dan Fransa’ya, Amerika’dan Arabistan’a kadar 17 ülkeye ihracat yaptığını anlatan Bayezıt, yıllık 1.5 milyon adetlik seccade üretimleri bulunduğunu söyledi.

Pusulalı seccade

Pusulalı seccadeleriyle de kıble bulma sorunun ortadan kalktığına değinen İsmail Bayezıt, “Bu ürüne özellikle Avrupa’dan çok talep var” dedi.


Bilgi YarışmasıYılın beşinci ayı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Türk sinemasının en iyi filmlerinden olan "Selvi Boylum Al Yazmalım"ın yönetmeni kimdir?
İMKB 100110.932 %-1.06
Deger%
PEKGY8.2014.21
MZHLD9.4112.83
ANELT0.5110.87
EPLAS8.768.82
PSDTC7.068.45
Tümü »

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX