Seda Sayan'ın erkeklere bakış açısından ders çıkarmalıyız

Seda Sayan yine erkekler hakkında bomba bir laf etmiş. Daha önce inşaat işçileri hakkında "Yok artık" dedirtecek şeyler söyleyen Sayan, bu kez de "Yerli malı yurdun malı" gibi unutulmaz bir cümleye daha imza atmış...

Seda Sayan'ın erkeklere bakış açısından ders çıkarmalıyız

"Kız yazık, ne inşaat işçileri var"

"Kız yazık, ne inşaat işçileri var"

Seda Sayan'ın erkeklere bakış açısı gerçekten muazzam... Birkaç yıl önce kendi programında Ece Gürsel'i ağırlayan Seda Sayan, kolay kolay unutamayacağız laflar söylemişti.

Sperm bankası ile hamile kalmanın konuşulduğu programda Gürsel'e şunları söylemişti Kadırgalı: "Kız yazık, ne inşaat işçileri var. Onlar insan değil mi? Tuttuğunu koparıyor, kuvvetli! Yap çocuğu ne var?"

"Benim babam da inşaat işçisiydi"

"Benim babam da inşaat işçisiydi"

Samimiyetin doruklarındaki bu laftan ötürü Sayan büyük tepkiler toplamıştı. İnşaat İşçileri Sendikası'ndan 'şarlatan' benzetmesi dahi gelmişti Sayan'a.

Tabii bu eleştirilerin üzere Kadırgalı da altta kalmamış ve "Kulaktan doğma bilgilerle açıklama yapmış ve beni kınamışlar. Benim babam da inşaat işçisiydi. Birilerini küçümseyecek en son kişiyim" demişti.

Yüzyıllar geçse bile unutulmaz

Yüzyıllar geçse bile unutulmaz

Seda Sayan'ın inşaat işçilerini övmek isterken farkında olmadan küçümsemesi ve 'yardımcı olsunlar kız sana' diye aşırı tuhaf laflar etmesi yüzyıllar geçse bile unutulmaz.

Muhtemelen daha geçen gün arkadaşlarınızla Seda Sayan geyiği yaparken bu 'inşaat' muhabbetini hatırlayıp güldünüz hatta.

Bir bomba daha...

Bir bomba daha...

Tam 'nostalji' tadı verecekken bir bomba daha geldi Sayan'dan... Arnavutköy'de görüntülenen Seda Sayan'a, "Yeni bir ilişkiye başlamadan önce kadınların, erkeklerden TC kimlik numaralarını istemelerini önerdiniz. Peki ya erkek arkadaşınız yabancı olursa?" diye bir soru sorulmuş.

Ve Seda Sayan elbette öyle bir laf etmiş ki yine golü atmayı başarmış.

"Yerli malı yurdun malı"

"Yerli malı yurdun malı"

Muhabirlerin gayet mantıklı sorusuna gülerek cevap veren Sayan, şunları demiş: "Yabancı erkekle ne işim olur? Yerli malı yurdun malı..."

Biliyorum. Derhal 'inşaat' dönemini hatırladınız ve kahkahalar eşliğinde gülmeye başladınız. Ama gülmeyin. Gayet ciddiyim. Çünkü Seda Sayan'ın erkeklere bakış açısından ders çıkarmamız gerekiyor.

Ciddiye alınmak için maskülen takılmak!

Ciddiye alınmak için maskülen takılmak!

Kadın-erkek eşitliği konusunda son dönemlerde küresel çapta pozitif gelişmeler olsa da hâlâ dünya, erkeklerin tekelinde. En başta bir kadın yer alsa dahi fikren 'erkek' düşünce hakim.

Örneğin, ciddiye alınmak isteyen bir kadın otomatik olarak ceket giyiyor, az makyaj yapıyor, dekolteyi minimumda tutuyor. Yani olabildiğince maskülen takılıyor. Neden?

İsyan yok, kabullenme var

İsyan yok, kabullenme var

Çünkü maskülen bir dünyada olduğuna isyan etmiyor, ciddiye alınmak için 'dişi'liğini geri planda tutmayı kabul edip 'maskülen dünya'ya kendini adapte ediyor.

Erkeklerin dünyasında ancak bir erkeğe yakın bir tavırla var olunabileceğine ses çıkarmadığı için de sonuç tıpkı Seda Sayan'ın tepkisi gibi oluyor. Kadınlar, 'samimiyet' adı altında erkeksi beyanatlarda bulunuyor.

Seda Sayan'ı kabul ediyoruz ama...

Seda Sayan'ı kabul ediyoruz ama...

Ha, Seda Sayan'a yakışıyor mu yakışıyor. Sayan'ı 'o şekilde' kabul ediyoruz. Ona bu türden potları yakıştırıyoruz. Sırıtmıyor. Doğal, dobra, samimi geliyor. Eğreti durmuyor. Ama ne kadar 'olması gerektiği gibi' işte bence orası tartışmalı.

Seda Sayan'ın erkeklere bakış açısının, maço bir erkeğin bir kadına bakış açısından ne farkı var sizce? Bence yok. Cinsiyetler farklı ama söylem aynı.

'Kibar ve ölçülü bir dünya' fikri çok mu ütopik?

'Kibar ve ölçülü bir dünya' fikri çok mu ütopik?

Seda Sayan'ın erkeklere bakış açısı bence şarkıcının savunma mekanizmasıyla ve ataerkil dünya düzeninin kurallarını kanıksamasıyla açıklanabilir ancak. Karşı çıkmak yok. "Kısasa kısas" var. Herkesin doğrusu, yanlışı kendine.

Fakat siz de kadınların korkmadan, çekinmeden dişi enerjisiyle, erkeklerin de maçoluğun m'sinden uzak bir tutumla davranışlar sergilediği bir dünyada yaşamak istemez misiniz?

Ben, ütopik bile olsa bu düşünceden vazgeçmeme ısrarındayım. Umarım daha kibar ve ölçülü bir dünyada yaşayabiliriz er ya da geç...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak