05.11.2016 14:56 | Son Güncelleme:
DHA

Son dakika haberi: Diyarbakır valiliğinden acı haber geldi! Şehit sayısı yükseldi.

Diyarbakır Bağlar ilçesinde Aydın Arslan Bulvarı'nda Çevik Kuvvet  Şube Müdürlüğü binasına yakın bir noktada, teröristlerce bomba yüklü minibüsün  infilak ettirildiği saldırıda, 2 polis memuru şehit olmuştu. Diyarbakır valiliğinin yaptığı son açıklamaya göre şehit sayısı 11'e yükseldi.

Merkez Bağlar ilçesindeki Aydın Arslan  Bulvarı'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasına yakın bir noktada, teröristlerce  bomba yüklü minibüsün infilak ettirildiği saldırıda yaralanan 2 vatandaş, tedavi  gördüğü hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.Saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 11'e çıktı.    Saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 11'e çıktı.

    Diğer yaralıların tedavisi ise kaldırıldıkları hastanelerde sürüyor.

    Dün, merkez Bağlar ilçesindeki Aydın Arslan Bulvarı'nda Çevik Kuvvet  Şube Müdürlüğü binasına yakın bir noktada, teröristlerce bomba yüklü minibüsün  infilak ettirildiği saldırıda, 2 polis memuru şehit olmuş, 7 vatandaş hayatını  kaybetmiş, 100'ü aşkın kişi yaralanmıştı.

Patlamadan 15 dakika sonra Yüksekdağ ve Önder'in adliyeye çıkarıldığı belirtilirken, aynı yerde gözaltında olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Milletvekili Ziya Pir ve Gülser Yıldırım'ın ise 05.30 sıralarında binadan çıkarılıp adliyeye götürüldükleri kaydedildi.

VALİLİK: PKK'LI TERÖRİST, 3 TON PATLAYICI KULLANARAK GERÇEKLEŞTİRDİ

Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi'nde 2 polisin şehit olduğu, 8'i sivil 10 kişinin hayatını kaybettiği dünkü bombalı saldırıyı, 'Kemal' kod adlı PKK'lı teröristin, 3 ton patlayıcı kullanarak, 'fedai eylemi' gerçekleştirdiğini duyurdu.

Sosyal medya ve bazı haber sitelerinde, Diyarbakır'daki patlamayı IŞİD'in üstlendiği yönündeki haberler üzerine Diyarbakır Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"04.11.2016 günü saat 7.53 te, İlimiz Bağlar İlçesi Aydın Arslan Bulvarında, bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmiş ve olayın akabinde saat 11.22'de Valiliğimiz tarafından, patlama olayının bölücü terör örgütü tarafından üstlenildiği şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Uluslararası bir haber ajansının bir kaynağa dayandırarak yaptığı bir habere dayalı olarak, basında ve sosyal medyada olayın IŞİD terör örgütü tarafından üstlenildiğine dair haberler yer almıştır. Valiliğimizce yapılan açıklama, bölücü terör örgütü elemanlarının kendi aralarında yapmış oldukları telsiz konuşmalarına dayandırılmıştır. Konuyla ilgili bölücü terör örgütü mensupları arasında yapılan üç ayrı telsiz konuşmasında, eylemin Kemal kod adlı bölücü terör örgütü mensubu tarafından 3 ton patlayıcı kullanılarak gerçekleştirildiği ve fedai türü tabir edilen eylem olduğu açıkça yer amaktadır. Bu bilgiler çerçevesinde söz konusu saldırının bölücü terör örgütü mensuplarınca yapıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Söz konusu sosyal medyada ve bazı haber organlarında yer alan haberler, çoğunlukla sivil vatandaşlarımızın zarar gördüğü ve hayatını kaybettiği menfur saldırı olayıyla ilgili farklı algı oluşturmaya ve bölücü terör örgütünü korumaya yönelik haberlerdir. Valiliğimiz tarafından daha önce yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi; vatandaşlarımızın resmi açıklamalar dışında açıklamalara ve algı yaratmaya yönelik haberlere itibar etmemesi önem arz etmektedir. Konuyla ilgili olarak başlatılan soruşturma çok yönlü olarak ve derinlemesine devam etmektedir ve gelişmeler oldukça bilgi verilecektir."

Patlamayı PKK yaptı

Yetkililer, patlamayı PKK terör örgütü mensubunun çalıntı kaydı olmayan bir minibüsle ve iki ton patlayıcı kullanarak gerçekleştirdiğini belirtti. Yetkililer patlamada sivillerin hayatını kaybetmesi nedeniyle saldırının terör örgütlerinden PKK değil, IŞİD tarafından yapıldığına yönelik algı oluşturulmak istendiğini söyledi. Patlamadan sonra yapılan telsiz dinlemelerinden saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğinin örgütün üst birimlerine aktarıldığını belirten yetkililer, olayla ilgili olarak detaylı bir açıklama yapılabileceğini söyledi.

10 metrelik çukur

Patlama ile birlikte olay yerinde 5 metre derinliğinde 10 metre çapında çukur açıldı. Saldırı sırasında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan spor salonda çoğu HDP ve DBP'li daha önce gözaltına alınan 44 kişi bulunduğu belirtildi. Patlamada şehit olan polis memuru İsmail Mavitaş ile HDP eski Çüngüş İlçesi Başkanı Recai Altay'ın salonda olduğu ve burada yaşamlarını yitirdikleri öğrenildi.

12 bin kişi etkilendi

Patlamadan bir gün sonra olayın gerçekleştiği noktada polis ekiplerinin çalışması devam ederken, yolun trafiğe açılmadığı görüldü. Patlama noktasında oluşan çukur kapatılırken, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan olay yerinde incelemelerde bulundu. Patlamada işyerleri zarar görenler yaralarını sarmaya çalışırken, saldırıdan yaklaşık 12 bin kişinin etkilendiği belirtildi. Patlama sırasında evleri hasar gören ve kullanılamaz hale gelen bazı kişiler teröre tepki gösterirken, hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0