Gündem
16.03.2012 - 15:37 | Son Güncelleme: 16.03.2012-16:23

Şehitlerin isimleri belli oluyor

Afganistan'da helikopter düşmesi sonucu şehit olan askerlerimizin isimleri belli olmaya başladı.

Sitene Ekle

 
 
 

Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen ve 12 Türk askerinin şehit olduğu helikopter kazası'nda hayatını kaybeden Hava Binbaşı Şükür Bağdatlı'nın (41) acı haberi memleketi Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Bolaman Beldesi'ndeki baba ocağına ulaştı.

Afganistan'daki görev süresinin dolmasına bir ay kalan Bağdatlı'nın şehit düştüğü haberi ailesine Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca ve askeri yetkililer tarafından bildirildi.

Evine ambulans ve subayların geldiğini gören anne Emine Dağlı oğlunun şehit olduğunu anlayarak, fenalaştı. Oğlunun şehit habebiriyle yıkılan baba Şükrü Bağdatlı'ya sağlık görevlileri müdahale etti.

Hava Binbaşı Bağdatlı'nın 8 kardeşten tek erkek olduğu öğrenilirken, eşi Nedime ve kızı Melis Bağdatlı'nın da Fransa'da yaşadığı bildirildi.

Afganistan'da Türk helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan Harita Binbaşı Mithat Çolak'ın, Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki baba evinde yas var.

Yediler Mahallesi'nde yaşayan baba Abdullah ve anne Ayşe Çolak'a oğullarının şehit olduğu haberi, ilçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Alper Koç ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı Süleyman Can tarafından verildi.

Acı haberi alınca fenalaşan aileye sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin evine askerler tarafından Türk bayrakları asıldı. Garnizon Komutanı Koç, “Vatan bizim, devlet bizim, şehidimiz bizim. Binbaşı Çolak vatanımız için görev yapıyordu” dedi.

Evli ve 2 çocuk babası Şehit Binbaşı Çolak'ın Ankara'da görev yaptığı, 4.5 aydır bulunduğu Afganistan'a 6 aylık geçici görevle gittiği öğrenildi.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI AÇIKLADI

Genelkurmay Başkanlığı Afganistan'ı Başkenti Kabil'deki helikopter kazasında 12 askeri personelin şehit olduğunu açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı, Afganistan’da düşen helikopterde 12 askeri personelin şehit olduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı saat 10.47’de internet sitesinde şu bilgi notunu duyurdu:

“1. NATO'nun Afganistan'da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde Türkiye’nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı emrinde görev yapan Sikorsky tipi bir helikopterimiz 16 Mart 2012 günü yerel saat ile 07.55’te kaza kırım geçirmiştir.


2. Helikopterde bulunan 12 askeri personelimiz şehit olmuştur.

3. Olayın meydana geliş nedeni kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır. 4. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, silah arkadaşlarına, şehitlerimizin kederli aile ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Afgan polis yetkilisi, “Helikopter teknik sorunlar nedeniyle Kabil’in Bagrami mahallesinde bir eve çakıldı ve polisler Türk vatandaşı olan 8 kişinin cesedine ulaştı” dedi. Olayda evde bulunan 4 kişinin de yaşamını yitirdiği öğrenildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutuoğlu da olayı doğruladı ancak şehit sayısı konusunda bir açıklama yapmadı.

TEKNİK ARIZA MI DÜŞÜRDÜ?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan’da Türk helikopterinin düşmesiyle ilgili, ”Olayın oluş seyri ve düştüğü mahal böyle bir intiba (teknik arıza) veriyor” dedi.

Davutoğlu, Reform İzleme Grubu’nun (RİG) 25. toplantısından ayrılışı sırasında gazetecilerin Afganistan’da Türk helikopterinin düşmesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Herkesi üzen vahim bir kazanın söz konusu olduğunu belirten Davutoğlu, Sikorsky helikopterinin bu sabah Afganistan’ın yerel saatiyle 10.25’te düştüğünü ifade etti.

Genelkurmay Başkanlığının gerekli açıklamayı yaptığını anımsatan Davutoğlu, şunları kaydetti: ”Sabahleyin ben hemen büyükelçiliğimizle, oradaki komutanlığımızla temas kurmuştum. Genelkurmay Başkanımızla da görüştük. Durumları değerlendirdik. 12 askeri personelimizi maalesef kaybettik. Onlara rahmet diliyorum. Acımız büyüktür. Bütün Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza da taziyelerimi sunuyorum.” Davutoğlu, kazanın oluş nedeniyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, askeri personelle ilgili detaylı bilgilerin Genelkurmay Başkanlığınca bildirileceğini kaydetti.

Bir gazetecinin ”Teknik bir arıza mi?” şeklindeki sorusu üzerine Davutoğlu, şunları söyledi: ”Öyle gözüküyor. Olayın oluş seyri, acil iniş için o aşamada olan bir olay. Ama tabii nihai değerlendirme yapılacak. İlk intiba o şekilde. Düştüğü mahal itibariyle bir evin üzerine düştü, onu da kurtarmak için muhtemelen çok ciddi çaba sarfetti helikopter pilotumuz. Olayın oluş seyri ve düştüğü mahal böyle bir intiba veriyor. Kabil’in bütün güvenlik komutası Türk Silahlı Kuvvetlerinde idi, bizim yetkimizdeydi. onların nihai değerlendirmesini, raporunu alacağız. Çok büyük bir acıdır.” 

 

 

 

 


Bilgi Yarışmasıİlk olimpiyatlar hangi ülkede yapıldı?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Düz yazıya ne denir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX