12.02.2012 02:30 | Son Güncelleme:
EYLEM TÜRK

SEHPAYLA, MERDANEYLE MERMERİ EVE TAŞIYACAK

Mermeri dekoratif amaçlı olarak evlere sokmaya hazırlanan Temmer’in Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, “Mermerden masa, sehpa, şömine, mumluk, şamdan, ayna çerçevesi, heykel, kesme tahtası ve hatta merdane bile ürettik. Kısa süre sonra AVM’lerde mağaza açmaya başlayacağız” dedi

Temmer Mermer’in Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, son dönemde konut projelerinde yoğun olarak kullanılmaya başlanan mermeri dekoratif amaçlı olarak evlere sokmaya hazırlandıklarını söyledi. Bu nedenle mermerden masa, sehpa, şömine, mumluk, şamdan, ayna çerçevesi, heykel, kesme tahtası ve hatta merdane ürettiklerini belirten Çetinkaya, “Nihai tüketiciye mermeri tanıtmak istiyoruz. Bu amaçla mermer obje, aksesuar ve mobilya üretmeye başladık” dedi.
Bu üretimlerini kısa bir süre içinde yeni bir markayla tüketicilerine sunacaklarını anlatan Çetinkaya, “Bu markayla birlikte alışveriş merkezlerinde (AVM) kiosklar ve mağazalar açmayı planlıyoruz” diye konuştu. Mermerin suya, neme ve darbelere karşı dayanıklı olduğunu belirten Çetinkaya, “Mermer, banyo ve mutfakların yanı sıra duvarlarda, zeminde ve dış cephede de artık yoğun olarak kullanılıyor. Lüks konut projelerinde prestij amaçlı kullanılan mermerlerden, özellikle bej, gri ve vizon renkleri tercih ediliyor” dedi.

Enerji tasarrufuna katkı
Tüketicinin de bilinçlendiğini ve diğer malzemelerin yerine mermeri tercih ettiğini anlatan Çetinkaya, mermerin ısı koruyucu özelliğinin enerji tasarrufuna önemli katkılar sağladığını vurguladı.

Üretimin % 80’i ihraç ediliyor
Temmer’in 1998 yılında kurulduğunu söyleyen Rüstem Çetinkaya, “Eskişehir, Bilecik ve Afyon’da madenlerimiz var. Bu yılın ortasında beş ocağa ulaşma planımız bulunuyor” dedi. Afyon’da kurulu tesislerinde yıllık 2 milyon metrekare mermer işleme kapasiteleri bulunduğunu ifade eden Çetinkaya, “Üretimimizin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz” diye konuştu. 2011 yılında 40 milyon TL olan ciro hedeflerine ulaştıklarını belirten Çetinkaya, ihracatlarının büyük bir kısmını Çin, Hindistan ve Ortadoğu ülkelerine yaptıklarını kaydetti.
Kısa sürede Libya, Katar gibi yeni pazarlara girmeyi planladıklarını anlatan Çetinkaya, şöyle devam etti: “Afyon, Eskişehir ve Bilecik’teki mermer ocaklarımızda yeni nesil çevreci teknoloji kullanıyoruz. Bu yıl ciromuzu en az yüzde 20-30 oranında artırmayı hedefliyoruz. 2012 yılından başlayarak her yıl  2-3 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Bu yıl iç piyasaya, geçen yıla göre yüzde 50 oranında daha fazla mermer satmayı hedefliyoruz.”

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerÇetinkaya