07.12.2017 18:04 | Son Güncelleme:
AA

Selahattin Demirtaş hakkında karar verildi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör  soruşturması kapsamında tutuklanan ve güvenlik gerekçesiyle dosyası Ankara'ya  nakledilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasına başlandı. Mahkeme Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü'ndeki salonda gerçekleştirilen duruşma öncesi polis ekipleri çevrede  geniş güvenlik önlemi aldı. Demirtaş duruşmaya getirilmezken, avukatları salonda hazır bulundu.  Duruşmada, yaklaşık 150 kişilik izleyici koltuğunun tamamı vatandaşlarca dolduruldu.

İzleyiciler salonda yerini aldıktan sonra duruşmaya başlayan Mahkeme  Başkanı, kendilerine ulaşan talepleri okudu. Berlin Eyalet Parlamentosu Üyesi Hakan Taş'ın duruşmaya gözlemci  olarak katılmasının yanı sıra yabancı avukatların ve siyasi parti temsilcilerinin  duruşmaya katılma talebini değerlendiren mahkemede, CMK'da duruşmalara katılmaya  ilişkin düzenlemede gözlemci sıfatıyla bulunmanın düzenlenmediğini belirterek  Taş'ın bu yöndeki talebeni reddetti.

Taş'ın izleyici sıfatıyla katılabileceğinin kendisine bildirilmesini  kararlaştıran mahkeme, yabancı avukat ve parti temsilcilerinin duruşmaya  alınmaları halinde güvenlik problemi olacağı değerlendirildiğinden bu talebi de  kabul etmedi.

Mahkemede, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin  Demirtaş'ın 12 sayfadan oluşan dilekçesinin de ulaştığı belirtilerek, dilekçede  SEGBİS ile ifade vermeyi düzenleyen CMK'nın ilgili maddesinin Anayasa'ya  aykırılığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasına ve bu aşamada  yargılamanın durdurulmasına yönelik talebi de okundu.

Demirtaş'ın SEGBİS ile duruşmaya katılmak istemediğine dair cezaevi yönetimince tutulan tutanağın da mahkemeye ulaştığı belirtildi.

Daha sonra görüşü sorulan savcı, gizli tanık "Mercek"in bütün  beyanlarının mahkemeye celbini, Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamını mütalaa  etti.

Bazı sanık avukatlarının beyan ve taleplerinin ardından ara kararını  açıklayan mahkeme Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına, ayrıca bir sonraki  celsede mahkemede hazır bulunması için ilgili yerlere müzekkere yazılmasına  hükmetti. Mahkeme, duruşmayı 14 Şubat 2018'e erteledi.

142 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE YARGILANIYOR

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen  terör soruşturması kapsamında 4 Kasım 2016'da gözaltına alındıktan sonra  tutuklanmıştı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Demirtaş'ın dava dosyasının, güvenlik  gerekçesiyle Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.

Demirtaş'ın üzerine atılı olan "terör örgütü yöneticiliği", "terör  örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na  muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "halkı kanunlara uymamaya  tahrik", "suç işlemeye tahrik" ve "suçu ve suçluyu övme" suçlarından 43 yıldan  142 yıla hapis ile cezalandırılması talep ediliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0