Selin Ciğerci 'Hikaye' şarkısı ile beklenen golü attı

Selin Ciğerci'nin 'Hikaye' adlı yeni şarkısını dinlememiş olanlar çok şey kaçırıyor. Ciğerci, 'Hikaye'sinde hem şarkıcılıkta kararlı olduğunu kanıtlıyor hem de klişelerin dışına çıkarak yüzümüzü güldürüyor...

Selin Ciğerci 'Hikaye' şarkısı ile beklenen golü attı

Ebru Polat'la arası açıldı

Ebru Polat'la arası açıldı

Selin Ciğerci, geçen yıl Ebru Polat'la '5 Karat' şarkısında düet yaptı. Şarkı eğlenceliydi ama sözleri vasat, söz-müzik uyumsuzdu.  

Selin Ciğerci'nin bu şarkının devamında ne yapacağını merak ediyordum.

Ciğerci ve Polat'ın araları geçtiğimiz aylarda bozulmuştu çünkü. Muhtemelen kavga sebebi de kariyerle alakalıdır.

Selin Ciğerci, Ebru Polat gibi bir şarkıcı olmak istiyor. En azından Ebru Polat böyle düşünüyor bence.  

İntikam ve ispat peşinde

Muhtemelen Selin Ciğerci, '5 Karat'ı unutturacak bir şarkıyla sadece Ebru Polat'tan intikam almayacaktı, aynı zamanda "Baş koydum ben şarkıcılığa" moduna girip müzik kariyerini yoktan var edecekti. Nitekim öyle de oldu. Selin Ciğerci, sözlerini bu kez kendisinin yazdığı şarkıyla döndü aramıza.

Hem de ne dönmek! Birkaç gündür çeşitli goygoy ortamlarında ve WhatsApp gruplarında 'Hikaye' adlı şarkı ve videosu konuşuluyor.  

2010'ların 'Haydi Lililili Yar'ı...

2010'ların 'Haydi Lililili Yar'ı...

Bu şarkı beklemediğimiz kadar eğlenceli. Nakaratı komik ve akılda kalıcı. Adeta 2010'lu yılların 'Haydi Lililili Yar'ı... Videosu ise klişelerle dalga geçmesi bakımından pozitif.

'Hikaye', bir 'yaz şarkısı' iddiasında. Bu iddianın altını dolduran aranjesi Erhan Bayrak imzalı.

Yüksek tempolu pek çok Türkçe pop şarkısının düzenlemesini yapan Erhan Bayrak, bir kez daha etrafta bol bol duyacağımız bir şarkıya imza atmış.

"Falanıma filansın" lafı çok iyi

"Falanıma filansın" lafı çok iyi

Şarkının sözleri Selin Ciğerci'ye ait, müziği ise Özhan Jan imzalı. Nakarattaki sözler ise çok ilginç.

"Falanıma filansın, alayından yalansın. Anca hikâyelerime bakarsın" gibi sözler var. Hemen açıklama getireyim, şarkıya adını veren 'Hikâye' derken 'Instagram stories' kastediliyor. Yani gayet güncel ve trend sözler.

Ben en çok 'Falanıma filansın' kısmını sevdim. Ebru Polat'ın 'Facebook sözleri'nden daha yaratıcı bence. Jargona eklemelik, arkadaş ortamında geyiği yapılmalık bir söz.

Klibin yönetmeni Gülşen Aybaba

Klibin yönetmeni Gülşen Aybaba

'Hikaye'nin videosu ise şarkıyı bir adım ileriye götürmeyi başarıyor. Klibin yönetmenliğini, son yılların alanında en popüler isimlerinden Gülşen Aybaba üstlenmiş.

Ki bilen bilir, Gülşen Aybaba video klip yönetmenliği öncesinde 'Gidebilirsen Git Durma' ile şarkıcılığı da denemişti. Babası Samet Aybaba'yı ise futbolseverler yakından tanıyor zaten. 'Hikaye'nin klibinde ise bir kez daha anlıyoruz ki Aybaba'nın başarısı tesadüf değil.

Aybaba'nın şarkıcılık kariyerinden ya da 'babasının kızı' olmasından daha büyük meziyetleri var. Son dönemlerde çok sık klip çekiyor ama ilk defa bir klibini bu kadar sempatik buldum.

'Avrupai klip'lerin mekanikliği

'Avrupai klip'lerin mekanikliği

Son yıllarda 'profesyonel klip', 'Avrupai klip' adı altında birbirinin benzeri videolar üretiliyor. Bir dinleyici olarak bu durumdan sıkılmaya başladım. İstiyorum ki teknik olarak Batılı yıldızların klibine yakın olsun klipler.

Ama Batı standartlarını yakalamak adına mekanik görüntüler de olmamalı. Bir tık esprili olmalı.

Selin Ciğerci'nin 'Hikaye' klibi, sözlerindeki 'goygoy'luğun karşılığını vermeyi başarıyor. Hatta şarkıdan bir tık daha fazla başarılı bile diyebilirim.

'ABV şarkıları'

'ABV şarkıları'

Evet, tahmin edeceğiniz gibi Selin Ciğerci, 'sonradan şarkıcı' olan pek çok kadın gibi 'atar-gider'den yürüyor. "Allah belanı versin (ABV)" şarkıları diyorum ben bu parçalara.  

Ama bir tık daha esprili, bir tık daha yaratıcı.

Vokal yeteneği olarak ufkumuzu genişletmeyen, standart bir performans ortaya koyan Ciğerci, tıpkı Ebru Polat gibi  bu açığı ilginç şarkı sözleriyle kapatma peşinde.

Bu da doğru bir formül.

Önce fırlatıyor, sonra topluyor

Önce fırlatıyor, sonra topluyor

Şarkının sözünden, müziğinden ve vokalinden daha çok ön plana çıkmayı başaran videosu ise 'Hikaye'nin en doğru kısmı.

Ciğerci, videoda aldatılan bir kadını canlandırıyor. Sevgilisini yakalayınca üzerine domates ve salatalık fırlatıyor! Sonra arabadan inip yüzüğünü, kolyesini fırlatıyor (tıpkı Jennifer Lopez'in 'Love Don't Cost a Thing' videosundaki gibi.)

Klibin son sahnesinde yere fırlattığı kolyeleri topluyor, "Beni gören oldu mu?" diye etrafa şöyle bir bakıp tekrar arabasına biniyor.

Sadece fenomen olmak istemiyor

Sadece fenomen olmak istemiyor

Uzun zamandır bir klip izlerken bu kadar gülümsememiştim. Selin Ciğerci hakkında herhangi bir haberi ilgiyle takip etmeyen, ona karşı nötr olan biri olarak klipteki bu detayı sempatik buldum.

Selin Ciğerci'yi sevmeyeceğim varsa bile bu saatten sonra o kadar da sevmezlik yapmam. Bu klipten sonra en azından artık şunu biliyorum:

Ciğerci artık özel hayatıyla gündeme gelmek istemiyor, 'sadece bir sosyal medya fenomeni' olmak istemiyor. Tek istediği ünlü ve başarılı olmak.

İlk golü atmayı başardı

İlk golü atmayı başardı

Bir de sanırım Selin Ciğerci bir ilk olmak da istiyor. Demet Akalın nasıl yıllar önce "Mankenden/modelden de şarkıcı olur"u ispat etti; Belli ki Selin Ciğerci de bu 'olur'luğa 'sosyal medya fenomenliği'ni de katma peşinde. Misyon edinmiş bile olabilir.

"Bir sosyal medya fenomeninin de şarkıcı olacağını ispat edeceğim" hırsında, azminde.

Ciğerci'nin kendisine bir hedef belirlediği ve bu uğurda istikrarlı bir şekilde ilerlemek istediği ortada. Şarkıcılıkta ilk golü 'Hikaye' ile attı. Bakalım devamını getirebilecek mi?

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak