13.09.2011 00:05 | Son Güncelleme:
Doğan Haber Ajansı

Şemdinli'de saldırı

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ile İlçe Jandarma Komutanlığı'na PKK'lı teröristler tarafından eş zamanlı olarak ateş açıldı.
Çatışma başladığı anda ilçe merkezindeki salonda düğün yapılıyordu. Düğünü çeken kamera çatışmanın başladığı andan itibaren içeride yaşanan büyük korku ve kargaşayı görüntüledi...
Genç çiiftin düğününde halay çekenler korku içinde kaçarkan bir grup da gelinle damadı kurşunlardan korumaya çalışıyordu...


İŞTE O ANLAR:

HAKKÂRİ DHA

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesine PKK’lı teröristler ağır silahlarla baskın yaptı. İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Dağ Komando Taburu, Polis Kontrol Noktası ve Personel Lojmanları’nı hedef alan teröristlere güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada 1 polis ve 1 asker şehit oldu, 3 vatandaş yaşamını yitirdi. 6 askerle, 6 vatandaşın yaralandığı çatışmada 2 PKK’lı ölü ele geçirildi. İlçenin savaş alanına döndüğü 2 saat süren çatışmada, kapalı halı sahadaki düğünde ateş altında kalan gelin ve damatla davetliler ecel terleri dökerken, diğer düğünde davetlilerin arasına sızan PKK’lılar güvenlik güçlerine oradan ateş açtı.
İlk kanlı eylemini 15 Ağustos 1984’te Eruh ve Şemdinli ilçelerini basarak başlatan PKK, dün gece kalabalık bir grupla yine Şemdinli’ye ağır silahlarla saldırı düzenledi. PKK’lı teröristler İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ile hemen yanlarında düğünlerin yapıldığı Dağ Komando Taburu ve Personel Lojmanları’na, uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla aynı anda ateşe başlayıp saldırdı.
Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle başlayan çatışmada, ilçe merkezi savaş alanına döndü. İlçe Emniyet Müdürlüğü ve 100 metre yakınındaki İlçe Jandarma Komutanlığı’na roketatarlarla saldıran teröristlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışma burada yoğunlaşırken, Şemdinli Belediyesi bahçesi ile kapalı halı sahada yapılan düğünlerde müzik eşliğinde eğlenenler kendilerini bir anda can pazarında buldu.

Düğünde can pazarı
Belediye bahçesinde yapılan ve ilçedeki bir esnafın düğününde davetliler arasına sızan PKK’lı teröristlerin, buradan da güvenlik güçlerine ateş açması üzerine davetliler hemen bölgeyi terk etti.
PKK’lı teröristlerin saldırdığı yerlerden ilçe girişindeki Polis Kontrol Noktası bitişiğinde bulunan, o sırada Özlem ve Ziya Kaplan çiftinin düğününün yapıldığı kapalı halı sahadakiler de bir anda ateş altında kaldı. Atama bekleyen Beden Eğitimi öğretmeni damat Ziya ile hemşire olan gelin Özlem Kaplan çifti ile 200 davetli kendilerini bir anda can pazarında buldu. Herkes kaçışırken gelin daha güvenli yere götürülmeye çalışıldı, bir çok davetli çocuklarını kucaklarına alıp bir köşeye sığınmaya çalıştı, birçok kişi de kurşunlara hedef olmamak için yüzükoyun yere uzandı. Silah sesleri susmayınca salondakiler daha güvenli olan büfenin bulunduğu bölüme balık istifi gibi yığılıp uzun süre beklemek zorunda kaldı.

5 can kaybı 12 yaralı
Şemdinli’yi savaş alanına çeviren çatışmaların ardından bölge ablukaya alındı. Hakkâri ve yakın birliklerde bulunan Kobra helikopterler teröristlerin kaçabileceği noktaları ateş altına alırken, karadan da özel hareket timleri, komandolar operasyon başlattı. Çatışmada 2 PKK’lı terörist ölü ele geçirilirken, PKK’lıların kaçarken cesetlere patlayıcı yerleştirdiği saptandı. Bu teröristlerin cesetlerine tuzaklanan patlayıcılar da imha edilerek etkisiz hale getirildi.
Teröristlerle çatışmada polis memuru Mustafa Eyüp Darendelioğlu ile jandarma er Serkan Duman şehit düştü. Ateş altında kalan ilçe halkından amca çocukları Necdet Güreli, Tayyar Güreli ile Osman Ertaş de yaşamını yitirdi. 14 yaşındaki Osman Ertaş’ın düğün yerinde, Necdet ve Tayyar Güreli’nin de düğünden çıkıp evlerine giderken isabet eden kurşunlarla öldüğü belirtildi. PKK baskınında 6 asker ile 6 vatandaş da yaralandı.  

 

Başkan’dan naklen yayın
BDP’li Şemdinli Belediye Başkanı Avukat Sedat Töre Şemdinli’de 5 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı sosyal paylaşım sitesi Twitter’da dakika dakika anlatarak duyurdu. İşte o mesajlar: 
-  Şu an 3 ölu var, biri belediye de ambulans 2 saatir gitmiyor. Ölen kişinin adı da Osman Erbaş 14 yaslarında çocuk
-  Yine belediye önündeki düğüne katılan onlarca kişi şuan belediye de ölünün yanında mahsur kalmışlar dışarı çıkamıyorlar.
-  Ölen tüm insanların ailelerine sabır ve metanet dilerim. Umarım yaşamını yitiren insanlarımız, bu savaşın son kurbanları olur.
-  Uçaklar ulaştı Şemdinli ’ye. Şu an sakin durum. Yaşamını kaybedenlerin sayısının artmaması en büyük temennimiz.
-  Şemdinli 45 dakika dan bu yana çatışma altında, hiç bu kadar ağırı olmamıştı.
-  Elektirik kesik şu an çatışmalar devam ediyor hala ilçede iletişim çok zor.
-  En ağır savaş koşulları tank, top, havan ve ağır silah sesleri.
-  Şemdinli’yi ağır bir barut kokusu örtmüş her taraf duman altında.
-  İnanın bu kadarı filmlerde bile görülmedi. Jandarma Kmt. garajı yanıyor.
-  Goman dağından hâlâ ateş açılıyor. Tugaya ağır bombardımana devam ediliyor.
-  Tanklar ve panzerler orayı top ve silahla vuruyor.
-  Kobra helikopterleri geldi.
-  Çok sayıda sivil yaralı var hastanede.
-  Şarjım azaldı elektirik kesik çıkmak durumundayım.

 

Nöbetten çıkmıştı
Şemdinli’de şehit olan polis memuru Mustafa Eyyup Darendelioğlu’nun Kayseri’de yaşayan ailesi acı haberle sarsılırken babası Ahmet Darendelioğlu, oğluyla en son dün akşam saat 20.30 sıralarında telefonla görüştüğü belirterek, “Oğlum bana telefonda nöbetten yeni çıktığını, yemek yapmaya başlayacağını söyledi. Yemek yaptığı sırada da çatışma çıkmış. Silahını alan oğlum aşağı inerek çatışmaya katılmış ve ruhunu teslim etmiş” diye konuştu. 

 

Bayrak asmıştı
Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin polis ve jandarmaya yönelik saldırısında şehit olan piyade er Serkan Duman’ın askere giderken Çamardı İlçesi’ne bağlı Yelatan Köyü’ndeki evinin bahçe duvarına ’Serkan’ yazdığı evin önüne yerleştirdiği direğe de Türk Bayrağı çektiği ortaya çıktı. Serkan Duman’ın, evine astığı bayrak için, “Bu bayrak ben askerden gelinceye kadar burada duracak. Ben terhis olup gelince indireceğim” dediği belirtildi. Acılı baba Ali Duman, “Şimdi bayrağı kim indirecek” diye ağladı. 

 


 HAKKARİ'DE PATLAMA

 Bu arada saat 22.50 sıralarında ise Hakkari kent merkezinde bir patlama meydana geldi. Vali Türker Kayacan caddesi üzerinde meydana gelen patlamada ölü ve yaralı olmadığını güvenlik güçlerinin bombanın cinsinin belirlenmesi için çalışma başlattığını bildirdi. Olayla ilgili inceleme sürdürülürken polis telsizinden yapılan anonsta patlamadan sonra 3 kişinin bölgeden yaya olarak kaçtığı ihbarı yapıldı.

EMNİYET VE JANDARMAYA EŞ ZAMANLI SALDIRI: 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0