Şempanzeler video izleyerek bağ kurabiliyorsa doğru yoldayız demektir!

Duke Üniversitesi Nörolojik Bilim ve Psikoloji bölümünden Wouter Wolf'un yazarlığını yaptığı ve Royal Society tarafından yayımlanan araştırmada şempanzeler ve bonobo maymunlarına videolar izletildi. Daha önce etkileşim kurmamış maymunlar, beraber video izledikten sonra birbirlerine dokunmak, yan yana durmak ve bazı iletişim kurma girişimleri gibi davranışlarda bulundu.

Şempanzeler video izleyerek bağ kurabiliyorsa doğru yoldayız demektir!

"Evrimsel kökeni var"

"Evrimsel kökeni var"

Çalışmayı inceleyen uzmanlara göre bu davranışın evrimsel bir kökeni var. Yapılan çalışmanın ana fikri çok net ortada aslında: Ortak bir aktivitede bulunan, ortak zevklere sahip olan kişiler daha çabuk kaynaşır. İnşaat çalışması izleyenler için bile bu böyle!
 

İnsana en yakın primat türü olan bonobo maymunlarının teknoloji, video, sinema, dizi, Netflix bilmediği halde böyle bir eğilim göstermesi tamamen içgüdülerle alakalı. Sebebinin "Ortak noktalarımız var ve kendime yakın hissediyorum", "ondan bana zarar gelmez" güveni olduğunu görebiliriz.

O halde doğru yoldayız!

O halde doğru yoldayız!

Madem doğuştan itibaren bu davranışa eğilimliyiz, madem bilinçdışı olsa bile sevdiğimiz bir filmi, diziyi, videoyu seven kişilere yakınlık duyuyoruz, o zaman doğru yoldayız.

Yeni bir ortama girince ne dinlediğimizden, ne izlediğimizden, neye güldüğümüzden bahsetmek doğruymuş. Bir insanı yeni yeni tanıma aşamasındayken ona "bak sana ne göstericem" diyerek YouTube'dan çeşit çeşit video izletme konusunda haklıymışız.

Hele hele hoşlandığımız kişiye 'en komik videolar' şeklinde video göndermek dünyanın en mantıklı işi. Beraber gülebiliyorsanız daha n'olsun, değil mi? Video izlendikten sonra hoşlanılan kişiye dokunmak, yan yana durmak, "uh uh" şeklinde iletişim kurmaya çalışabiliriz bile.

Kendini ifade etmek

Kendini ifade etmek

Bazı insanlar için kendini yeni ve süslü cümlelerle ifade etmek çok zor iş. Çok anlatan, çok konuşan insanların bunu idrak etmesi zor olabilir fakat sevilen filmlerle, sevilen şarkılarla, sevilen dizilerle, sevilen alıntı sözlerle kendini ifade eden çok insan var.

Anlatmak istenilen şeyi bir zamanlar birileri en iyi şekilde anlatmış zaten. Onun üzerine tekrar anlatmaya çalışmak gereksiz geliyor.

İşte tam da bu sebepten insanlar, beraber izledikleri video, dizi, film aracılığıyla iletişim kurabilir, hem de çok az cümle kurarak. Velhasıl kelam güçlü bir bağ kurmak için çok konuşmaya gerek yok. Bazı zevkler ve bu zevkleri paylaşmak yeterli.

Bu makaleye ifade bırak