Sen mi büyüksün Serena Williams? Hayır o büyük o, Naomi Osaka!

Hem erkeklerde hem kadınlarda tarihin ilk Japon Grand Slam şampiyonu olan, çiçeği burnunda şampiyon Naomi Osaka, ABD Açık Turnuvası'nı kazandı. Finalde Serena Williams gibi bir efsaneyi yenerek şampiyon olan Osaka, Williams'ın yoğun çirkeflikleri karşısında ise, 20 yaşında olmasına rağmen olgunluğundan ve alçak gönüllülüğünden taviz vermedi.

Sen mi büyüksün Serena Williams? Hayır o büyük o, Naomi Osaka!

Serena Williams'ın hal ve hareketleri

Serena Williams'ın hal ve hareketleri

Maçın hakemi Carlos Ramos'un maçta büyük bir hatası olmamasına rağmen oldukça gergin olan Serena Williams tarafından baskı altına alınmaya çalışıldığına şahit olduk. Yalnızca 20 yaşında olan Osaka, müthiş oyunuyla Serena Williams'ı zor durumlara düşürdü. Serena'nın doğumdan sonraki ilk turnuvası olan bu turnuvada psikolojik olarak henüz hazır olmadığı açıkça ortaya çıktı.

İyi bir maç yönetmesine rağmen hakem Ramos'la sık sık  tartışmaya giren Williams, hakeme "Puanımı çaldın, hırsızsın" bile dedi. Tabii bunun karşılığında puan cezasını da yedi.

Annelikle ne ilgisi var?

Annelikle ne ilgisi var?

36 yaşındaki Serena Williams yaklaşık 1 sene önce ilk kez anne oldu. Doğumdan sonra ilk defa bu turnuvada kortlara çıkan tenisçi, maç esnasında yasak olmasına rağmen antrenörünün yanına gitti ve 'antrenöründen taktik aldığı' gerekçesiyle hakemden ceza yedi.

Hakemin yanına giderek sert bir üslupla antrenöründen taktik almadığını söyleyen Serena Williams, eğer taktik almadıysa bile antrenörünün yanına gitmemesi gerektiğini bilecek kadar tecrübeli. Sonuçta hakem Ramos, Serena Williams ve antrenörünün ne konuştuğunu duymak zorunda değil. Ayrıca Serena Williams hakeme itirazlarını sürdürürken "Ben bir anneyim ve hile yapmadım. Hile yaparsam kızımın yüzüne nasıl bakarım?" diyerek aşırı gereksiz bir argüman sundu.

Bu ne ego?

Bu ne ego?

Anne olmuş olması elbette onun için güzel bir duygu. Fakat kendisinden başka kimseyi de bağlamıyor. Anneliği bahane ederek hakemden ayrıcalık istemesi, çirkefliğini anneliğin kutsallığıyla örtmeye çalışması yakışmadı.


Kaldı ki karşısında yalnızca 20 yaşında olan ve bileğinin hakkıyla ilk defa büyük bir turnuvada finale çıkmış bir rakibi varken... 20 yaşındaki halini hatırlayıp kendini Osaka'nın yerine koyduğunda neler hissediyor acaba?

Sen annesin de Osaka'nın annesi yarasa mı Serena?

Sen annesin de Osaka'nın annesi yarasa mı Serena?

Naomi Osaka ise tüm bu olup bitenler karşısında mağrur ve sakindi. Fakat yüzünden hayal kırıklığı okunabiliyordu. Ayrıca maç sonunda gözyaşlarını tutamaması ve "Herkesin Serena'yı desteklediğini biliyordum. Kazandığım için özür dilerim. Serena'yla karşılaşmak hep hayalimdi, teşekkürler Serena" diyerek, hem iğneleyici hem de alçakgönüllü konuşması dikkatlerden kaçmadı. Osaka belki de Serena'nın maçlarını izleyerek büyüdü, hatta onu idol olarak gördü. Gözyaşları da idol olarak gördüğü kişinin adeta bir çirkefe dönüşmesinin hayal kırıklığının sonucu olabilir.

 

Serena comforted an emotional Naomi Osaka after losing in the US Open 😥 pic.twitter.com/oCLTRn66cW

— espnW (@espnW) 8 Eylül 2018


Osaka annesine de selam göndererek "Bugün burada olması benim için çok önemli. Çünkü normalde maçlarımı izlemeye gelmez" dedi. Seninki annelik de Osaka'nın annesi yarasa mıydı Serena?

Bak Serena, sana iki çift lafım var...

Bak Serena, sana iki çift lafım var...

Bak Serena! Sana iki çift lafım var. Koskoca kadınsın. Hakikaten de hem yaş olarak hem fiziken koskocamansın. Paran var, pulun var, kupaların, Grand Slam şampiyonlukların var. Onlarca antrenör çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana tie-break'le oynamak? Yakışır mı bunca Japon'u, çekik gözlüyü ABD'de üzmek? Ama nasıl yakışmasın! Sen değil misin öz kızını bile kullanan? Bir Grand Slam uğruna çirkefe yatıp gencecik Osaka'ya şampiyonluğu çok gören? Anlamıyor musun hanımım, bu insanlar Osaka'yı seviyor! Ama ben boşuna konuşuyorum. Alçakgönüllülüğü tanımayan kadına alçakgönüllülük öğretmeye çalışıyorum. Hıh, sen, büyük şampiyon, milyarder, Grand Slam'ler sahibi Serena Usta! Sen mi büyüksün? Hayır, o büyük o! Naomi Osaka! Sen onun yanında bir hiçsin anlıyor musun bir hiç! Japonya'da Yen kadar değerin yok artık.

Şimdi kocanı da al git Reddit'te takılın. Tamam mı?

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

 

Bu makaleye ifade bırak