06.07.2008 01:54 | Son Güncelleme:

Şener Eruygur ve Hurşit Tolon tutuklandı

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konuldu.

"Ergenekon" soruşturması kapsamında mahkemeye sevkedilen Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı emekli orgeneral Şener Eruygur ile emekli orgeneral Hurşit Tolon tutuklandı. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, tutuklanmaları istemiyle İstanbul Nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevkedilen emekli orgeneral Eruygur ile emekli orgeneral Tolon'un sorguları tamamlandı. Mahkeme, Eruygur ile Tolon'un tutuklanmasına karar verdi.

Emekli Orgeneral Huryit Tolon'un avukutı Özgür Meriç Turan yaptığı açıklamada adil yargılanma olmadığını savunurak şöyle konuştu: " Anayasanın 19 ve AİHM'nin 6. maddesi gereği 67 yaşlarında olan kaçacak biryeri olmayan, 5 gün sorguda tutulan ve tansiyon hastası olan müvekkilimin adil yargılandığını söyleyemeyeceğiz. Buna rağmen tutuklanmıştır. En kısa zamanda itiraz edeceğiz. Suçlamanın ne olduğunu tam olarak AİHM sözleşmesinin 6 maddesini incelerseniz suçlamayı göreceksiniz. Dosyayla ilgili birşey söyleyemeceğiz. Müvekkilimi savunmak durumunda değilim. Müvekkilimin suçsuzluğuna inanıyorum. İddianamenin en kısa zamanda yazılacağı söylendi. Bunlar bizim problemimiz değil. Tutuklama asla bir hüküm değil tedbirdir. Nihayetinde yargılama süreceğini giriliyor. Suçlama örgüt üyeliğiyle ilgili değil. Ergenekon yapılanması ile ilgili konuşamıyoruz. Anayasanın 90 maddesine göre uluslararası sözleşmeler anayasanın üstünde olduğunu ifade eden bir maddedir. Türkiye'de buna taraftır. Bunları incelediğinizde birşeyler var ortada ama gülüyoruz. Tolon'un psikolojik durumu iyi. Metris Cezaevi olduğu söyleniyor".

Emekli orgeneral Şener Eruygur'un avukatı ve ADD Genel Sekreter Yardımcısı Kazım Arslan "Yaş konusu önemli değil. Esasa olarak suçun oluşup oluşmadığı önemli. Bunları araştırmak lazım. Siz suçlanıyorsanız ve tutuklanıyorsanız itiraz olacak ve değerlendirilmesi olacak. örgütle irtibatlandırılamaya çalışılıyor. Karara itiraz edeceğiz" diye konuştu.

METRİS CEZAEVİ'NE KONULDULAR!
Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur, Metris Cezaevi'ne teslim edildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerErgenekon