Serena Williams'ın çemkirdiği hakem Carlos Ramos'a hakkı teslim edildi

ABD Açık finalinde Naomi Osaka'ya yenilirken sinirden olur olmadık tepkiler veren ve sık sık hakeme çatan Serena Williams, hakem Carlos Ramos'u zor durumda bırakmıştı. Dünyanın en iyi kadın tenisçisinin bir hakeme 'hırsız' demesi, o hakemin kariyeri için pek de iyi değil. Williams, hakem Ramos'u adeta toplumun ve federasyonun önüne atmıştı. Fakat Carlos Ramos'a Davis Cup yarı finalinde görev verildi ve ilk başta Serena'nın yanında saf tutan USTA (Birleşik Devletler Tenis Federasyonu) CEO'su Katrina Adams da Ramos'tan özür diledi.

Serena Williams'ın çemkirdiği hakem Carlos Ramos'a hakkı teslim edildi

Neler olmuştu?

Neler olmuştu?

Serena Williams, ABD Açık Finali'nde Naomi Osaka ile karşılaştığı maç esnasında sayısının çalındığı gerekçesiyle hakem Carlos Ramos'a 'hırsız' demişti. İtirazlarını gereksiz noktalara çeken Williams, "Ben bir anneyim, yalan söylersem kızımın yüzüne bakamam" diyerek duygu sömürüsü yapmış ve annelik gibi kutsal bir olguyu mağlup olmamak için kullanmıştı.

Maçtan sonra ise işi daha da büyüterek olayı 'cinsiyetçilik' kapsamına soktu ve erkek tenisçilere uygulanmayan kuralların hakem Ramos tarafından kendisine uygulandığını iddia etti. Mağlubiyeti kabullenmek bu kadar zor mu?

Cinsiyetçilik iddiası ne kadar doğru?

Serena Williams'ın haksızlığının kanıtlandığını düşünebilir miyiz?

Serena Williams'ın haksızlığının kanıtlandığını düşünebilir miyiz?

İlk etapta kendisini destekleyen USTA CEO'su Katrina Adams da perşembe günü yapılan törende hakem Carlos Ramos'tan özür diledi. Ramos ise Adams'la yaptığı görüşme hakkında detaylara girmedi ve "Bununla ilgili konuşamam" demekle yetindi.

Peki olayın sıcaklığıyla Serena'nın yanında yer alan Birleşik Devletler Tenis Federasyonu Başkanı bile toplumun önüne atılan hakemden özür diliyorsa, Serena Williams'ın haksızlığının kanıtlandığını düşünebilir miyiz?

Osaka ve Ramos kalitelerini bozmadı

Osaka ve Ramos kalitelerini bozmadı

Serena Williams'ın mağlubiyeti kabullenemediği için ortamı germesi sonucu neredeyse kazandığına pişman olan ve ödül töreninde gözyaşlarını tutamayan 20 yaşındaki genç tenisçi Naomi Osaka, yaptığı konuşmada kalitesinden ödün vermemişti. "Herkesin Serena'nın kazanmasını istediğini biliyorum. Özür dilerim" diyerek Williams'a teşekkür eden Osaka, genç yaşına rağmen nerede nasıl davranacağını bilecek kadar olgun biri olduğunu gösterdi.

Serena Williams neden bu kadar agresif?


Serena Williams'ın mağlubiyeti kabullenemediği için ortamı germesi sonucu hayranlarının önüne attığı tenis hakemi Carlos Ramos da ne basına ne de direkt Serena Williams'a ters bir şey söylemedi. Sadece işini yaptı ve USTA CEO'sunun özrünü kabul ederken bile olayla ilgili yakınmayarak konuyu uzatmadı.

Başarılı bir kariyer böyle bitmemeli

Başarılı bir kariyer böyle bitmemeli

Serena Williams şüphesiz gelmiş geçmiş en iyi kadın tenisçilerden biri. Hatta belki de en iyisi. Kazandığı Grand Slam'ler, kupalar, madalyalar saymakla bitmez. Buna rağmen hala başarıya aç olması takdire şayan. Fakat başarıya olan bu açlığı ona 20 yaşında, kendisini izleyerek büyümüş genç bir tenisçiyi ağlatma ve sadece işini doğru yapmaya çalışan bir hakemi toplum önünde küçük düşürme hakkı vermiyor.Kariyerinin sonuna yaklaşırken hiçbirimiz onu bu halleriyle hatırlamak istemiyoruz. 'Majesteleri' gibi hatırlamak istiyoruz diyeceğim fakat Serena Williams duysa bunu da cinsiyetçilik olarak algılayabilir.

Raketin kırıldı, bil bundan sonra

Raketin kırıldı, bil bundan sonra

Serena Williams'a rahmetli Azer Bülbül'ün "Kalemin Kırıldı" şarkısıyla seslenerek bitirelim:

Az mı çekti gönlüm senin elinden?
Her şeye darıldım, küs bundan sonra.
Görmesin gözlerim, çıkma yoluma,
Raketin kırıldı, bil bundan sonra.

Bu makaleye ifade bırak