Serena Williams neden bu kadar agresif?

Tenis dünyasında Williams kardeşlerin yeri bambaşka... Çocukluğumuzun ilk yıllarında karşımıza çıkan Williams kardeşler, stil olarak hafızalarımıza kazınmıştı. Neydi stilleri? Hem kardeştiler hem de tenis izleyicisi olmayan birini bile maçın başında tutacak kadar ruhlarını katıyorlardı oyunlara. Ancak artık özeleştiri yapmanın zamanı geldi...

Serena Williams neden bu kadar agresif?

Tenis dünyasının yaramaz kızı

Tenis dünyasının yaramaz kızı

Williams kardeşlerden Venus ablaydı, Serena ise küçük kardeşti. Aralarında sadece bir yaş olmasına rağmen Venus'ün ağırlığı, sakinliği dikkat çekiyordu.

Serena ise sadece Williams ailesinin değil, aynı zamanda tenis dünyasının da yaramaz, haylaz kızıydı. Henüz kariyerlerinin başındayken ortaya dökülen bu özelliklerini uzun yıllar izledik.

Sharapova'dan Ivanovic'e

Sharapova'dan Ivanovic'e

Serena, çoğu zaman Venus Williams'ı gölgede bırakmayı başardı. Grand Slam'lerde kadınlarda en önemli isimlerden birine, hatta en önemli isme dönüştü.Amerikalı Williams'lar dönem dönem Maria Sharapova, Ana Ivanovic, Jelena Jankovic gibi isimlerle kapıştı. Ancak yine de Williams'ların yerini kimse tutamadı.

Sınır tanımadı

Sınır tanımadı

ABD Açık Turnuvası'nda olan bitenleri duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Serena Williams, final maçında agresifliğin kitabını yazdı.

ABD Açık turnuvasında final oynayan Serena Williams, Japon rakibi Naomi Osaka'ya yenildi.  Maç boyunca sıklıkla çirkeflik yapan, uyarı üstüne uyarı alan Serena Williams dünyayı şoke etti.

"Stili bu" diye kabullendik ama...

"Stili bu" diye kabullendik ama...

Kariyeri boyunca agresif olmasıyla tanınan Williams'ın bu fevrilikleri "Onun tarzı bu" diye rasyonalize edilmişti, normal etiketiyle meşrulaşmıştı.Geçen yıl anne olmasından sonra "Acaba Serena davranışlarını biraz daha törpüleyecek mi?" diye düşünmüştük. Acayip yanılmışız! Serena, Osaka karşısındaki tavrıyla belki de kariyerinin en itici maçlarından birini çıkardı.

Ne yazık ki daha da şımardı

Ne yazık ki daha da şımardı

"Serena Williams neden bu kadar agresif?" diye cevapsız sorular sormak yerine, eğri oturup doğru konuşmak lazım. Onun agresifliğini biraz da dünyanın tutumu belirledi.

Biz gıkımızı çıkarmadığımız için Serena daha da şımardı, daha da çirkefleşti, ne yazık ki raket üstüne raket kırdı. 

Gerçek kazanan Naomi oldu

Gerçek kazanan Naomi oldu

Serena Williams kariyeri boyunca nice başarı kazandı belki ama sırf bu agresiflikleri yüzünden pek çok izleyicinin de sempatisini yitirdi.

Şampiyonluklarla adını tarihe yazdıran, ancak kanaat notuyla gönülleri fethedemeyen bir sporcuya dönüştü. Naomi Osaka ise gerçek kazanan oldu...

Bizimle değilsin Serena

Bizimle değilsin Serena

Bu unutulmaz maçta Serena Williams'a karşı şahane bir mücadele sergileyen Naomi Osaka ise adını dünyaya duyurmanın haricinde sempatikliğini koruyarak tenis dünyasında yılın çıkışını yakaladı.

Demek ki neymiş? Yetenek ve başarılar kadar bu başarıları hangi tavır ve davranışları sergileyerek yakaladığımız, kazandığımız da önemliymiş... Hoşgeldin Naomi ve bizimle değilsin Serena...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak