Serenay Sarıkaya arabesk özlemini gidermek için neler yapabilir?

Arabesk müziği sadece hayatın sillesini yemiş, derbeder insanların dinlediğini zannediyoruz. Meğer genç, güzel ve başarılı insanlar da sıkı bir arabesk tutkunu olabiliyormuş. "Evde yalnız kalınca son ses arabesk dinliyorum. Damar ötesi şarkıları özlediğimde de taksiye biniyorum" diyen Serenay Sarıkaya sayesinde görmüş olduk bunu. Peki taksileri 'arabesk şarkı keşfetme aracı' olarak kullanan Sarıkaya, damar şarkılar dinlemek istediğinde neler yapmalı?

Serenay Sarıkaya arabesk özlemini gidermek için neler yapabilir?

Bir arabesk mabedi olarak taksi ve dolmuş

Bir arabesk mabedi olarak taksi ve dolmuş

Taksi ve dolmuş şoförleri genellikle feleğin sillesini yemiş, tüm zorluklara rağmen direksiyon sallayıp vites tokatlayarak hayatta kalmış kişilerdir. Hepsi değilse de, büyük kısmını böyle tanımlayabiliriz.

Bu sebeptendir ki acıyı ve kederi konu alan arabeskle en çok özdeşleşen de onlar olur. Serenay Sarıkaya'nın 'damar ötesi' olarak bahsettiği şarkıları dinlemek için taksileri seçmesi doğru bir tercih.

Eğer damar şarkılarda bir eşik daha atlamak isterse, kendisine içi kırmızı LED ışıklarla aydınlatılmış, ön camının iç ön tarafı bol kumaş ve süs eşyalarıyla donatılmış, şoförün hemen baş üstünde püsküllü perde bulunan bir dolmuşa binmeyi öneriyorum.

İşte o zaman asıl arabeske, gerçek sohbete ve vurucu hayat hikayelerine şahit olabilir.

Arabesk yapımlarda yer almayı seviyor

Arabesk yapımlarda yer almayı seviyor

Serenay Sarıkaya henüz 17 yaşındayken 'Adanalı' dizisinde tam bir Adanalı olan Yavuz Komiser'in (Oktay Kaynarca) kızını oynamıştı. Diziyi hatırlayanlar (hatta hiç unutamayanlar), yansıttığı koyu arabesk havayı hatırlayacaktır.Dizinin müziği her ne kadar bir rap parçası olan 'Fark Var' olsa da, 'Adanalı' hem hikayesi hem de replikleriyle tam bir arabeskti.

Aradan geçen 10 yılda Serenay Sarıkaya, arabeskin kraliçesi Bergen'in hayatını oynamaya layık görülecek bir oyuncu haline geldi.Hem başarılı oyunculuğu, hem de arabesk sevdasını birleştirebileceği 'Bergen' rolü için bir süredir şan dersleri alıyor, senaryonun yazılma sürecinde de aktif rol alıyor.

Serenay Sarıkaya filmde kendi sesiyle şarkı söyleyeceği için heyecanlı olduğunu açıklamıştı. Şan dersi almasının haricinde sık sık damar şarkılar dinlemesi, farklı şarkılar dinlemek için taksiye binmesi belki de 'Bergen' rolüne daha sağlam oturabilmek için bir yöntem olabilir.

Kendi arabesk ortamını yaratabilir

Kendi arabesk ortamını yaratabilir

Serenay Sarıkaya madem arabeski seviyor, madem o ortam için taksi çeviriyor, o halde kendi evinde de bu ortama sahip olabilir. Evini adeta bir arabesk mabedine çevirmesi için yapması gerekenler şöyle:

  • GTA serisinden herhangi bir oyun (tercihen GTA V)
  • Direksiyon-vites-pedal seti (tercihen en sert vitesli olan)
  • Şerit LED ışık (tercihen kırmızı)
  • Spotify veya YouTube'da oluşturulmuş arabesk şarkı listesi
     

Evde yaratılacak olan bu arabesksever taksici ortamında Serenay Sarıkaya ister yine taksinin arka koltuğuna oturur kendini müziğin ve GTA haritasının akışına bırakır, ister bu kez şoför koltuğuna geçip 'Taksici Serenay Abla' olarak apayrı bir tecrübe yaşar.

Gecenin bir yarısı Los Santos sokaklarında direksiyon sallamak, en sevdiği şarkı çıkınca taksiyi deniz manzaralı bir yere çekip düşüncelere dalmak, müşteri gelince hayat gailesini bir kenara bırakıp ekmeğinin peşine düşmek gibi...

Yalnız dikkat etsin, GTA V'te taksicilik yaparken bazı müşteriler para vermeden kaçmaya çalışıyor. Dolandırıcılara pabuç bırakmasın. Biz affetsek o affetmesin.

Sarıkaya bu gidişle 'Bergen' rolüne hazırlanmak için başladığı bu yolda "Taksicilerin yaşadığı zorluklar" konulu bir filmin senaryosunu da yazmaya başlayabilir...

Bu makaleye ifade bırak