Dün geceden alınacak dersler

Serhat Ulueren Tüm Yazıları
19 Mayıs Pazar 2013
Ne olursa olsun G.Saray taraftarının ‘2010-11 sezonu şampiyonu Trabzonspor Telekom’a hoşgeldin’ pankartı hiç hoş olmadı. Bana kimse “G.Saray ile F.Bahçe ezeli ve ebedi kardeştir” demesin çünkü bu en büyük yalan. İki takım belki 15-20 yıl önce dost olabilir ama artık değil ve maalesef düşmanlıkları had safhaya çıktı.

Herkes önündeki yemeğe bakmalı ama kimse önündeki yemek istemiyor. Trabzonspor camiası, ortaya çıkan tapelerden, mahkeme kararlarından 2010-11 sezonu için kendini şampiyon görebilir, üstelik böyle düşünmeleri hakkıdır da ama G.Saray’a ne oluyor? İşte tribündeki manasız ve tahrik kokan bu pankartlar, maç öncesi G.Saray ve Trabzonsporlu futbolcuların yaşadıkları, Burak’ın attığı golden sonra sevinmemesi, Selçuk’un yine maç öncesi Trabzonlu meslektaşlarıyla samimiyetini gördükten sonra ‘G.Saray veya Trabzon’a 3 puan gerekse, biri şampiyonluk, diğeri Avrupa kupalarına katılmak için kazanmak zorunda olsa dünkü manzara yaşanır mıydı?’ dedim. Cevap hayır. Çünkü Türkiye’de her şey sonuçlara endeksli. Biri 2 hafta önce şampiyon olmuş, diğerinin iddiası kalmayınca ortaya elbette böyle samimi manzaralar çıkar.

Aslında G.Saray geçen ve bu sezonu şampiyon bitirdiyse bunda Trabzonspor’un payı çok büyük. Selçuk geçen sezon 40 maçta 13, bu sezon 42 maçta 7 gol, Burak bu sezon 39 maçta 32 gol atmış. Engin’in, Umut’un, Ceyhun’un katkılarını da sayarsam G.Saray’ı aslında kendi öz yerlileri ve yabancıları değil, bizzat Trabzon’dan gelen oyuncuların şampiyon yaptığı açık ve net ortada. Belki de G.Saraylı taraftarlar bundan dolayı bordo-mavili oyunculara bu kadar büyük sempati gösterdi.

TEK SORUMLUSU YILDIRIM

Tabii işin doğrusu, bugün G.Saraylı Trabzon’a, Beşiktaş’a, Trabzonlu yine G.Saray’a, Beşiktaş’lısı G.Saray’a ve Trabzon’a, tüm Anadolu kulüpleri de bu 3 takıma sevgi ve saygı gösteriyor, F.Bahçe sağda solda taşlanıp küfür yiyorsa bunun tek sorumlusu Aziz Yıldırım’dır. Bilmem anlatabildim mi? Tam bu satırları yazarken Arena’da 50 bin kişi gırtlarlarını yırtarcasına F.Bahçe’ye küfrediyordu. Aziz Yıldırım artık bırakmalı ve Türk futbolunda zirve yapan bu nefret, kin, intikam kendiliğinden sona ermelidir.