Yazarlar
01.12.2013 - 02:30

Sermaye grupları isim yapmış lokantaları topluyor

Sitene Ekle
Olayların içinden  |  Güngör Uras guras@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Doğuş grubu çok sayıda lokantaya ortak oldu. Bu lokantaları tek çatı altında topladı. Doğuş grubunun girişimi Türkiye için yeni bir yatırım modeli idi. Önceleri yadırgandı. Fakat sermaye gruplarının benzer girişimlerine kapı açtı. Şimdilerde daha başka sermaye gruplarının, isim yapmış lokantalara ortaklık arayışına girdikleri görülüyor.
Olan biten Türkiye’ye özgü bir gelişme değil. Fransızların ve de turistlerin farklı mutfağı ve servisi ile yıllardır kapısında sıra bekledikleri ünlü Paris lokantaları da şimdilerde isimlerini koruyor ama, mülkiyetleri ve işletmeleri belli sermaye gruplarına geçmiş durumda.
Dört büyük sermaye grubu, Paris’i Paris yapan en ünlü kahveler ve en ünlü lokantaları çatıları altına almış durumda.
Paris’te yaşayan arkadaşım Füsun Tüfekçi Tarhan’dan rica ettim. Benim için bu dört grubun şemsiyesi altına giren ünlü  kahve ve lokantalar hakkında bilgi topladı.

Dört büyük grup
Gilbert (1949) ve Jean-Louis Costes (1951) kardeşlerin ilk yatırımları Halles bölgesindeki Cafe Costes. 1983’te bu kahveyi daha o zamanlar adı duyulmamış bir tasarımcıya, Philippe Starck’a çizdirmişler. Daha sonra Cafe Beaubourg’u açmışlar.
Louvre müzesinin avlusundaki Cafe Marly, Pompidou kültür merkezinin çatı katındaki George, Les Invalides’deki Esplenade, Avenue Montaigne’deki Avenue, Saint Germain meydanındaki Societe ve sayıları 40’a ulaşan, şehrin en gözde mekanlarına sahip dev bir imparatatorluk haline gelmişler.
Grubun sahip olduğu iki de otel var. 1995’te açılan Hotel Costes ve Costes K. Bütün bu cafe, restoran ve otellerin yönetimi tamamen ailenin kontrolünde.
Flo grubu ise şimdilerde Paris’in en eski ve önemli brasserilerinden Flo, Julien, Vaudeville, Coupole, Bofinger, Boeuf Sur le Toit, Terminus Nord ve Balzar’ın sahibi.
Grup restoran işine 1968’de Flo’yu satın alarak giriyor. Şimdilerde 35 brasserie, Flo grubunun yönetiminde. Ünlü Balzar da bu gruba 1998’de katıldı.
Flo grubu yüzde 29 oranında halka açık. Sermayenin 71’i Companie Nationala Portfeuille, Ackerman & Von Haaren, Tikehau Capital adlı yatırım fonlarının elinde.

Procope (kuruluşu 1686) satıldı
Freres Blanc grubunun sahipleri, Pierre ve Jacques Blanc, babalarından kalan, 1942’de kurulmuş ve babaları tarafından işletilen, o zamanlar Paris’in “Merkez Hali”nin olduğu semtte yer alan Pied de Cochon “Domuz Ayağı”, brasseriesi ile işe başlayıp, bugün 14’ü brasserie olmak üzere, 25 lokantaya sahipler. Aralarında Paris’in en eski lokantası olduğu söylenen Procope (1686) olmak üzere, Champs Elysees’deki Alsace, Fermette Marbeuf, Place de Terne’deki Lorraine, St. Germain’deki Petit Zinc gibi çok sevilen lokantalar bu grubun işletmeleri. Bu grubun sermayesinin çoğunluğuna da yatırım fonları sahip.
Dördüncü büyük grup ise Groupe Bertrand. Brasserie Lipp’i satın alarak yola çıkan grup, şimdilerde Angelina, Le Deux Station, Sir Winston, La Gare, Volfoni, L’ile, La boulangerie de Papa, Charlie, Birdy başta olmak üzere çok sayıda lokantayı, kahveyi çatısı altına toplamış durumda.
Görülüyor ki olan biten bize özgü bir gelişme değil. Paris’te bile ünlü lokantaları sermaye grupları teker teker topluyor.


Yazarlarda Ara
Bul
Hangisi kargo grubunun seslendirdiği şarkıdır?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.