Sertab Erener 'Bastırın Kızlar'la 'son dakika' uyarısı yapıyor

Sertab Erener, yeni single'ı 'Bastırın Kızlar'la hafta sonunda karşımıza çıktı. Günlerdir sosyal medyada duyurusu yapılan ve hayranlarının merakla beklediği şarkı heyecan yaratmayı başardı. Peki Sertab Erener'in 'Bastırın Kızlar'daki en büyük sürprizi ne?

Sertab Erener 'Bastırın Kızlar'la 'son dakika' uyarısı yapıyor

Parmakla gösteriyoruz

Parmakla gösteriyoruz

Sertab Erener bu ülkenin gelmiş geçmiş en önemli şarkıcıları arasında. Bunu birçoklarımız kabul ediyoruz, kabul etmeyeni parmakla gösteriyor ve ötekileştiriyoruz. Ve bu başarının belki de yüzde 20'sidir 2003'teki Eurovision birinciliği. Sonuçta Sertab Erener, Eurovision'dan önce de Sertab Erener'di.

Sertab Erener'den ziyade Sertab!

Eurovision sonrasında çıkan 'Aşk Ölmez' albümüyle müzisyenlik vurgusu yapan, daha sonra 'Bu Böyle' ve 'Açık Adres' gibi şarkılarla tekrar 'ana akım pop'ta kendisini hatırlatan Sertab Erener, özellikle son yıllarda enteresan bir yol izliyor. 'Sertab Erener'den ziyade 'Sertab' samimiyetiyle karşımıza çıkıyor!

Doğru yolda 

Doğru yolda 

Yani kendisinden beklenileni yapmak yerine yapması gerekeni, yapmak istediğini yapıyor. Müzikaller, vapurda şarkı söylemeler, teknolojiyi aktif kullanmalar, istediği şarkıları istediği düzenlemelerle söylemeler, "Egosu yüksek" algısını yerle bir edecek kadar 'Sertab'laşmalar... Evet, Sertab Erener doğru yolda ilerliyor.

Golü 90'dan attı

Golü 90'dan attı

Bu 'doğru yol'un en önemli kanıtlarından biri de kuşkusuz 'Bastırın Kızlar' single'ı oldu. Sertab Erener kendisinden 'hit' bekleyenlere "O hit öyle yapılmaz, böyle yapılır" dercesine bir cevap verdi. Hayvanların, kadınların, LGBTİ bireylerin ötekileştirildiği bir dünyada "Bir dakika!" dedi ve 'Bastırın Kızlar'la golü 90'dan attı.

'Sertab Gibi' sound'u

'Sertab Gibi' sound'u

Sözü Can Bonomo'ya, müziği Ersel Serdarlı'ya ait olan şarkı pop-rock sularında geziniyor. 'Sertab Gibi' albümünde "Şu kadın pop-rock bir şeyler söyledi, oh ne güzel oldu" dedirten sound'u hatırlatıyor. Bir de elbette arkasına kadın rüzgârını dahil ediyor. Hem de tam olarak birilerinin bu meseleyi en üst başlıklara çıkartması gerektiği dönemde!'Popülizm' denilemez

'Popülizm' denilemez

"Gündem kadın hakları, ee, Sertab Erener de gitmiş bundan prim kasıyor" gibi über anlamsız yorumlara denk gelmiş olabilirsiniz hafta sonunda. Üzücü. Sertab Erener'i popülizmle suçlamak bu. Biz ne zaman Sertab Erener'i 'doğru zamanda doğru yerde' gördük peki? Popülizmle suçlamak için elde kanıt olması lazım, ancak öyle bir kanıt yok.

Samimi ve öncü tavır

Samimi ve öncü tavır

Sertab, gereken cevabı klipte vermiş. Bir kadın dans da edebilir, yumruk da atabilir, isyan da edebilir. Bir kadın saçını süpürge etmek istiyorsa ancak ve ancak kendi canı istediği için yapabilir. Evet, Can Bonomo'nun sözleri ya da agresif kemanlar nokta atışı. Daha da önemlisi Sertab Erener'in samimi ve 'öncü' tavrı.

Sesi, vizyonu, metanoyası...

Sesi, vizyonu, metanoyası...

Sertab Erener'in Sertab'lığa evrildiği noktada böyle özgüvenli bir şarkıyla onu görmek sevindirici. Sertab kendisini kimseye kanıtlamak zorunda değil. Ses, vizyon, metanoya... Hepsi Sertab'ta var. Diğer şarkıcılar gibi bizi bir güldürüp bir ağlatmak yerine, her zaman yeni kapılar açması gereken bir isim.

"Hop" diyor

"Hop" diyor

Biz ona dinleyicileri olarak bu görevi vermedik, Sertab Erener başlattığı ilk'lerle bunu kendisi edindi. Vapurda şarkı söyledi, sosyal medyadaki hayranlarına sürpriz yapıp klibinde oynattı, müzikallerle diskografisini zenginleştirdi. Evet, Sertab şu anda kadınlara yönelik erkek şiddetine "Hop" diyor. 

"Sertab Erener'den son dakika uyarısı"

"Sertab Erener'den son dakika uyarısı"

Sertab Erener'in 'Bastırın Kızlar'ını kategori dışında değerlendirmemiz gerek. "Şarkı şöyle olmuş, böyle olmuş" yerine "Sertab Erener'den son dakika uyarısı" olarak algılamalıyız 'Bastırın Kızlar'ı. Nasıl meteoroloji bizi doluya, fırtınaya uyarıyor... Sertab Erener de artık böyle bir müzisyen. Yol açıyor, yol gösteriyor, tekdüzelikten kurtarıyor ve her zaman olduğu gibi yine takdirimizi kazanıyor...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak