Doğan Kitap aracılığıyla okuyucularıyla buluşan roman, gerek okuyucuyla kurduğu samimi diyalog ve yalın anlatımı, gerekse öykünme ritmindeki yüksek ifade gücüyle, polisiye/ suç edebiyatı dünyasında ses getirecek yenilikler içeriyor.

Yazarlık kariyerine ‘Kuraldışı Öyküler’ ile girişte bulunan Ercan Akbay, yeni romanına, “Yıkmak yaratıcı bir eylemdir,” diyerek başlıyor. Anarşist felsefenin kuramcılarından Mihail Bakunin’in bu ünlü manifestosundan yola çıkarak, serüvenlerle dolu özyaşam öyküsünü, tutkulu bir aşkın ardındaki karanlık dünyanın suçlarıyla harmanlıyor. ‘Değirmenlere Karşı’, gelişen teknolojinin çürümüş nimetlerinin yükü altında ezilen mutsuz insanların umarsız çırpınışını yüzümüze bir tokat gibi çarpıyor.

Kitabın dilinin çok akıcı ve sürükleyici, devinimlerle dolu hikâye anlatımının içten ve inandırıcı olmasının yanı sıra Ercan Akbay’ın kurgularındaki merak uyandırıcı düğümlerin beklenmedik tuhaflıktaki çözümlere varması, onun özgün üslubunu yazın dünyasındaki yerli ve yabancı çağdaşlarından farklılaştıran en önemli unsur olarak öne çıkartıyor.

İlk kitabı ‘Kuraldışı Öyküler’in ‘Tales of the Weird’, ikinci romanı ‘Tilki tilki saat kaç?’ın ise ‘What time is it, Mr Wolf?’ adıyla ABD’de İngilizce olarak yayımlanan yazar, batı kuşağındaki kara-kurgu (black fiction) meraklısı kitapseverlerin de ilgisini çekmektedir.

ARKA KAPAK YAZISI
İstanbul’un en şaşaalı caz kulübünün genç patronunun âşık olduğu caz şarkıcısı Serra ile yaşadığı yasak ilişki, kısa süre sonra bir kâbusa dönüşür. Yirmi yıl süren bu tutkulu serüven, heyecan verici bir ayin biçimini alır. Dünyadaki yaşamı bitirmeye karar vermiş olan acımasız canavarlara karşı durmak, değirmenlere karşı umutsuzca savaşmaktan başka bir şey değildir aslında…

‘Değirmenlere Karşı’, soluk soluğa okuyacağınız, merak uyandıran entrikalarla dolu şoke edici bir roman…

Ercan Akbay

Ercan Akbay 1959’da İstanbul’da doğdu. 1978’de, üniversiteye başladığı aynı gün çalışmaya da başladı. Turizm ve elektronik sektörlerindeki iş döneminden hemen sonra bir caz kulübü işletti, çeşitli alanlarda şirketler kurdu; borsada, gayrimenkul işinde, müzik, belgesel ve bale eseri film yapımcılığında, eski film ve taş plak restorasyonunda, konser kayıtlarında, ses kayıt stüdyoculuğunda, kapak ve afiş tasarımcılığında ve buna benzer çeşitli işlerde çalıştı. Müzik, resim ve edebiyat alanlarındaki faaliyetlerini her dönem aralıksız sürdüren Ercan Akbay,1997’de aynı isimli hikâye kitabına atfen, deneysel bir albüm olan ‘Kuraldışı Öyküler’i ve aynı yıl, ilk romanı Erkekler Ağlamaz’ı yayımladı. 2007 yılında, bir TV film senaryosu olarak başladığı ‘Tilki tilki saat kaç?’ adlı romanı okuyucuyla buluştu. Değirmenlere Karşı, yazarın dördüncü kitabıdır.