Cumartesi

09.09.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.09.2017-2:30

Sesin Rengi

Kitapta Roland Barthes’ın sinema, edebiyat, eğitim ve kültür konularında verdiği söyleşilerin bir kısmı bir araya getiriliyor.

Sitene Ekle

GÜLDEN ÖKTEM - KİTAPLIK - goktem@milliyet.com.tr

SESİN RENGİ

Roland Barthes / Çev: Ahmet Nüvit Bingöl /  Fiyatı: 32 lira

Kitapta Roland Barthes’ın sinema, edebiyat, eğitim ve kültür konularında verdiği söyleşilerin bir kısmı bir araya getiriliyor. Söyleşi türünün bir özelliği olarak, eleştirmen sorular karşısında kâh düşüncelerini açıyor kâh başka düşüncelerle ilişkiye giriyor kâh doğrudan yazmadığı konular hakkında görüşlerini açıklıyor.

ALGININ ÖNCELİĞİ VE FELSEFİ SONUÇLARI

Maurice Merleau- Ponty / Çev: Yusuf Yıldırım / Alfa Yayıncılık / 14 lira

“Algının Önceliği ve Felsefi Sonuçları”, M. Merleau-Ponty’nin 23 Kasım 1946 günü Fransız Felsefe Topluluğu önünde sunduğu metinle sonrasındaki tartışmaların tekrar ele alınarak basılmış hali olarak okurun karşısına çıkıyor.

UYKUSU  KAÇAN KRAL

Zeynep Alpaslan / Çınar Yayınları / 15 lira

Kral Mışıl boş bulunup söylediği bir sözle Dük Yerebatan’ı incitir ve bunun huzursuzluğuyla gözüne günlerce uyku girmez, ta ki sihirli kelimeyi söylemeyi öğrenene kadar. Zeynep Alpaslan parmak sallayıp “Özür dile” edasından uzakta, maceralı bir masalın içinde çocuklara özür dilemenin kıymetini anlatıyor. Öyküye Vaghar Aghaei’nin çizimleri eşlik ediyor.

HAYRİYE HANIM’I  KİM ÇALDI?

Figen Şakacı / İletişim Yayınları / 17 lira

Figen Şakacı, 2011 yılında “Bitirgen”le başladığı, 2014’te “Pala Hayriye”yle devam ettirdiği üçlemesini bu ay çıkan son romanıyla tamamladı. Çocukluğundan ilk gençliğine, yetişkinliğinden yaşlılık yıllarına dek takip ettiğimiz Hayriye’nin öyküsü de bu yeni romanla bir sona kavuşuyor. Şakacı’nın romanı, başlığının sonuna koyduğu soru işaretiyle açıyor bu son celseyi: “Hayriye Hanım’ı Kim Çaldı?” 
 


Etiketler: Bingöl, eğitim, sinema
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.