İstanbul

Yerel Haber
17 Eylül 2014 - 16:10

SETA YÖNETİMİNDE DEĞİŞİKLİK

IHA

Türkiye’nin en büyük düşünce kuruluşlarından Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı yönetiminde önemli değişiklikler gerçekleşti. Prof. Dr. Burhanettin Duran SETA Genel Koordinatörlüğüne getirildi.Değişen kadroda Doç. Dr. Fahrettin Altun da SETA İstanbul’un Genel Koordinatörü oldu.
2005 YILINDA KURULDU
Son dönemde özellikle cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında yayınladığı analizler ve dış politikadaki sıcak konular, IŞİD ve Ukrayna krizi üzerine yaptığı çalışmalarla dikkat çeken SETA’nın Ankara, İstanbul, Washington D.C ve Kahire’de ofisleri bulunuyor. Ayrıca SETA pek çok yayınının yanı sıra Insight Turkey ve Ru’ye Türkiye dergilerini çıkarıyor. 2005 yılında kurulan SETA, siyasetten dış politikaya, medya ve iletişimden toplum ve kültüre, hukuk ve insan haklarından ekonomi ve eğitim alanlarına kadar çalışmalarda bulunuyor.
PROF. DR. BURHANETTİN DURAN KİMDİR?
1993 yılında Bogˆaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1993-2001 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisansını ve doktorasını yaptı. Aynı yıllarda Sakarya Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2001-2009 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Uluslararası I·lis¸kiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2010-2011 eğitim yılını George Mason Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak geçirdi. Değişik kitap ve dergilerde Türk düşünce tarihi, Türk dış¸ politikası, İslamcılık, Avrupa, demokrasi ve sivil toplum konularını işleyen Türkçe ve İngilizce makaleleri yayımlandı. 19. Dönem Parlamento Tarihi (3 cilt) başlıklı kitabın yazarı olan Duran, Dönüşüm Sürecinde Türkiye, Dünya Çatışma Bölgeleri I-II, Ortadoğu Yıllığı 2008, Türk Dış¸ Politikası Yıllığı 2009, 2010, 2011 ve 2012 adlı eserlerin editörleri arasında yer aldı. Ekim 2013-Eylül 2014 arasında SETA İstanbul Genel Koordinatörlük görevini yürüttü. Hâlihazırda İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesi olan Duran, aynı zamanda Sabah gazetesi köşe yazarıdır. Duran, 16 Eylül 2014 tarihinde SETA Genel Koordinatörü olarak atanmıştır.
DOÇ. DR. FAHRETTİN ALTUN KİMDİR?
1976 yılında Stuttgart-Aalen’de doğdu. 1998’de İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. 2002-2003 öğretim yılında ABD’de Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. Doktorasını 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde tamamladı. Modernleşme Kuramı: Eleştirel Bir Giriş (İstanbul: Küre Yayınları, 2. baskı, 2005) isimli kitabı kaleme aldı. Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce: İslamcılık (İstanbul: İletişim Yayınları, 2004), Sivil Topluma Farklı Bakışlar (İstanbul: Kaknüs Yayınları, 2005) ve Küresel Güçler (İstanbul: Küre Yayınları, 2005) isimli kitapların ortak yazarlarından olan Altun’un medya sosyolojisi, siyaset sosyolojisi, sosyal teori ve Türk modernleşmesi alanlarında ulusal ve uluslararası akademik dergilerde çeşitli makaleleri yayımlandı. 7 yıl kitap yayıncılığı sektöründe çalıştı. 3 yıl süreyle Anlayış dergisini yönetti. Çeşitli belgesel filmlerine ve televizyon programlarına danışmanlık yaptı.Medya ve iletişim sosyolojisi, siyaset sosyolojisi, siyasal iletişim, Türk modernleşmesi, Türkiye politik kültürü ve siyasal düşünce hareketleri alanlarında çalışmalarını sürdüren Altun, Ekim 2013-Eylül 2014 tarihleri arasında SETA İstanbul Genel Koordinatör yardımcılığı görevini yürüttü. İstanbul Şehir Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdüren, Akşam gazetesinde haftada üç kez köşe yazıları yayımlanan Altun, 16 Eylül 2014 tarihinde SETA İstanbul Genel Koordinatörlüğü görevine atanmıştır.

İstanbulYerel Seçim Sonuçları

İstanbul Hava Durumu

12°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.