Siena’da mutlaka yapmanız gereken 10 şey!

Eklenme Tarihi05.04.2016 - 2:30-Güncellenme Tarihi06.04.2016 - 12:29
Zeytin ağaçları ve Chianti üzüm bağlarıyla çevrili olan Siena Toskana’nın göz bebeği. Dev şehir kapılarından girer girmez fark edeceğiniz bir gizeme ve sıcak bir ruha sahip aynı zamanda.Her biri film karesi olan daracık sokakları ve taş binaları ile fotoğraf çekmeye doyamayacağınız bir rota olduğu kesin! Peki ya Siena’da  görmeden, yapmadan dönmememiz gerekenler neler?
1. Siena’ya gelemden önce mutlaka Siena’da çekilen filmleri (Oscar ödüllü The English Patient, Stealing Beauty...) izleyin ve  Siena’da geçen kitapları okuyun! Buraya geldiğinizde çok daha anlamlı hale geleceklerine şüphe yok.
2. Şehirde 17 mahalle (contrada) var. Bu mahallelerin her birini başka bir figür temsil ediyor. Tek tek mahalleleri keşfe çıkabilirsiniz. Evlerin kapılarındaki figürlerden hangi mahallede olduğunuzu anlayabilirsiniz.
3. Ezme bademden yapılmış Ricciarelli bisküvileri, zencefilli çörekleri nin tadına bakın!  “Noto” adlı bal, badem ve karabiberli tatlı şeker de  Siena’nın en meşhurlarından.
4. 1284-1299 yılları arasında inşa edilmiş olan Siena Katedrali  (duomo)2ni mutlaka görün. Michelangelo, Bernini gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.
5. Dünyanın en güzel meydanlarından biri olan “Piazza del Campo”’da uzun uzun oturun. Etrafı ve insanları seyredip, şehrin havasını soluyun. 
6. Mutlaka “Piazza del Campo”’ya karşı bir dilim pizza yiyip, şarabınızı yudumlayın!
7. Siena’daki şarküteri marketlerden, bolca parmesan, şarap, ve makarna satın almayı unutmayın!
8. Kırmızı tuğla ile inşa edilen San Domenico Kilisesi'ni de  gömeden şehirden ayrılmayın!
9. Piazza postierla'da, "dünyanın en küçük penceresi"ni görün!
10. Yağmur yağarsa, saklanmayın! Şehri sokak sokak gezin. Yağmur bu şehre çok yakışıyor!

 
Daha fazla Siena yazısı www.kesfettik.com'da!
 
 
Etiketler