Pazar

01 Kasım 2009 - 01:00 | Son Güncelleme:

Sevişme sahneleri gişeye yarar mı?

Film ve dizilerdeki sevişme ve öpüşme sahneleri belki de hiç bu kadar çok tartışılmamıştı.

Sitene Ekle
Sevişme sahneleri gişeye yarar mı?

BADE GÜRLEYEN

Bir grup bu tür sahnelerin gişe ve reyting açısından çok önemli olduğunu söylerken bir grup ise açık saçık sahnelerin bilinçli seyircinin umrunda bile olmadığı fikrinde. Yapımcılara, oyunculara, yönetmenlere, tiyatroculara, sinema yazarlarına, yani konunun uzmanlarına sorduk: Sevişme sahneleri film ve dizilerin gişe ve reytinglerini artırır mı? Yoksa aksine ailelerin bu film ya da dizileri izlemelerini engeller mi?

“Sevişme sahnelerinden korkmaya gerek yok, tanıtıma katkı sağlıyor”
Ali Poyrazoğlu (Tiyatrocu)
 
- Sevişme sahneleri merak uyandırıyor. Eğer bir filmin ya da dizinin içinde olması gerekiyorsa, hikaye gerektiriyorsa olmalı. Bu sahnelerden bu kadar korkmaya gerek yok. Önemli olan estetik çekilmesi. Sinema tarihine geçmiş muhteşem sevişme sahneleri var. Çağımızda bunun konuşulması bile gereksiz. Çünkü internette, sanal alemde herkes istediğini seyrediyor zaten. Merak uyandırdığı için, dünyanın her yerinde basın tarafından filmin tanıtımında böyle haberler tercih edildiği için, filmin duyurulmasında sevişme sahneleri katkıda bulunuyor, dürüst olmak gerekir.
-Ailelerin bu dizileri izlememesi ya da filme gitmemesi diye bir şey kalmadı bence dünyanın hiçbir yerinde. Artık herkes her şeyi izliyor. Devekuşu gibi kafamızı kuma gömemeyiz. Seyirci bence sadece bu sahneleri seyretmek için bir filme gitmez. Hikayeyi sevdiği için, oyuncuları, yönetmeni, kameramanı görmek için gider. Bir filmi izlemek için pek çok neden var. Tek bir sevişme sahnesi neden olamaz.

“Cinselliğin ilgi çekmesi ayıp değil, olumlu etkiler”
Atilla Dorsay (Sinema yazarı)

-Sinema bir sanat olduğuna göre cinselliğin mümkün olduğu kadar estetik biçimde aktarılması gerekir. Ama işin özü seks olduğuna göre öyle de verilse böyle de verilse insanların ilgisini çekiyor. Bu ayıp bir şey değil. Sanatçıya düşen seksi gerektiği kadar ve estetik biçimde vermek. Üzerinde çok konuşulması da onu ırgalamamalı. Olsa olsa filme reklam olduğu için iyi bir şey sayılır.
-Gişeyi ve reytingleri olumlu etkiler sevişme sahneleri. Bu tür sahnelerin olmasında da aranmasında da ayıp bir şey yok. Reklam çağındayız. Yeterki işin özüne döndüğümüzde sanatçıyı ya da yönetmeni utandıracak bir şey olmasın.
-Aileler bu tür sahneleri seyretmez diye bir şey yok.
Ne münasebet. Seks herkesin doğasında olan bir şey.

“Sevişme sahnesi haber olur ama reyting yükseltmez”
Birol Güven (Yönetmen)

-Sevişme sahnelerinin bir filmin gişesini etkilediği hiç görülmedi bugüne kadar. İstatistiklere baktığımızda bu tür sahnelerle ön plana çıkan ve gişesi hiç olmayan filmlerin sayısı çok fazla. Sevişme sahneleri bir filmi kurtarmıyor. Reytingi artırdığını da düşünmüyorum. Bu diziler zaten izleniyor. Reytingleri yüksek. Sevişme sahneleri sadece bu dizi ya da filmlerle ilgili haber üretilmesine neden oluyor. Bu dizilerin sahneleri, reytingleri yüksek olduğu için konuşuluyor zaten. Reyting almayan dizilerde de var sevişme sahneleri ama bunlar konuşulmuyor.
-Ailelerin bu filmlere gitmemelerine neden olabilir açık sahneler ama genellikle seyirci bir filmi tek bir sahnesi için seyretmiyor. Daha bilinçliler. Bir filmi bir bütün olarak ele alıp gidiyorlar ya da gitmiyorlar.

“Sevişme sahneleri bir filmin gişesini etkilemez”
Cevda Düvenci (Oyuncu)

Bence sevişme sahneleri bir filmin gişesini ya da bir dizinin reytingini etkilemez.
Ailelerin bu tür yapıtları seyretmeyeceklerine de inanmıyorum. Çünkü bunlar hayatın içinde olan şeyler.
Film ya da dizi tanıtımlarının sevişme sahneleriyle yapılmasının nedenlerini de bilmiyorum. 


“Seyirci hikayeyi takip ediyor, ona vuruluyor, gerisi laf”
Dolunay Soysert (Oyuncu)

-Hiçbir seyircinin bir filmi ya da diziyi seçerken içindeki sevişme sahnelerine göre karar verdiğini düşünmüyorum. Seyirciyi aç ve seçimlerini cinsellikten yana yapıyor gibi algılatılıyoruz ve bir anlamda izleyiciye hakaret etmiş oluyoruz. Yani “O kadar düz ve ilkel zevkleri var ki seyircimizin, iki öpüşme, iki sevişmeye sizi izlemeye başlarlar” gibi bir düşünce oluşturuldu. Eğer başarının formülü bu olsaydı, bu kıran kırana reyting savaşında bu formül uygulanır böylece yayında çok daha fazla dizi kalmayı başarır, bol sevişmeli filmlerle sinemamız gişe patlamaları yaşardı. Seyirci hikayeyi takip ediyor, ona vuruluyor, gerisi laf, başka bir şey değil. Tutmamış bir işte istediğiniz kadar koyun sevişme sahnelerini, seyirci karakterleri hikayeyi takip etmiyorsa o sahne için artık o dizinin seyircisi olmuyor, yapılan da boşa bir çırpınış oluyor.
-Dizilerde, filmlerde insanı, insana dair hikayeleri anlatır. Yeme içme, nefes alma, uyuma, yürüme gibi sevişme de insana dair. Film tanıtımlarında sevişme sahnelerinin sık kullanılmasının nedenini yapanlara sormak gerek. Hikayesi kuvvetli, yapımcısının güvendiği bir filmin, sevişme sahneleriyle gündeme getirilerek neden işi gölgelendirdiklerini çözemiyorum. 

“Sevişme sahnesinin olup olmaması bilinçli seyircinin umrunda olmaz” 
Ezel Akay (Yönetmen)

-Sevişme sahneleri bence çok önemli değil. Yapılan her şeye sanatsal değerlendirmeyle bakılması gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki sadece bu tür sahneleri izlemek için sinemaya giden insanlar da var tek tük ama bilinçli seyircinin pek umrunda olacak şeyler değil bunlar. “Film çok romantik mi, değil mi?” ya da “Çok erotik mi, değil mi?” diye bakılır.
-Sevişme sahneleri belki bazı ailelerin
o diziyi ya da filmi seyretmesini engelleyebilir ama genel kitlenin etkilemeyeceğini düşünmüyorum. O kadar da aptal değil seyirci. Çok az seyirci “Bu filme gitmek istiyorum ama içinde bir sevişme sahnesi var, gitmeyeyim” der. Ben küçükken Türkan Şoray ve Kartal Tibet öpüşürken sandalyenin altına saklanırdım, utanırdım. Ama dünya batmadı. Filmin bütünü daha önemli seyirci için.
-Biz Amerikan filmleriyle yaşadık son 30 yıldır. Bir Türk filmine koymaya cesaret edemeyeceğimiz nitelikte pek çok sahne hiç önemsenmeden geçti gitti. Bu tür sahneleri seyretmeye çok alışmış bir sinema seyircisi var. Türkiye’de bir yılda 40 milyon kişi sinemaya gidiyor. Televizyon evlere girdiği için biraz daha farklı ama yine de estetik olan, pornografik olmayan sahnelere asla “Hayır” demez. 


“Sevişmek, dört duvar arasında olduğundan merak edilir, filme de katkısı olur”
Fatih Aksoy (Yapımcı)

-Bence sevişme sahneleri önemli. Sevişme sahnelerinin gişede ve reytingte önem taşıdığı herkesin bildiği bir şey. Sevişmek dört duvar arasında olduğu için merak edilir. Hele de bildiğimiz tanıdığımız insanların sevişmesini daha da merak ederiz. Bu nedenle sevişme merak uyandırır, merak uyandırdığı için de diziye de filme de katkısı olur.
-Televizyonda belki insanlar çoluk çocuk açık sahneleri seyretmek istemeyebilir ama sinemada her zaman sevişme sahneleri yarar sağlar gişeye.

“Abazan bir toplum olmaktan öteye geçemiyoruz”
Lale Mansur (Oyuncu)

Hâlâ abazan bir toplum olmaktan öteye gidemediğimizi düşünüyorum. Beren Saat yeni filminde intihar bombacısını oynuyor. Biz intihar bombacısı rolünü tartışacağımıza sevişme sahnesini tartışıyoruz. Çok acı bir şey bu aslında. Daha iğrenç bir şey düşünemiyorum. 
- Sevişmek hayatımızın içinde olan, yemek içmek kadar normal olan bir şey. Artık bunu anlasak çok iyi olacak. Hastalıklı bir toplumuz, bu belli. Biraz ileriye gitmemiz gerekiyor artık.

“Amaç bu sahnelerle filmin adını duyurmak; bunun da gişeye etkisi oluyor”
Nil Kural (Sinema yazarı)

-Filmleri, pazarlama taktikleri içerisinde sevişme sahneleriyle öne çıkarmak bir klasik. Bu da kıyasıya bir gişe rekabeti olan ticari sinemada, filmin vizyona girmeden önce adının daha sık duyulmasına, daha sık haberleşmesine neden oluyor ki, etkisi de bu noktada.
Amaç filmin adını daha sık duyurmak. Bunun da gişeye mutlaka bir etkisi oluyor.
-Sevişme sahneleri ailelerin filme gitmesini engelleyebilir. Nedense, korku filmlerindeki şiddet sahnelerinden ziyade sevişme sahnelerine daha fazla refleks gösteriliyor. Ama kazandırdığı gişe mi, kaybettirdiği gişe mi fazla olur, kestirmek güç. 

“Dizilerin reytingleri bence düşer”
Türker İnanoğlu (Yapımcı)

Televizyonu aileler, çoluk çocuk seyrettiği için sevişme sahneleri reytingi düşürür bence. Ama sinemada böyle bir şey olmaz. Sinemaya zaten aileler gitmiyor. Dolayısıyla filmler ve gişe olumsuz etkilenmez, sinemada seyirci sayısı düşmez.

Etiketler:
Kar fırtınasına ne denir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX