Sevmeyeni dövüyorlar: Game of Thrones'u sevmemek neden ayıp?

Bir dizi, film, kitap, albüm ilginizi çekmiyorsa çekmiyordur. Bir sanat ürününün çok satan, çok izlenen, çok dinlenen, başkaları için 'çok harika' olması, sizdeki izlenimini değiştirmez. Bu nedenle, popüler işleri beğenmemek, 'havalılıkla' alakalı değil. Öyle olsa bile "Havalı görünmek için beğenmediğini söylüyorsun" diyerek insanları tuhaf bir şekilde zan altında bırakmak mantıksız.

Sevmeyeni dövüyorlar: Game of Thrones'u sevmemek neden ayıp?

Üretimler beğenilere hitap eder

Üretimler beğenilere hitap eder

Kültür sanat üretimlerinin bütünü, beğenilere odaklanır. Yani, fantastik edebiyattan hoşlanıyorsanız, çoğunlukla fantastik eserleri tüketip, mesela aşk romanlarını daha ender tüketirsiniz. Eh, beğeniler bu şekilde biçimlenip kendini gösterir. Bu, insanlığın doğasında var. Şunu severken, bunu sevmeyiz.

Her üretimin kendi kitlesi

Her üretimin kendi kitlesi

Kimimiz gerilim filmlerini, kimimiz pop müziği, kimimiz absürt komedileri severiz. Elbette ikisinin bir arada sevilmesi makbul, yine de birileri Star Wars birileri ise Yüzüklerin Efendisi sever. Fakat iki taraf da birbirine "Benim beğendiğimi beğenmediğini söylüyorsan bu yalandır" dememeli. Çok saçma zira.

'Entelsin ya' bitmesi gereken bir tepki

'Entelsin ya' bitmesi gereken bir tepki

Dönem dönem popüler olan romanlar, diziler, filmler, albümler, müzisyenler değişir. O popülerlik, çok da can yakar bir yandan. Beğenmeyene yergi, günümüz insanında 'beğenilen metaya' yergiden daha yaygınlaşmış davranışlardan... "Bunu nasıl beğenmezsin, milyonlarca insan beğeniyor!" demeye bayılıyor günümüz insanı. Sosyal medyanın da kuvvetini arkasına alarak, esip gürlüyor.

Çoğunluğun sevmesi, sevilebilir kılmaz

Çoğunluğun sevmesi, sevilebilir kılmaz

Bir ürünü çoğunluğun sevmesi, onun herkes tarafından sevilebilirliğini sağlamaz. Zaten böyle bir şey mümkün de değil. Hiçbir kültürel üretim herkes tarafından sevilemez. Kimimiz çağdaş sanattan, kimimiz modern sanattan, kimimiz baroktan, eh kimimiz de klasik sanattan hoşlanırız.

Yahu, evimizin salonunu bile herkesin salonundan farklı dekore ediyoruz. Her ailenin kendi zevklerinden ya da yaşam tarzı ve ihtiyaçlarından etkilenerek oluşturduğu bir salonu var. Zevkler yaşam biçimlerini, yaşam biçimleri de zevkleri belirlerken nasıl olur da "herkes beğeniyor, sen nasıl beğenmezsin?" akılcı bir soru olabilir?

"Bir kez izle, bayılacaksın"

"Bir kez izle, bayılacaksın"

Çoğunluğun beğendiği işler, artık bir şekilde o işleri beğenmeyen ya da o işlerle ilgilenmeyenlerin üzerinde baskı oluşturur oldu. Beğenmeyen azınlık, makul olmayan bir tepkiyle karşılaşıyor. "Game of Thrones'u nasıl beğenmezsin ya, sen tam izlememişsin, bir kez daha izle bayılırsın!" gibi tepkiler bunların en güncel ve somut örneklerinden. Sevmiyorsanız yandınız demektir. 

İlginizi çekmeyen şeylere maruz kalmak

İlginizi çekmeyen şeylere maruz kalmak

Zaten sosyal medya, dev bir kartopunun çığa dönüşmesi şeklinde üstümüze popüler kültür ürünlerini yığıyor. Örneğin başladığı günden beri önümüz arkamız Game of Thrones oldu. İzleyicisinin baskısı, sosyal medyanın baskısı, popüler kültürün baskısı derken, Game of Thrones ve benzeri 'yeni popülerler' "Sevmiyorum" dediğiniz an "Haşa!" cevabı alabileceğiniz bir olguya dönüştü...

'Seven çoğunluk' baskısı

'Seven çoğunluk' baskısı

Popüler bir ürünü 'seven olmak' müthiş kolay ve sürdürülebilir bir davranışken, 'sevmeyen olmak' neden bu kadar zor ve suskunluk sarmalına gömücü? Game of Thrones'u sevmemek, nasıl olur da "entellik"le açıklanabilir? Nasıl olur da diziyi sevmeyenlere "Popüler diye izlemiyorsun!" suçlaması yöneltilebilir?

Öyle olsa bile, farz edelim sadece popüler diye sevmiyoruz, ne var yahu bunda? 

Komik ve zorlama çabalar

Komik ve zorlama çabalar

Yeni sezonu başladığı andan itibaren patır patır izlediği her sahneyi 'daha önce hiç Game of Thrones izlememişcesine' gözlere sokan, her bölümün sonunda okumazsak eksik kalacağımız yorumlar yapan, diziyi izlememiz için ya da izleyip beğenmediysek beğenmemiz için canını dişine takan Game of Thrones izleyicisi kitle, ne olsun istiyor sahiden? 

Fenalık getiren Game of Thrones dalgası

Fenalık getiren Game of Thrones dalgası

Gittikçe büyüyen, büyüdükçe baskısı artan, sosyal hayatta etkisini gürül gürül hissettiren Game of Thrones ve benzeri popüler dizilerin oluşturduğu tavizsiz kamuoyu, ona dahil olmayıp farklı bir köşede sakin sakin kendi beğenilerine odaklanmak isteyen insanları 'havalı', 'gösterişçi', 'entel', 'samimiyetsiz' gibi sıfatlarla yargılıyor.

Sevmiyoruz birader, zorla mı? Tamam, galiba zorla...


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak