Gemi ile Küba-Karayipler

Eklenme Tarihi08.02.2016 - 0:00-Güncellenme Tarihi08.02.2016 - 17:49

Amerika Birleşik Devletlerinin 50 yılı aşkın bir zaman diliminden sonra, Küba ile diplomatik ilişkileri canlandırma kararı ve karşılıklı büyükelçilikler açma hususunda uzlaşmaları sonrasında, İsviçre merkezli Avrupa’nın da en büyük gemi firması olan MSC Cruises şirketi son derece akılcı bir hamle yaparak yıllardır turizm sayesinde ekonomisini güçlendirebilen Küba’ya, dünyada ilk defa 22 Aralık 2015’te gemi seyahatlerini başlatmıştı.


MSC Cruises’a ait MSC Opera gemisi, 02 Aralık 2015’te İtalya’nın Cenova limanından yola çıkarak, transatlantik seyahati sonrası Küba’ya varmış, dünyada ilk kez Küba içerikli cruise programları da MSC Cruises’ın bu seyahati ile başlamış oldu. Ve 22 Aralık hareketle de ilk defa Küba(Havana) başlangıçlı gemi seyahati gerçekleştirilmişti. MSC Cruises’in ilk seferindeki %100 doluluk oranının yanı sıra, tüm kış sezonu ve Nisan ayı dahil Küba programları yok sattı. Bunun üzerine MSC Cruises Armonia gemisini de, 2016 Kasım ayından itibaren, Opera gemisi ile birlikte Küba başlangıçlı Karayip ve Orta Amerika tur paketleri için planladı. Küba’da MSC’nin ikinci gemisi olacak Armonia, 2 ayrı program yapacak. Birinci program Opera ile aynı olan Jamaica, Cayman Adaları ve Meksika’yı içerirken; ikinci programda ise Orta Amerika’nın ilgi çekici ülkeleri Belize ve Honduras da yer almakta.

Küba gemi seyahatleri hakkında MSC Cruises Türkiye ofisi Genel Müdürü Necla Tuncel hanımın görüşlerini aldım. 2015 kış sezonunda ilk sezon olması nedeniyle alınan 300 kişilik kısıtlı kapasite kısa sürede dolup, talepler gelmeye devam edince, gelecek sene için 1,500 kişilik kontenjan planladık bilgisini verdi. Ayrıca; Dünya’da bir ilki gerçekleştirerek Küba seyahatlerini başlattığımızdan bu yana, gerek dünyadan gerekse Türkiye’den çok yoğun talepler aldık.Taminim odur ki, Nisan ayıının sonuna kadar gelecek yılın Küba tur paketlerini de satıp bitirmiş olabiliriz, diye sözlerine devam etti.

Küba, Fidel Castro ölmeden mutlaka görülmesi gereken, dünyada belki de karakteristiği en güçlü ülkelerden biri. Neden Fidel ölmeden görülmeli diyorum, zira henüz kapitalizmle ciddi anlamda bir bağları yok, bozulma belirtileri henüz yok iken Küba gerçek karakteri ile gezilmeli. Castro'dan sonra, Küba'nın geleceği ve turizm hareketlerinde de ciddi değişiklikler olması muhtemel. Bu da bugüne kadar herkesin aklında yaratılan Küba imajının dışına çıkılması anlamı yaşıyacak diye düşünüyorum.