Adana

Yerel Haber
21 Mart 2018 - 15:00

Şeyh Cemil Nardalı Milli Mücadele Konağı, 3 Ayda 7 Bin 500 Kişiyi Ağırladı

IHA

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin restore edip, Çukurova’nın kültürel değerleriyle ve Kuvayi Milliye kahramanlarının fotoğraflarıyla donattığı tarihi konağı, 3 ayda 7 bin 500 kişi ziyaret etti.
Adana Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı mimarisi özelliği taşıyan ve yıkılmaya yüz tutan konağı 7 yıl önce devralıp, aslına uygun şekilde restore etti. Temmuz 1920’de Adanalıların “Kaç Kaç” diye hatırladığı Fransız işgalinin en acı günlerinde zulümden ve katliamdan kurtulmayı başaranların sığındığı tarihi bina, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın çalışmasıyla kültür merkezine dönüştürüldü.


Bahçesinde iki adet anıt ağacı koruma altına alan Adana Büyükşehir Belediyesi, cumbalı konağın odalarını Çukurova’ya özgü kültürel değerlerle, Kuvayi Milliye kahramanlarının fotoğraflarla süsledi. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Şube Müdürü Yusuf Delikoca, Şeyh Cemil Nardalı Milli Mücadele Konağı’nı müzeye dönüştürdükten sonraki 3 aylık zaman diliminde 7 bin 500 kişinin ziyaret ettiğini belirtti.
Yusuf Delikoca, “Bu eser, Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’nün Adana’mızın tarihine ve kültürüne verdiği önemi göstermektedir. Amacımız tüm değerlerimizin gelecek nesillere ulaştırılmasıdır. Bu bizler için bir hizmet olduğu kadar aynı zamanda milli bir görevdir” dedi.

Nardalı’nın torunları büyük onur ve gurur yaşıyor
Milli kahramanlardan Şeyh Cemil Nardalı’nın torunu Şahap Nardalı ise dedesinin yadigarı konağın restorasyonunu sağlayan Başkan Hüseyin Sözlü’ye teşekkür etti. Şahap Nardalı, “Uzun yıllardır atıl durumda kalan ve restore edildikten sonra boş bırakılan dedemize ait bu tarihi konağı hizmete açarak bizlere büyük bir onur ve gurur yaşatan Başkanımız Hüseyin Sözlü’ye şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.
Nardalı ailesinin büyüklerinden Rıfat Nardalı da dedesinin ve diğer milli mücadele kahramanlarının hatıralarının konakta yaşatılmasından büyük mutluluk ve memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

AdanaYerel Seçim Sonuçları

Adana Hava Durumu

11°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.