Sezen Aksu'dan şarkı almak için kapı önünde yatmaya devam mı?

Sezen Aksu'dan şarkı almanın modası 20 yıldır geçmedi. 'Söz-müzik: Sezen Aksu' etiketi taşıyan bir albüm adeta rozet takılı bir ceket gibi bir  şey. İşte son örnek: Seda Sayan'dan heyecanlandıran Sezen Aksu paylaşımı gelmiş...

Sezen Aksu'dan şarkı almak için kapı önünde yatmaya devam mı?

"Ben de dizine yatarım"

"Ben de dizine yatarım"

Seda Sayan, çok affedersiniz Sezen Aksu'nun dizlerine yatmış. Sonra bu anın fotoğrafını Instagram'da paylaşmış. Altına da şöyle bir not bırakmış: "Şarkıyı okuttu, şu an çok mutlu dinliyor. Ben de dizine yatarım..."

'Seven Üzülür' gibi mi olacak?

 'Seven Üzülür' gibi mi olacak?

Biliyorsunuz Seda Sayan daha önce de bir Sezen Aksu şarkısı söylemişti. Takriben 15 yıl önce. 'Seven Üzülür' adlı bu şarkı, Seda Sayan sevmeyenlerin bile kayıtsız kalamadığı güzel bir slow şarkıydı.

Sezen Aksu'yla taçlandırmak istiyor

Sezen Aksu'yla taçlandırmak istiyor

Belli ki ufukta yeni bir Seda Sayan-Sezen Aksu ortaklığı geliyor. Muhtemelen damar bir şarkı olacak. Seda Sayan'ın 'O Ses Türkiye' ve 'Yemekteyiz'le birlikte yükselen çıkışını bir Sezen Aksu 'damar'ıyla taçlandırması ise elbette kariyeri için şahane bir gelişme.

Çemberden çok uzaklaşmıyor

Çemberden çok uzaklaşmıyor

Ama ben Seda Sayan'dan ziyade daha çok Sezen Aksu'ya Molatik oldum bu konuda. Sahnelerden uzaklaşan, eskisi kadar sık üretmeyen Sezen Aksu, yine de çemberin içinde kalmayı başarıyor. Çok uzaklaşmıyor. Kenarda köşede ama muhakkak hayatımızın bir yerinde Aksu hep.

'Sıra bende artık'

'Sıra bende artık'

Türkçe pop'un gençlerinden İrem Derici de "Ben de istiyorum" diyenlerden. Bu kareden sonra Derici, menajeri Özgür Aras'a "Sıra bende artık, sultanım kucağına yatmış. Ben kapıda da yatarım. Düşler Ülkesi Vol II zamanıdır" diyerek hislerini paylaşmış.

Kendisini kendisine saklıyor

Kendisini kendisine saklıyor

Biliyorsunuz, İrem Derici'nin 'Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı' şarkısı da bir Sezen Aksu şarkısıydı. Ve malum, Sezen Aksu 'Manifesto'sundan sonra artık eskisi kadar ortalıkta gözükmüyor, kendisini kendisine saklanıyor.

Kış güneşi

Kış güneşi

Sezen Aksu, karlı bir günde beliren güneş olabilir mi mesela? Ciddi ciddi bunu düşünmeye başladım. "Sahnelere veda..." dramatikliği 'güç toplama', 'üretim için beslenme' dönemi filan mıydı?

'Kapısında yatma' klişesine devam

'Kapısında yatma' klişesine devam

Tam da "Sezen Aksu'nun kapılarında yatma" klişesini geride bıraktığımızı düşünürken İrem Derici gibi bir 'klişe savar'ın böyle bir 'Sezen Aksu yüreklendirmesi' yapması oldukça manidar. Eğer Sezen Aksu'dan şarkı almak için ev kapısı önünde yatılmak isteniyorsa Sezen Aksu sahalara geri dönüyor demektir.

İsterse stand-up yapsın

İsterse stand-up yapsın

Seda Sayan'ın, Sezen Aksu'nun dizlerine yatmasından, İrem Derici'nin kapı önü vurgusu yapmasından çıkardığım sonuç şu: Sezen Aksu asla ve asla müziği bırakmamalı. Sanki bıraktı da haberimiz yok. Dizlerine yatalım, şarkılarını vol.2'lik devam ettirelim. Ama Sezen Aksu'yu yaşatalım ve çemberin içinde tutmaya devam ettirelim. Sezen Aksu, geri dön, geri dön, istersen şarkı söyleme sadece stand-up yap ama ne olur sahnelere geri dön...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak