Cumartesi

02.09.2017 - 02:30

Shazam’lanmak mı YouTube’da tıklanmak mı

Elmalarla armutları birbirine karıştırma riskini göze alarak soruyorum. Hangisi daha değerli? YouTube’da tıklanmak mı Shazam’lanacak kadar merak edilip beğenilmek mi?

Sitene Ekle
Shazam’ın ne olduğu biliyoruz değil mi? Bir yerlerde duyduğunuz müziğin/şarkının ne olduğunu belirleyen uygulama. Hayatında internete girmemiş, bilgisayar görmemiş 25 milyon insanımız var (TUİK, 2017), Shazam’ı bilmeyenler de vardır doğal olarak, bu açıklamayı yadırgamayalım.

Shazam, dünya çapında ve yerel olarak pek çok liste yayınlıyor. Bunlar Billboard’un en çok dinlenenler, en çok çalanlar, en çok satılanlar listelerinden farklı. Aslına bakarsanız herhangi bir listeden çok farklı anlamı var Shazam listelerinin. Çünkü Shazam doğası gereği merak üzerine kurulu. Kafede ya da yandaki dairede veya partide çalan şarkıyı o kadar merak ediyorsunuz ki Shazam’lıyor ne olduğunu öğrenmeye çalışıyorsunuz. Bu çok beğendiğiniz için de olabilir, çok çok kötü bulduğunuz için de olabilir. Neticede duyduğunuz şarkıya kayıtsız kalamadığınızı gösteriyor.

Benim en fazla Shazam’ladığım şeyler elektronik müzik, caz ve klasik müzik oluyor. Ama dünya, pop şarkılarını Shazam’lıyor. Mesela bu yazıyı yazdığım esnada Shazam’ın Hall Of Fame, yani Shazam tarihinde en fazla sorgulanan şarkılar listesinde bir numarada “Wake Me Up”ile Avicii var. 22.6 milyonkez sorgulanmış “Bir dakika bu çalan neydi?” şeklinde.

Tabii bu eskidendi, şimdi bilmeyen yoktur.

Shazam listesinde yoklar

Shazam Türkiye’de Top 100 listesinde ilk onda tek Türkçe şarkı üç numaradaki Deeperise’ın “Raf”ı. “Let Me Go”  No Method ilk sırada. Güney Afrikalı ekibin bu sıradan şarkısı Türkiye’de en fazla merak edilen şarkıymış. Tahmin eder miydiniz? On birinci sırada Seksendört’ün “Yorma” adlı şarkısı var. Aleyna Tilki’nin “Sen Olsan Bari” adlı şarkısı 14. sırada.

Sizin anlayacağınız her gün magazin sayfalarında gördüğünüz, klipleri YouTube’da çıkar çıkmaz milyonlarca kez tıklanan ünlü sanatçıların hiçbiri Shazam listesinde yok.

Yani YouTube’un krallarıyla Shazam’ın kralları, kraliçeleri çok farklı.

Şimdi ben kendime elimde olmadan soruyorum. Hatta elmalarla armutları birbirine karıştırma riskini göze alarak soruyorum. Hangisi daha değerli? YouTube’da tıklanmak mı Shazam’lanacak kadar merak edilip beğenilmek mi? Müzikseverin kalbinde yatanı hangisi daha iyi işaret ediyor?

Shazam listelerini takip etmenin müzikte geleceği görmekte önemli rolü var.
Bunu da başka bir yazıda anlatmaya çalışayım.

Childhood ile tanışın

Yeni nesil soul son dönemde hep hip hop cephesinden kendine yol buldu. Childhood, çocukluğundan beri soul ile yoğrulmuş ama klasik pop şarkılarına gönül vermiş bir ekip. En azından solist Ben Romans-Hopcraft böyle söylüyor. Hopfcraft, Güney Londra’da büyümüş. Babasının ska grubu varmış. Küçük yaşta klarnet çalmayı öğrendiğini söylüyor. Hatırladığı şey evde çok çeşitli müzik dinlendiğiymiş.

Grubunun “Universal High” adlı ikinci albümünde yer alan 10 şarkı hakikaten bu durumu da özetliyor. Soul ve popun ortaklığından oluşan modern sound kendi atmosferini dayatmış. Çok genç elemanlardan oluşan bir ekip Childhood. Gil Scott Heron, Marvin Gaye, Al Greene gibi üstadları dinledikleri çok belli.

“Californian Light”,  “Cameo”, “Understanding”, “Melody Says” albümün ilgi çeken şarkıları. Şimdiden tanışın, takibe alın.

Masa üstünden notlar

Kompile Karga 7: Canlı

KES, Uluru, Aga B, Come again, 90BPM, Tolerance Break, Asphodel, Housing Crash gibi geniş yelpazede yerli ekipleri bir araya getirmiş karga. Kompile Karga serisinin yedincisinde. Canlı alınmış kayıtlar, 2016’da Karga’daki performanslardan seçilmiş. Bu albümün altında küçük bir not var. “Karga kolonisi imece üretimidir, parayla satın alınmaz.” İşte size paranın satın alamayacağı bir albüm. Peki ne yapacağız diye soranlar olabilir. Bandcamp üzerinde dinlenebiliyor. İki tık uzağınızda. 

YENİ BASKI

“Planet Tampon” - Tampon

Bu haftanın yeni baskı plağı 90’ların kült punk ekibi Tampon’dan, “Planet Tampon”. 1993’te kurulan 2006’da yeniden bir araya gelen ekibin bu ilk uzunçalar albümü. Bugüne kadar hiç kayıt yapmayan sadece konser kayıtları bulunan grup ilk kez bu albümle stüdyo çalışması yaptı. Prag’da bulunan Prof SNY Records imzalı albüm belli başlı plakçılarımızda bulunuyor. Grup üyelerinden Özge Duchoslav’ın plak firması olan Prof SNY punk baskıları yapmaya devam edecek. Bu label ile ilgili gelişmeleri burada aktaracağım. 

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.