She-Ra neden She-Man'a dönüştü?

Çocukluğumuzun en bomba çizgi filmleri arasında elbette He-Man ve She-Ra da vardı. Erkek çocukların idolü He-Man, kız çocuklarının idolü de She-Ra'ydı. She-Ra'nın Netflix tarafından tekrar çevrimi heyecan yaratsa da bu merak yerini hayal kırıklığına bıraktı bugünlerde. Çünkü Netflix'in yayınladığı ilk karelerde She-Ra adeta bambaşka birine dönüşmüş durumda...

She-Ra neden She-Man'a dönüştü?

Kötü kalpli büyücüyle savaşıyordu

Kötü kalpli büyücüyle savaşıyordu

She-Ra kimdi, oradan başlayalım. Prenses Adora, He-Man kız kardeşiydi. Süper güçlere sahip She-Ra kişiliğine bürünüyor ve Etheria gezegenini kötü kalpli büyücünün elinden kurtarmak için savaşıyordu. She-Ra'nın sarışın, mavi gözlü, ince belli imajı onun akılda kalıcı olmasını sağlamıştı.

O eski halinden eser yok şimdi

O eski halinden eser yok şimdi

Netflix'in, tasarımını feminist çalışmalarıyla bilinen Noelle Stevenson'a yaptırdığı yeni She-Ra ise hiç de eski She-Ra gibi değil. Adeta "O eski halinden eser yok şimdi" gibi bir She-Ra! Kadınsı kimliğiyle karşımıza çıkan She-Ra'nın yeni hali bırakın kadınsı olmayı hem aşırı sade ve gösterişsiz hem de gereksiz yere maskülen olmuş.

'Güçlü kadın' imajı

'Güçlü kadın' imajı

Halbuki güçlü kadın imajıydı She-Ra'yı She-Ra yapan. O kadınsılıktı, 'kadınsı güç'tü. Onun maskülenleşmesi ne kadar 'feminist' bir hareket? Kadınlar 'güçlü' olmak için illa imajını maskülenleştirmek mi zorunda? Ciddi bir iş toplantısına katılan bir kadın sözünü dinletebilmek için illa ceket giyip sıkıcı kıyafetler mi giymek zorunda?

Normal karşılanmamalı

Normal karşılanmamalı

Bu algının dünya çapında değişmesinin yolu elbette kadınsılığı vurgulamak, elbette cinsiyetler arasında eşitsizlik yaratan durumları cımbızla çekip eleştirmek. Üstelik dünyanın daha iyi bir yere gitmesi gerekirken ve her konu hakkında daha düşünceli davranmamız gerekirken müthiş bir klişeye imza atılması pek de normal karşılanmamalı. Şanslıyız. Pek de normal karşılanmadı zaten.

"She-Man'a dönüşmüş"

"She-Man'a dönüşmüş"

Yeni She-Ra'ya ait kareler sosyal medyaya düştükten sonra birçok kullanıcı "She-Ra'ydı, She-Man'a dönüşmüş" yorumunda bulundu. Durumu daha iyi özetleyebilecek başka bir cümle yok hakikaten de. Başka kullanıcılar da yaratıcı Noelle Stevenson'ı 'egoizm'le suçlayarak koskoca karaktere fazla yorum kattığını savundu.

"Eleştirmeniz gerekirken destekliyorsunuz"

"Eleştirmeniz gerekirken destekliyorsunuz"

Peki en doğru yorum hangisi? Elbette 'cinsiyetçilik' vurgusu. Bir kullanıcı da şunları söylemiş. "Şov programlarında kızların erkek gibi gözükmesini istemek ya da bunu 'normal' bulmak aslında kadın-erkek eşitsizliğini savunmak demek. Böylelikle erkeklerin üstün cinsiyet olduğunu kabul etmiş oluyorsunuz. Cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele etmeniz gerekirken bu eski ve yanlış düşünceyi destekliyorsunuz."

Ciddiyet eşittir maskülenlik değildir

Ciddiyet eşittir maskülenlik değildir

Ne iyi demiş, ne kadar da doğru demiş... A'dan Z'ye haklı bir yorum. Ciddiye alınmak için maskülen görüntü tabii ki zorunlu değil. Bunu kanıksamamalıyız. Dekolteli kadınlar, kırmızı rujlu kadınlar, çekici kadınlar da ELBETTE ciddi olabilir, ciddiyet eşittir maskülenlik değildir, olamaz, olmamalıdır...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak