Shindake Yanardağı patlayabilir! En büyük yanardağ patlamaları hangileri?

Japonya'nın güneyinde bulunan Kuchinoerabu Adası için Japonya Meteoroloji Ajansı önemli bir uyarı yayınladı. Adadaki Shindake Yanardağı, son günlerden tehlikeli sinyaller veriyor ve patlama ihtimali var.

Shindake Yanardağı patlayabilir! En büyük yanardağ patlamaları hangileri?

Shindake Yanardağı patlamaları

Shindake Yanardağı patlamaları
  • Shindake Yanardağı 1933, 1980 ve 2015 yıllarında patladı. 1933 yılında yaşanan patlamada 8 kişi ölmüş; 26 kişi de yaralanmıştı.
  • 1980 yılında yaşanan patlamada ise can kaybı yaşanmamıştı.
  • 2015 yılındaki patlamanın öncesinde belirti vermeyen Shindake, ani patlayarak 137 ada sakinin korkutmuş ve birkaç kişide ufak tefek yanıklara sebep olmuştu. Dumanlar ve kaya parçaları ada sakinlerinin tahliyesini zorlaştırmıştı
  • 2018'de gerçekleşmesi beklenen patlama için ise Shindake insaflı davranarak sinyaller verdi. 2015 'te 137 olan ada nüfusu şu anda 150. Ve bu 150 kişi can kaybı yaşanmaması için bir süreliğine evlerini terk etmek zorunda.

Tarihteki en büyük yanardağ patlamaları

Tarihteki en büyük yanardağ patlamaları

Shindake'ten yola çıkarak Türkiye'nin çok aşina olmadığı (ve umarız olmayacağı) bir doğal afet olan yanardağ patlamalarının tarihteki büyük örneklerine bakalım.

Kelud Yanardağı

Kelud Yanardağı

Yanardağlarıyla ünlü Endonezya'da bulunan Kelud Yanardağı, ilginç bir şekilde 19 Mayıs 1919 günü patladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktığı gün olan 19 Mayıs 1919'da dünyanın diğer ucundaki Endonezya'da can pazarı yaşanıyordu. 40 kilometrelik alanı yok eden patlamada yaklaşık 5 bin 100 hayatını kaybetti.

Nevado del Ruiz Yanardağı

Nevado del Ruiz Yanardağı

Bir diğer ismi Armero Trajedisi olan Nevado del Ruiz felaketi, yakın bir tarihte, 13 Kasım 1985 yılında yaşandı. Kolombiya'da gerçekleşen patlamada 23 ila 25 bin kişi hayatını kaybetti.
İnternet üzerinde yanardağ patlamalarında ölen insan fotoğrafları aratıldığında direkt karşımıza çıkan fotoğraf, bu felakette çekildi. Omayra Sanchez isimli 13 yaşındaki kız çocuğu, 55 saatlik kurtarma operasyonuna rağmen mahsur kaldığı yerden çıkarılamadı ve hipotermi ile kangren yüzünden yaşamını yitirdi.

Laki Yanardağı

Laki Yanardağı

1783 yılında patlayan Laki Yanardağı, İzlanda'da bulunuyor. 8 Haziran 1783'te patlayan yanardağ tam 9 ay aktivitesine devam etti. 1784 Şubat ayına kadar patlamasına devam eden Laki, Avrupa çapında hava kirliliğine sebep oldu. Bu duman bulutuna Laki dumanı adı bile verildi. İzlanda nüfusunun yüzde 20-25 kadarı yoğun florürden ötürü hayatını kaybetti. Ülkedeki çiftlik hayvanlarının büyük kısmı da telef oldu.

Unzen Yanardağı

Unzen Yanardağı

Shindake'in abisi olan ve Japonya tarihinin en büyük yanardağ patlaması olarak kayıtlara geçen Unzen, 1792 yılında patladı. Tsunami, toprak kayması gibi felaketleri de beraberinde getiren patlamada tam sayısı bilinmemekle beraber yaklaşık 15 bin kişi hayatını kaybetti.

Tambora Yanardağı

Tambora Yanardağı

Son 200 yılın en büyük yanardağ felaketi Tambora Yanardağı patlaması 1815 yılında Endonezya'da gerçekleşti. 12 bine yakın kişi öldü. Patlama sonrasındaki hava kirliliği, kıtlık ve hastalıklar sebebiyle ölenlerin sayısı yaklaşık 90 bindi.

Krakatoa Yanardağı

Krakatoa Yanardağı

Bir zamanlar Endonezya'da bir ada olan Krakatoa, 1883 yılındaki patlama sonrası yok oldu. Patlamanın yüzlerce nükleer bombayla aynı etkiyi yarattığı ve günümüz dünyasında duyulabilecek en şiddetli gürültüyü ortaya çıkardığı bilinir. Yaklaşık 36 bin kişinin ölümüne sebep olan patlama Krakatoa adlı adayı tamamen yuttu.

Pelee Yanardağı

Pelee Yanardağı

Fransa'ya bağlı Martinique adasında bulunan Pelee Yanardağı, 1902 yılında patladı. 1937 metre yüksekliğindeki bu devasa yanardağ yaklaşık 30 bin kişinin ölümüne sebep oldu ve adadaki St. Pierre şehrini haritadan sildi. Patlamadan sağ kurtulan kişi sayısı ise sadece 3'tü.

Santa Maria Yanardağı

Santa Maria Yanardağı

Guetemala'da bulunan Santa Maria ya da Gagxanul isimli yanardağ 1902 yılına gelmeden önce 500 yıldır suskundu. 24 Ekim 1902 tarihinde patlayan yanardağ 5 bin kişiyi patlama anında öldürdü; 193 bin kilometre karelik tarım alanını mahvetti ve devamında da sıtma hastalığına yol açarak ölümlerin sürmesine neden oldu.

Bu makaleye ifade bırak