Sicario 2: Soldado ilkinin üstüne koyarak geliyor

Meksika sınırı bildiğiniz gibi. Kartellerin güç mücadelesine, Amerika Birleşik Devletleri’nin kilometrelerce uzunluktaki duvarına ve pek tabii pek çok Hollywood filmine ev sahipliği yapan bir yer. Başrolünde Benicio del Toro’nun oynadığı ve ilki 2015’te gösterime giren filmin devamı geldi. Yine Meksika sınırında yaşananları merkezine alan Sicario 2: Soldado, bu kez daha akıcı ve aksiyonlu…

Sicario 2: Soldado ilkinin üstüne koyarak geliyor

Denis Villeneuve’ün ilkini yönettiği Sicario, gösterime girdiği 2015 yılında adından epey söz ettirmişti. 3 dalda Oscar’a aday olan filmin kadrosunda Benicio del Toro, Josh Brolin ve Emily Blunt yer alıyordu.İlkinin üzerinden üç yıl geçtikten sonra bu sefer başka bir ismin yönetmenliğinde Sicario 2: Soldado izleyiciyle buluşuyor.

Filme dair en heyecan verici kısım, kuşkusuz yönetmen koltuğunda oturan isim. Chantier Film tarafından Türkiye’de 22 Haziran’dan itibaren sinemalardan gösterime girecek olan Sicario 2: Soldado, daha önce bu türde pek çok yapıma imza atmış olan Stefano Sollima imzası taşıyor.

 

 

1966 doğumlu İtalyan yönetmen son dönemde bu minvaldeki en önemli filmleri çekmiş bir isim. Avrupa sinemasıyla daha içli dışlı olanların mutlaka izlediği Gomorrah ve Suburra, Stefano Sollima’nın son yıllarda biz sinemaseverlere en büyük armağanları. İtalyan mafya dünyasına dair hikayeleri tüm çıplaklığıyla ve oldukça sarsıcı bir şekilde dizi ve film projeleriyle ekranlara taşıyan Sollima, yabancılık çekmediği bir konuda bu kez çok daha geniş kitlelere ulaşıyor.

İlkinde olduğu gibi Benicio del Toro ve Josh Brolin’in başrollerinde yer aldığı Sicario 2: Soldado, Meksika sınırında devlet-kartel mücadelesine bu sefer intihar bombacısı ve insan kaçakçılığını da ekliyor. Yer yer katmanlı bir yapıda seyreden yapımın müziklerine de ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Filmin gerilimine gerilim katan, insanı gerim gerim geren film müziklerinde Johann Johannssnn’un imzası var.

 

 

Spoiler sularında yüzüp boğulmadan film hakkında bir iki kelam etmekte fayda var. Film, Meksikalı kartel Carlos Reyes’in kızı Isabel Reyes’in kaçırılması üzerinden şekilleniyor. Isabel Reyes rolüyle karşımıza çıkan 2001 doğumlu Isabela Moner, Leon filmiyle hayatımıza giren Natalie Portman olur mu bilinmez ama harika bir oyunculuk çıkardığı bir gerçek.

Son olarak filmin gidişatı yapımın devamını da müjdeleyen cinstendi. Anlaşılan Meksika sınırında daha çok mevzu çıkacak.

ihsan.dindar@milliyet.com.tr
http://instagram.com/ihsandinovski

 

Bu makaleye ifade bırak